Dotaz: Čím nejlépe zateplit dům Okal, aby nedošlo k poškození stavebních prvků nedostatečným odvětráním, případně nedošlo ke vniku plísní.
Dodatečné zateplení vícevrstvé lehké montované konstrukce by mělo být navrženo s ohledem na ověření skutečného provedení jednotlivých vrstev – to je skutečně použitých druhů materiálů, jejich tloušťek a poloze folií ve skladbě.
Skutečná skladba by měla být ověřena sondami. Na dům lze použít vnější kontaktní zateplovací systém ale materiálovou volbu a tloušťku zateplení je nutno ověřit výpočtem kondenzace.
Doporučuji návštěvu specialisty na tuto stavební problematiku, který vyhodnotí projektové podklady, pokud jsou a pomůže případně s provedením sond. Můžete se obrátit na poradenské konzultační středisko sítě EKIS v místě Vašeho bydliště – adresy těchto kanceláří poskytujících zpravidla bezplatné poradenství najdete na stránkách České energetické agentury – www.ceacr.cz. Dále je možno požádat o pomoc specialistu na stavební tepelnou techniku, kontakty může zajistit oblastní kancelář České komory autorizovaných inženýrů a techniků – ČKAIT. Poradenskou technickou pomoc nabízejí i renomovaní výrobci zateplovacích systémů, kteří mají zpravidla výhodu i ve zkušenostech z více realizací.
Při hodnocení skladby této poměrně složité konstrukce je velmi významný vliv funkčnosti parozábrany na vnitřním líci konstrukce – parotěsná folie zpravidla pod vnitřním obkladem interiérovými deskami. Venkovní izolace je pak vhodnější z více paropropustných obkladů z minerálních vláken. V případě pochyb je vždy možno zvolit systém odvětrávané fasády – to je zateplení z vnější strany konstrukce deskami na bázi kamenné nebo minerální vlny, vynechání provětrávané mezery a odsazený fasádní obklad, například na bázi vláknocementových desek uchycených na rošt.
Ing. J. Veselý, poradce, Energy Centre Č.Budějovice
Dobrý den paní Kyšková,
děkuji za Váš zajímavý dotaz.