Dotaz: Zděnou hospodářskou budovu předělávám na obyvatelnou chalupu a hodlám ji zateplit, abych zde mohl (jsem již důchodce)býti i v chladnějších měsících roku. Zdi uváděné budovy mají tloušťku 30 cm. Nadmořská výška místa je 365 m. Jakou tloušťku polystyrenu musím použít? Jaký technologický postup zvolit, když je vnější omítka domu brizolitová?
S pozdravem B. Grey.
Požadavky na vlastnosti obvodových stěn stanovuje ČSN 7305 40-2, která udává pro vnější stěny požadovanou hodnotu součinitele prostupu tepla pro těžkou stěnu 0,38 W/m2.K a doporučenou hodnotu 0,25 W/m2.K.
Ve Vašem dotazu není bohužel uveden materiál stávajících obvodových stěn. V dalším je uvažováno zdivo z plných pálených cihel s měrnou hmotností 1900 kg/m3 a součinitelem tepelné vodivosti = 0,94. Pro zdivo z těchto cihel udává norma hodnotu součinitele prostupu tepla 2,0 W/m2.K. Pro zlepšení tepelně-izolačních vlastností stěny je pak nutno stěny doplnit z venkovní strany tepelnou izolací. Při 15 cm polystyrenu by činila dosažená hodnota součinitele prostupu tepla přibližně 0,25 W/m2.K ( v závislosti na druhu a tloušťce použitých omítek). S ohledem na ceny energie je výhodnější dosažení doporučené hodnoty součinitele prostupu tepla, čímž se více sníží budoucí provozní náklady na vytápění.
Nevýhodou polystyrénu je jeho velmi malá propustnost pro vodní páru, která by mohla zapříčinit nežádoucí kondenzaci ve zdivu nebo na rozhraní mezi zdivem a tepelnou izolací. Přesný bod kondenzace by bylo nutno stanovit výpočtem podle skutečného materiálu obvodového zdiva a podle tohoto výpočtu upravit tloušťku izolace. K tepelné izolaci by bylo možno použít i izolační materiál na minerální bázi, např. Orsil, Rockwool (skelnou vlnu) apod., jejichž propustnost pro vodní páru je významně větší a izolační vlastnosti v porovnání s polystyrénem shodné. Nebezpečí kondenzace je u těchto materiálů minimální.
Ing. Jaroslav Winkler
energetický poradce ECCB
Dobrý den pane Greyi. Děkuji Vám za Váš dotaz a za zájem o naše poradenství.