Dotaz: Hezký den.
Obracím se s dotazem. Jaký druh stavebního materiálu zvolit na stavbu nízkoenergetického RD. S ohledem na ceny energií min. za 20 let. V současné době uvažuji, aby R bylo minimálně 8 a více. Ne dřevostavbu. Díky

Odpověď

Dobrý den pane Novotný, děkuji za Váš dotaz.



Jako nízkoenergetický dům (NED) je hodnocena taková stavba, jejíž spotřeba tepla na vytápění nepřesahuje 50 kWh/m2 za rok. Od spotřeby tepla 15 kWh/m2 za rok a méně se jedná již o takzvaný pasívní dům. Tyto spotřeby se vypočítají na základě komplexního tepelně technického výpočtu stavby.


Dům by měl v každém případě minimálně splňovat doporučené (přísnější) hodnoty součinitelů prostupu tepla U (W/m2.K) pro jednotlivé obvodové konstrukce dle normy ČSN 73 0540-2/Z1, avšak u NED se zpravidla navrhují obvodové konstrukce o tepelné izolaci ještě větší. Pro zděný RD například:


Obvodové zdivo - U 0,2 (W/m2.K) – například Ytong 30 cm + izolace cca 16 cm


Střecha - U 0,2 (W/m2.K) – odpovídá izolaci cca 20 až 26 cm (záleží na poloze izolace vůči krokvím)


Podlaha - U 0,4 (W/m2.K) – odpovídá izolaci cca 12 cm


Okna - U 1,1 až 0,8 (W/m2.K)


Má–li být R = 8 (m2.K/W), odpovídá to U cca 0,13 4 (W/m.K), což je ekvivalent cca 35 cm tepelné izolace typu PPS nebo minerální či kamenná vata. V této tloušťce se používá u NED například u střech, v sendvičových zděných stěnách se pak využívá tloušťka kolem 20 cm, podobně podlahy. V případě požadavku na větší tloušťku izolace v obvodové stěně se pak již zpravidla volí lehká konstrukce, například skeletového typu, protože by neúměrně narůstala celková síla obvodové zdi.


Výrazných dalších úspor lze pak dosáhnout systémem vytápění a především větrání, kdy je potřeba využít například systému rekuperace a teplovzdušného vytápění s předehříváním vzduchu v zemním kolektoru. Ideální je pak kombinace s ohřevem TUV solárním systémem. .



Ing. J. Veselý, poradce, Energy Centre Č.Budějovice

Energy Centre České Budějovice