Dotaz: dobrý den, prosím o radu, jestli zvolit pro obvodové zdivo RD porotherm nebo heluz.víc se přikláníme k heluzu, ale některé stavební firmy nás přesvědčují o opaku.říkají, že porotherm je sice o něco málo dražší, ale že kvalita tohoto zdiva je oproti heluzu nesrovnatelná.co je na tom pravdy?děkuji za odpověď.

Odpověď

Porovnat zdivo dvou výrobců lze jednak z hlediska fyzikálních a technických parametrů, tedy tak jak jsou uvedeny v technických listech jednotlivých materiálů. Stavební firmy pak dále hodnotí to, jak se jim z kterého systému staví, tedy praktické zkušenosti z provádění (řezání cihel, poškození při dodávce apod.). Hodnotit lze i to, jaký zákaznický a technický servis ten který dodavatel poskytuje. To je ale opravdu spíše na praktických zkušenostech stavebníků.

Z hlediska technických parametrů jsou systémy obou výrobců velmi podobné, prakticky bez zásadních odlišností. Sortiment zahrnuje prvky pro zdění jak pro obvodové konstrukce, tak vnitřní nosné stěny a příčky. Dále zde jsou stropní systémy a systémová řešení všech potřebných detailů, překladů, věnců apod. Pokud jde o obvodové stěny, oba nabízejí systémy vylehčených tvárnic určených pro zdění bez dalšího zateplování. Porotherm zde nabízí tloušťku do 44 cm, Heluz do 49 cm, tedy o něco málo lepší izolace z důvodu větší tloušťky zdiva. Heluz uvádí i nový výrobek o tloušťce 50 cm, broušená cihla se součinitelem U 0,15 (W/m2.K). Porotherm zase tvarovku Ti 36,5, kde při menší tloušťce zdiva je součinitel U 0,22 (W/m2.K).

V každém případě vyzdít obvodovou zeď tak, aby splňovala současné normové požadavky z hlediska tepelné izolace, je možné z obou systémů a to jak bez dodatečného zateplení, tak s případným zateplením. Se zateplením se zpravidla dosahuje o něco lepších hodnot při celkové menší tloušťce konstrukce a zároveň lepšího řešení tepelných mostů.
Pokud jde tedy o splnění energetických požadavků na obvodové zdivo - současná platná norma ČSN 73 0540-2 rozlišuje dvě hodnoty součinitele prostupu tepla a to - požadovanou a doporučenou. Součinitel prostupu tepla U (jednotkou je W/m2.K) vyjadřuje tepelně izolační schopnost ohraničující konstrukce domu. Pro součinitel prostupu tepla U platí, že čím nižší jeho hodnota je, tím lepší tepelně izolační vlastnosti konstrukce má (na rozdíl od dříve užívané hodnoty R - tepelný odpor). Požadovaná minimální hodnota součinitele prostupu tepla U (W/m2.K) je pro obvodovou zeď 0,38 (W/m2.K). Hodnota doporučená je pro zdivo obvodové z cihel 0,25 (W/m2.K). Vzhledem k rostoucím cenám energií doporučujeme, aby u novostaveb RD byla naplněna hodnota doporučená, tedy alespoň 0,25 (W/m2.K).

Doporučených parametrů lze dosáhnout jednovrstvým cihlovým systémem a to jak v případě cihel Heluz i Porotherm s označením Thermo STI nebo SI (superizolační), případně Ti nebo Family, kde udávají výrobci cihel hodnoty součinitele prostupu tepla i pod 0,25 (W/m2.K). Hodnota U tedy splňuje nejen požadavek současné platné normy ČSN 73 0540-2, ale s určitou rezervou i doporučení. V případě cihel systémů SI a STI se předpokládá tepelně izolační zdící malta a aplikace tepelně izolační omítky, obvykle v tl. 3 cm. Použít lze i přesné cihly na lepidlo.
Nejde jen o parametry tepelně izolační, dobré je porovnat i akustické vlastnosti. Proto je vždy potřeba pro konkrétní výrobek a způsob zdění vyhledat v technických listech přesné údaje poskytované výrobci a ty porovnat, případně si nechat přímo v technickém listu jednotlivé udané hodnoty náležitě vysvětlit, například od projektanta, který se v tom dobře orientuje.

Ing. J. Veselý, poradce, Energy Centre Č.Budějovice

Dobrý den paní Kasalová, děkuji za Váš dotaz.

Energy Centre České Budějovice