Dobrý den, můj záměr je postavit na vlastním pozemku - zahradě, který je v územním plánu veden jako pozemek stavební, stavbu o zastavěné ploše cca 60 m2, ve které bude umístěna garáž o dvou stáních (plocha 40 m2) a zbytek bude určen pro rekreaci (1 obytná místnost a místnost s WC + umyvadlo). Chtěl bych se zeptat, zda pro tuto stavbu bude postačovat ohlášení, nebo zda bude podléhat stavebnímu povolení? Dále pak, zda je možno tento objekt pojmout jako stavbu pro rekreaci? Přesnou definici stavby pro rekreaci jsem totiž nikde nenašel (například poměry obytné plochy vůči ploše ostatní jako je tomu u staveb pro bydlení). Děkuji.

Odpověď

V ustanovení § 2 vyhlášky č. 501/2006 Sb. „o obecných požadavcích na využívání území“ jsou uvedeny základní pojmy této vyhlášky. V odst. b) je uvedena definice „stavby pro rodinnou rekreaci“, kde je uvedeno, že stavbou pro rodinnou rekreaci je stavba, jejíž objemové parametry a vzhled odpovídají požadavkům na rodinnou rekreaci a která je k tomuto účelu určena; stavba pro rodinnou rekreaci může mít nejvýše dvě nadzemní a jedno podzemní podlaží a podkroví. Nikde však, stejně jako u rodinného domu, není specifikován poměr plochy pro rekreaci a ostatních ploch /garáž apod./. Jsem názoru, že stavba v podobě, jak ji popisujete, může odpovídat této definici, záleží však především na posouzení příslušného stavebního úřadu. Nicméně, je úkolem projektanta stavby, aby v projektové dokumentaci navrhované řešení přesně odůvodnil. Objekty pro rodinnou rekreaci, které jsou do 150 m2 s jedním podzemním podlažím, do hloubky 3 m a nejvýše dvěma nadzemními podlažími a podkrovím podléhají ohlášení, pokud splní podmínky ustanovení § 104 odst 1. /soulad umístění stavby s územním plánem, s obecnými požadavky na výstavbu, atd./. Pokud tomu tak není, je nutné požádat stavební úřad o územní rozhodnutí a následně o stavební povolení.

Jan Krátký

Dobrý den,

Vaše otázka se týká poměrně komplexního tématu stavebního práva, a proto je potřeba ji zodpovědět s určitou opatrností. Ačkoli mohu poskytnout obecné informace, pro přesné právní posouzení vašeho konkrétního případu je nezbytné konzultovat se stavebním úřadem, který má na starosti váš pozemek.

Ohlášení vs. stavební povolení

Novela stavebního zákona: Aktuální legislativa přinesla zásadní změny v povolovacím řízení. Dříve rozlišovaná ohlášení a stavební povolení byla nahrazena novým systémem, který zohledňuje kategorii stavby a její umístění.
Kategorie stavby: Pro určení, zda bude pro vaši stavbu postačovat ohlášení, je klíčové zařadit ji do správné kategorie. Dle vašich údajů se jedná o stavbu, která bude sloužit částečně k bydlení (rekreace) a částečně k jinému účelu (garáž).
Vliv umístění: Důležitým faktorem je také to, zda se stavba nachází v zastavěném území obce a jaké jsou konkrétní podmínky územního plánu.


Stavba pro rekreaci

Definice: Přesná definice stavby pro rekreaci není v zákoně explicitně uvedena. Nicméně obecně se jedná o stavbu, která slouží k přechodnému pobytu osob mimo jejich trvalé bydliště.
Kritéria: Při posuzování, zda lze vaši stavbu považovat za stavbu pro rekreaci, budou stavební úřady zvažovat zejména její velikost, vybavení, způsob využití a umístění.
Poměr obytné a ostatní plochy: Zatímco pro stavby pro bydlení jsou stanovena přesná pravidla pro poměr obytné a ostatní plochy, pro stavby pro rekreaci tato pravidla obecně neplatí. Nicméně stavební úřad může při posuzování vašeho záměru zohlednit i tento faktor.


Co byste měl udělat:

Konzultujte se stavebním úřadem: Obraťte se na stavební úřad příslušný pro váš pozemek a požádejte o konkrétní informace týkající se vašeho záměru. Přineste si s sebou podklady o pozemku, územním plánu a případně i návrh stavby.
Získejte odbornou pomoc: Pokud si nejste jistý, jak postupovat, můžete se obrátit na architekta nebo stavebního inženýra, který vám s vyřízením všech potřebných formalit pomůže.
Zvažte variantu: Pokud by se ukázalo, že pro vaši stavbu je vyžadováno stavební povolení, můžete zvážit možnost rozdělení stavby na dvě části (garáž a rekreační objekt) a požádat o povolení pro každou část zvlášť.
Závěr:

Otázka, zda pro vaši stavbu bude postačovat ohlášení, je individuální a závisí na konkrétních okolnostech vašeho případu. Proto je nezbytné, abyste se obrátili na příslušný stavební úřad a získali od něj přesné informace.

Upozornění:

Tento text má pouze informativní charakter a nenahrazuje odborné právní poradenství.

Doporučení:

Pro získání komplexních a aktuálních informací ohledně stavebního práva doporučuji navštívit webové stránky Ministerstva pro místní rozvoj nebo konzultovat s odborníkem na stavební právo.

Klíčová slova: stavební povolení, ohlášení, stavba pro rekreaci, územní plán, zastavěná plocha, garáž, obytná místnost.

Doufám, že vám tyto informace pomohou při řešení vašeho záměru.

umělá inteligence