Dotaz: dobrý den, chci zateplit část stropu kde není beton, jednás se asi o třetinu stropu. Jeho složení je zespodu trámy, na nich desky a na nich už patrně pouze nepálené půdovky spojené hliněnou maltou. Na těchto nepálených cilhlách byla ještě vrsta plev, které jsem odstranil. pak vzduchová mezera vazné trámy a na nich prkna, které už jsou taky pryč. Co mám prosím použít na nepálené cihly. Parozábrana, nějaká vata, a co možné položit na vatu aby se na ni neprášilo, protože se bude jednat o nepochozí prostor. Půda je neobytná a neizolovaná. Moc děkuji za radu jakou skladbu pouýít !

Odpověď

Záměrem patrně je ponechat trámy zespodu viditelné. Pokud by se zaklopily zespodu podhledem, připočítal by se do celkové tepelné izolace stropu i vliv vytvořené vzduchové dutiny. Nebude však tak zásadní.

Pokud jde o zateplení stropní konstrukce pod nevytápěnou půdou - návrh tloušťky tepelné izolace vychází z požadavků současné platné ČSN 73 0540-2. Tato norma stanovuje požadované a doporučené hodnoty U (součinitel prostupu tepla, jednotkou je W/m2.K) pro jednotlivé ohraničující konstrukce domu. Pro součinitel prostupu tepla U platí, že čím nižší jeho hodnota je, tím lepší tepelně izolační vlastnosti konstrukce má (na rozdíl od dříve užívané hodnoty R - tepelný odpor). Pro strop pod nevytápěnou půdou je požadovaná hodnota U 0,30 a doporučená hodnota součinitele prostupu tepla U je 0,20 (W/m2.K).

Do celkové hodnoty se započítávají i další vrstvy skladby stropu, tedy zmíněné desky na trámech (patrně na bázi dřeva), malta a půdovky. Ponechání půdovek bude mít dobrý vliv na schopnost akumulace tepla v hmotnější konstrukci stropu. Nepálené cihly mají i určitou schopnost regulovat vlhkost v konstrukci. Tepelný odpor současných vrstev je někde kolem R = 0,3 (m2.K/W), což je velmi málo.
Pro splnění minimálních požadovaných hodnot součinitele U dle současné platné normy je nutno uvažovat s dodatečným zateplením tepelnou izolací v tl. 12 až 14 cm. Pro dosažení doporučení by to bylo 20 cm tepelné izolace – uvažuji minerální vatu o tepelné vodivosti λ 0,042, která bude položena tak, aby nebyly v ploše tepelné mosty, tedy souvisle. V případě oslabení izolace nějakým roštem to bude více, a to kolem 24 cm. Parametrům nízkoenergetického domu by pak odpovídalo cca 30 cm tepelné izolace.

Jako izolaci je vhodné použít paropropustné rohože nebo desky z minerální vaty nebo kamenné vlny. (Orsil, Rockwool, Ursa). Vhodné nejsou materiály s vysokým difuzním odporem (např. polystyren). Skladba se nesmí shora uzavírat folií, která by působila jako parozábrana a došlo by na ní ke kondenzaci. Kondenzát by stékal do izolace a ohrožoval i dřevo stropu. U těchto konstrukcí je nejlépe vodním parám z interiéru, které prochází stropem, umožnit volný odchod a zajistit odvětrání půdy. Jako ochrana před prachem by se zde snad dal použít některý typ vysokodifúzní fólie s maximální propustností pro páry. Tyto fólie se však časem vlivem světla a UV záření rozpadají. Vhodnějším řešením tedy je udělat prkennou podlahu a to buď na rošt, nebo plovoucí.
V případě roštu je vhodné udělat jej křížový z hranolů výšky 12 cm (použít izolaci v rolích 2 x 12 cm). Tepelné mosty jsou pak jen v křížení roštu. Druhou možností je použít tuhé desky z kamenné vlny a prkennou podlahu na ně položit (jakási „plovoucí“ podlaha). To je vhodné, nebude-li podlaha půdy příliš zatěžována a výhodou zde je souvislý průběh izolace bez přerušení roštem. Na tuhé izolační desky je položen rošt z prken ve vzdálenostech cca 0,5 m a přes ně kolmo se přivrutují prkna na sraz s malými mezerami. Mezery mezi prkny umožní odvětrání vlhkosti.
Kromě izolantu na bázi MV lze použít i jiné materiály, například Climatizer apod., ovšem zase jen takové, které budou mít dostatečnou paropropustnost.
Pokud se bude provádět v místnosti podhled, je možno vložit do něj parozábranu a tím zvýšit bezpečnost konstrukce z hlediska kondenzace. Parozábrana se vždy vkládá na vnitřní líc konstrukce.

Ing. J. Veselý, poradce, Energy Centre Č.Budějovice

Dobrý den pane Plácku, děkuji za Váš dotaz.
Omlouvám se za opožděnou odpověď způsobenou velkým zájmem o poradenství.

Energy Centre České Budějovice