Dotaz: Chtěla bych vědět, zda je vhodné zateplovat cihlovou bytovku z r. 1972 polystyrenem a zda se v krajním bytě pod půdou nebude tvořit plíseň. Jde o horskou bytovku se šikmou střechou a dřevěným podbitím, kterým v zimě prosakuje voda. Děkuji.
Dům postavený v roce 1972 nemá z pohledu současných požadavků na tepelný odpor konstrukce a úspory tepla při vytápění požadované vlastnosti. Nezmiňujete sice materiál stěny ale jistě to tak bude. Jedná se patrně o zdivo z plných cihel, případně z tvárnic na bázi pórobetonu apod.
Důležitou věcí u zateplení staršího domu polystyrénem je však otázka vlhkosti stávajícího zdiva. Pokud je zdivo namáhané vlhkostí ze základů, kontaktní lepené zateplovaní systémy na bázi polystyrénu se nedoporučují. Bylo by vhodné v případě pochyb nechat vlhkost zdiva změřit z odebraných vzorků. Tuto službu zpravidla poskytují dodavatelé zateplovacích systémů v rámci dodávky materiálu. V případě vyšší vlhkosti a salinity lze například použít systém děrovaných EPS desek Baumit Open S se sanačním efektem, ale zase jen do určité hranice vlhkosti. Pro posouzení konkrétní situace by bylo nutno mít k dispozici více údajů o vlhkosti a teplotě v bytě, konstrukci obvodových stěn a rovněž je potřeba vidět situaci na místě.
Návrh tloušťky dodatečného zateplení by měl vyjít z posouzení stávající stěny a požadavků normy. Ty stanovuje současná platná norma ČSN 73 0540-2. Norma rozlišuje dvě hodnoty součinitele prostupu tepla a to - požadovanou a doporučenou. Součinitel prostupu tepla U (jednotkou je W/m2.K) vyjadřuje tepelně izolační schopnost ohraničující konstrukce domu. Pro součinitel prostupu tepla U platí, že čím nižší jeho hodnota je, tím lepší tepelně izolační vlastnosti konstrukce má. Požadovaná minimální hodnota součinitele prostupu tepla U (W/m2.K) je pro obvodovou zeď 0,38 (W/m2.K). Hodnota doporučená je pro zdivo obvodové z cihel 0,25 (W/m2.K). Vzhledem k rostoucím cenám energií doporučujeme, aby v případě dodatečného zateplení byla již naplněna hodnota doporučená, tedy 0,25 (W/m2.K).
Nejčastěji se doporučená tloušťka dodatečného zateplení pohybuje kolem 12 až 14 cm.
Zavlhnutí stěn a tvorba plísní ve většině případů souvisí s nedostatečnou tepelně izolační schopností obvodového zdiva. Velmi často se problém objevuje v místě tepelných mostů – to jsou místa, kde je konstrukce obvodové stěny nějak oslabená z hlediska tepelné izolace, například uložení konstrukce stropů, nebo rohy a kouty místností. V případě dobře provedeného dodatečného zateplení by toto riziko nemělo nastat. Důležité ale je, aby při zateplení byla všechna místa možných tepelných mostů dobře vyřešena. Pokud se plísně tvoří v souvislosti se zatékáním, například netěstnostmi střešního pláště, je nutno toto řešit, například osazením pojistné hydroizolační fólie.
Ing. J. Veselý, poradce, Energy Centre Č.Budějovice
Dobrý den paní Olejníková, děkuji za Váš dotaz.