Dotaz: Prosím zda by pro dodatečné zateplení
dřevostavby byla možná tato skladba obvodo-vé stěny :
-vnitřní štuková omítka stávající
-heraklit 8 cm stávající
-lignátové desky stávající
-sloupková nosná konstrukce stávající
-výplń prostoru mezi sloupky minerální vatou tl. 7,5 cm nově
-opláštění OSB desky namísto původních palubek nově
-cca 5 cm minerální vata + tenkovrstvá omítka nově (spíše ochranný účel pro OSB desky)
Jedná se o chatu se sezonním bydlením.
děkuji
Z.Klír
Navržená skladba konstrukce stěny dřevostavby neobsahuje příliš mnoho tepelné izolace. I přesto, že chata bude využívána převážně sezónně, je nutno zohlednit požadavky základních předpisů na zateplování budov. Jedná se normu ČSN 73 0540-2 Tepelně technické vlastnosti budov. K normě by se mělo přihlížet proto, že jako rozhodující kritérium uvádí požadovaný stav vnitřního prostředí.
Požadavek na tepelnou izolaci však není jediný. Je nutno zabezpečit, aby konstrukce byla spolehlivá i z hlediska kondenzace vlhkosti a minimální teploty na vnitřním povrchu. V daném případě jde především o rizika kondenzace v konstrukci a to na paronepropustné vrstvě z OSB desek pod poměrně tenkou vrstvou fasádní izolace na vnějším líci. Tvrdé OSB desky jsou velmi neprodyšné z hlediska průchodu vodní páry a používají se například i jako parozábrana.
Vrátíme-li se k požadavkům na tepelnou izolaci – ty u rekreačního objektu odpovídají obytným budovám, nicméně v těchto případech doporučuji individuální posouzení dle konkrétních možností provedení dle konstrukce chaty. V případě, kdy se tepelná izolace bude přidávat zvenčí a bude tedy nutno i doplnit nový fasádní systém, stojí za úvahu, zda již v rámci této poměrně velké investice je vhodné na tepelné izolaci šetřit. Pokud se tedy budeme řídit požadavky platné ČSN 73 0540-2, ta rozlišuje dvě hodnoty součinitele prostupu tepla a to - požadovanou a doporučenou. Je na výběr - požadovaná hodnota součinitele prostupu tepla U (W/m2.K) pro obvodovou stěnu lehkou je 0,30 (W/m2.K), hodnota doporučená je 0,20 (W/m2.K). Součinitel prostupu tepla U (jednotkou je W/m2.K) vyjadřuje tepelně izolační schopnost ohraničující konstrukce domu. Pro součinitel prostupu tepla U platí, že čím nižší jeho hodnota je, tím lepší tepelně izolační vlastnosti konstrukce má.
Při navržené skladbě a tloušťce vnější nalepené tepelné izolace v tloušťce 5 cm bude součinitel prostupu tepla U cca 0,32 W/m2.K. To tedy nesplňuje ani minimální požadavek normy. Aby se tepelně izolační vlastnosti stěny dostaly na hodnotu požadovanou dle ČSN, bylo by nutno použít 6 cm tepelné izolace na bázi minerální nebo kamenné vlny. Pro hodnotu doporučenou je to pak 12 až 14 cm tepelné izolace.
Dále je potřeba posoudit konstrukci z hlediska kondenzace. Vzhledem k tomu, že nelze počítat s úpravou vnitřního povrchu, je nutno vnější vrstvy upravit tak, aby byly podmínky pro kondenzaci omezeny. Úpravou vnitřního povrchu rozumíme přidání parozábrany na vnitřní líc konstrukce, zde je ovšem plánováno ponechat současný omítaný povrch. Vhodným řešením tedy bude náhrada navržené OSB desky s vysokým difúzním odporem za desku dřevovláknitou typu MDF, která je z hlediska propustnosti vodní páry výhodnější a zároveň ji lze použít jako podklad pro lepený systém. Druhým opatřením pak bude přidání na tloušťce tepelné izolace, například alespoň na 12 cm.
Tuto skladbu by pak bylo potřeba posoudit výpočtem na kondenzaci vodní páry v konstrukci, který provede specialista na tepelnou ochranu budov. O kontrolní výpočet lze požádat technického poradce výrobce zateplovacího systému, kteří tuto službu poskytují zpravidla bezplatně jako technickou pomoc v rámci nabídky na dodávku zateplovacího systému ETICS:
Dobrý den pane Klíre, děkuji za Váš dotaz.