Dotaz: Dobrý den, plánujeme stavbu RD v podhůří.. Nevím jestli zvolit zdi z vápenopískových bloků + izolace polystyrenem nebo z porothermu s/bez dodatečné izolace. Jaký druh vytápění event. zvolit v jednotlivých případech, tepelné čerpadlo? rekuperaci? plynový kotel? Ceny energií (plynu, elektřiny) rostou, tak aby náklady na provoz nebyly velké. Na druhou stranu manželka nechce zcela "uzavřený" dům, aby např. mohla otevřít okno v zimě. Za jistě nelehkou odpověď Vám děkuji.

Odpověď

Požadavky na tepelně izolační vlastnosti obvodového zdiva stanovuje ČSN 73 0540-2, která udává dvě hodnoty součinitele prostupu tepla a to hodnotu požadovanou a doporučenou. Pro vnější stěny jsou stanoveny:
hodnota požadovaná 0,38 W/(m2.K)
hodnota doporučená 0,25 W/(m2.K)
Pro obvodové zdivo je v současné době vyráběna řada zdících materiálů, které vesměs splňují podmínky stanovené uvedenou normou. Např. lze uvést
Cihly SUPERTHERM 49 P+D, které při použití tepelně izolační malty a omítky dosahují koeficientu prostupu tepla U:
při objemové hmotnosti 650 – 750 kg/m3 U = 0,23 W/(m2.K)
při objemové hmotnosti 800 – 900 kg/m3 U = 0,26 W/(m2.K)
cihly POROTHERM 40 Si které při použití omítky Porotherm TO dosahují koeficientu prostupu tepla U = 0,25 W/(m2.K)
cihly POROTHERM 44 Si které při použití omítky Porotherm TO dosahují koeficientu prostupu tepla U = 0,23 W/(m2.K)

Uvedené cihly a i další zdící materiály tedy splňují požadavky na doporučenou hodnotu uvedenou v ČSN a jejich tepelně technické vlastnosti jsou srovnatelné. O výběru bude proto spíše rozhodovat místní dostupnost (dopravní náklady). Vhodnou konstrukci obvodových stěn jistě doporučí i projektant.
Při volbě způsobu vytápění je nutno vycházet z dostupnosti jednotlivých energií. Využití plynu je možné, pokud je místo plynofikováno a nebylo by nutno hradit delší plynovou přípojku. Pro tepelné čerpadlo země-voda je nutno vybudovat buď hlubinný vrt, nebo plošný kolektor. Obojí vyžaduje mít k použití dostatečně velký pozemek. Protože tepelné čerpadlo nebývá dimenzováno na minimální venkovní teplotu, je část potřebné energie dodávána dalším tepelným zdrojem, většinou elektrokotlem. Teplovzdušné vytápění s rekuperací zase vyžaduje použití kvalitních oken a dveří a kvalitní provedení stavby, aby se minimalizovaly ztráty větráním. Rovněž je nutná instalace dalšího tepelného zdroje pro pokrytí potřeby tepla vyvolané ztrátami rekuperace, větráním apod.

Mimo Vámi uváděných možností jsou i další způsoby vytápění, např. plně automatizovaný kotel na pelety, kotel na kusové dřevo, využívání solárních kolektorů pro přitápění a přípravu teplé vody a další.
O volbě tepelného zdroje bude možno rozhodnout až po zpracování stavební části projektu, ze které vyplynou tepelné ztráty jednotlivých místností a tepelné ztráty celého objektu, podle kterých se zvolí výkon tepelného zdroje.

Ing. J. Winkler
energetický poradce ECČB

Dobrý den a děkuji za Váš dotaz na stavební provedení novostavby a způsob jejího vytápění.

Energy Centre České Budějovice