Dobrý den!Chtěla bych Vás požádat o radu, zda je nutné zateplovat cihlový dům, kde je 24 bytových jednotek. Dům byl postaven svépomocí v roce 1982( byty jsou ve vlastnictví bytového družstva a majitelů bytů) Na domě jsou vyměněna okna za plastová a opravená střecha, protože do horních bytů zatékalo.Zajímalo by mě také, zda nedojde zateplením domu k vzniku plísní ve sklepních prostorech a bytech.Také by mě zajímal názor zda, by nestačilo zateplení bočních stěn domu a stropů sklepních prostor.Děkuji za radu.
Současně platná norma ČSN 73 0540-2 požaduje pro obvodové těžké vnější stěny hodnotu součinitele prostupu tepla 0,38 W/m2.K a doporučuje dosažení hodnoty 0,25 W/m2.K.
Dům vystavěný v r. 1982 byl nepochybně stavěn podle požadavků na vlastnosti staveb platných v době výstavby a jeho tepelně izolační vlastnosti jsou proto podle současných předpisů nevyhovující.
Zateplení domu se většinou provádí komplexně, t.j. obvodové stěny a střecha se opatří tepelnou izolací, vymění se okna za nová s lepšími užitnými vlastnostmi a tepelnou izolací se opatří i stropy sklepů. Zateplením dojde ke snížení spotřeby tepla na vytápění a tím ke snížení provozních nákladů všech bytů a zároveň k zhodnocení domu.
Ke vzniku plísní na obvodových stěnách, který je podmíněn kondenzací vlhkosti v prostorách domu, může docházet pokud je jako tepelná izolace použit polystyrén a povrchová teplota některých částí zdiva klesne pod rosný bod. Tloušťku tepelné izolace by měl navrhnout projektant a to tak, aby povrchová teplota stěn pod rosný bod neklesla. Možnost kondenzace vlhkosti je dána jednak způsobem užívání bytu (intenzitou větrání, vývinem vodních par v bytě) a jednak vlastnostmi polystyrénu, který má velmi malou propustnost pro vodní páry. Při použití tepelné izolace z minerálních vláken (Orsil, Rockwool a pod.) je nebezpečí kondenzace vlhkosti minimální.
S pozdravem
Ing. Jaroslav Winkler
energetický poradce ECČB
Děkuji Vám za Váš dotaz a za zájem o naše poradenství. K Vašemu dotazu na tepelnou izolaci obvodových stěn domu uvádím: