Dotaz: Dobrý den, vlastníme starou chalupu, kterou bychom chtěli z vnější strany tepelně izolovat. Zdi jsou silné 55 cm a jde převážně o cihelné zdivo, místy s kamenem. Zdi jsou již opatřeny proti vzlínající vlhkosti vodorovnou izolací z nerezových plechů.
Otázka zní, jak silnou izolaci bychom měli použít aby nedocházelo ke kondenzaci vodních par na obvodovém plášti, (vzhledem k finančním možnostem upřednostňujeme fasádní polystyren, ovšem v nezbytném případě bychom použili minerální vlnu). Další věc je, že vodorovná izolace se nachází ve výšce cca 40 cm nad terénem, uvažujeme v této výšce o odvětrávaném soklu, ale nevíme si rady jakým způsobem a z jakého materiálu ho realizovat, aby nenarušil charakter staré chalupy. Jsme si vědomi, že již tepelná izolace nebude působit moc přirozeně, ale snad si s tím (ne)šikovný zedník poradí.
Mnohokrát děkuji za odpověď.
Způsob zateplení staršího smíšeného zdiva je potřeba volit právě s ohledem na jeho vlhkost. Vzhledem k tomu, že je provedena dodatečná hydroizolace a zdivo postupně vysychá, nemusí být vyloučen kontaktní lepený zateplovaní systém.
Lepené systémy ETICS nejsou doporučovány u zdiva s vlhkostí vyšší než 5 %. Proto je důležité začít průzkumem zdiva – nejlépe odebráním vzorků na laboratorní stanovení vlhkosti a salinity. Tyto práce provádějí laboratoře za poměrně vysoké ceny. Je lepší obrátit se na některého dodavatele zateplovacích systémů, kteří nabízí tento průzkum v rámci technické pomoci a návrhu provedení za výhodnější ceny, v případě realizace jejich materiálem většinou zdarma. Rovněž je možno kontaktovat nezávislého projektanta se zkušenostmi v tomto oboru – na místě by mohl odhadnout vlhkostní zatížení zdiva.
Zateplování staršího cihlového a kamenného zdiva lepenými a neprodyšnými běžnými polystyrénovými způsoby se příliš nedoporučuje. Pokud je zdivo izolované, suché a bez solí, bylo by použití polystyrénu možné, pokud to výsledek průzkumu podpoří. Šetrnějším způsobem je pak použití minerálních izolací v kontaktním zateplovacím systému. Zde se používají vláknité paropropustné izolace (Rockwool, Ursa, Orsil), nutno zásadně používat desky určené pro fasádní systémy. Minerální izolant je ke staršímu zdivu z hlediska difúze šetrnější, odvede o něco více páry z interiéru a snad i vlhkosti ze zdiva, ale úplné řešení problému to v případě vyšší vlhkosti znamenat nemusí. Zajímavým materiálem na zateplování starších budov s určitým obsahem vlhkosti i salinity je systém Baumit Open S. Jedná se sice o lepený systém zateplení, ale s děrovaným polystyrénem a speciálním složením lepidel a technologií provedení, která zajišťuje sanační účinek. Více podrobností na www.baumit.cz.
Důležité u dodatečného zateplení je správné řešení detailů, především u základu, nebo návaznost izolace fasády na zateplení půdy apod. Na soklovou část je možno použít desky z extrudovaného polystyrénu. Doporučuje se, aby zateplení pokračovalo cca 60 až 80 cm pod terén, nahoře do výšky cca 40 cm nad terén – zakládací lišta systémů bude patrně v úrovni izolace z plechů.
Pokud jde o obavy z vlhkosti soklové části - je možno zvolit variantu s fasádním odvětrávaným soklovým obkladem. Použít lze buď typizovaná řešení (kompletními systémy tohoto typu jsou například Vinyl Siding (www.comfort-siding.cz), nebo Novabrik se zateplením (www.novabrik.cz). Na trhu jsou i další typy plastových fasádních profilů s dekorem imitací různých povrchů (kámen, cihla) - Decobrick, Decostone, Vinyplus, Vinybrick, profily Deceuninck a další. Výhodou plastových řešení je bezúdržbovost a dlouhá životnost. Jinou variantou je obložení soklu přírodním kamenem na rošt.
Návrh tloušťky dodatečného zateplení by měl vyjít z posouzení stávající stěny a požadavků normy. Ty stanovuje současná platná norma ČSN 73 0540-2. Norma rozlišuje dvě hodnoty součinitele prostupu tepla a to - požadovanou a doporučenou. Součinitel prostupu tepla U (jednotkou je W/m2.K) vyjadřuje tepelně izolační schopnost ohraničující konstrukce domu. Pro součinitel prostupu tepla U platí, že čím nižší jeho hodnota je, tím lepší tepelně izolační vlastnosti konstrukce má. Požadovaná minimální hodnota součinitele prostupu tepla U (W/m2.K) je pro obvodovou zeď 0,38 (W/m2.K). Hodnota doporučená je pro zdivo obvodové z cihel 0,25 (W/m2.K). Vzhledem k rostoucím cenám energií doporučujeme, aby v případě dodatečného zateplení byla již naplněna hodnota doporučená, tedy 0,25 (W/m2.K). Nejčastěji se doporučená tloušťka dodatečného zateplení pohybuje kolem 16 cm, minimum dle normy je 12 cm.
Dobrý den pane Novotný, děkuji za Váš dotaz.