Dobry den, mam dotaz na zatepleni drevene chaty. budeme provádět vnitřní obklad palubkama a rad bych využil tuto činost k zateplení rekreacní chaty (srubu) jedna se o chatu k rekreaci ne k celoročnímu užívání z duvodu prostoru by neměla být izolace příliž silná.jedná se mi o prodloužení sezony mam jen strach s kondenzace par v prostoru izolace.

Odpověď

Cílem jistě není udělat chatu nízkoenergetickou, nicméně i u rekreačních objektů norma na tepelné izolace platí a je povinné se jí řídit.
Současná platná norma ČSN 73 0540-2 rozlišuje tři hodnoty součinitele prostupu tepla a to – požadovanou, doporučenou a cílovou pro nízkoenergetickou a pasivní výstavbu. Součinitel prostupu tepla U (jednotkou je W/m2.K) vyjadřuje tepelně izolační schopnost ohraničující konstrukce domu. Pro součinitel prostupu tepla U platí, že čím nižší jeho hodnota je, tím lepší tepelně izolační vlastnosti konstrukce má (na rozdíl od tepelného odporu R, kde je to naopak).
Požadovaná minimální hodnota součinitele prostupu tepla U (W/m2.K) je pro vnější stěnu lehkou (dřevěnou) 0,30 (W/m2.K). Hodnota doporučená je 0,20 (W/m2.K), pro nízkoenergetickou a pasivní výstavbu 0,18 až 0,12 (W/m2.K).

Stávající stěna již nějakou izolaci určitě má, nevíme jakou. Dodatečným zateplením zevnitř u rekreační chaty v zimě nevyužívané (nebo jen málo) jistě stačí splnit minimum.
Pokud je v současné stěně alespoň 8 cm izolace, postačilo by zevnitř doplnit cca dalších 10 cm. Vyplňovat izolací se bude patrně k současné stěně přisazený dřevěný rošt, na který přijdou palubky. Jako izolace je vhodná minerální nebo kamenná vlna, která prostor dobře vyplní.

Důležité je, provést dobře parozábranu, která musí zabránit prostupu vody (vodní páry) do konstrukce, nebo jejímu významnému omezení. Toho lze dosáhnout co nejdokonalejším provedením paronepropustné fólie pod palubkový obklad (před tepelnou izolaci, tedy na vnitřní líc zateplované konstrukce). Cílem je zabránit prostupu vlhkosti do konstrukce, kondenzace u dřevěných konstrukcí je nepřípustná. Pokud je dřevo dlouhodobě vystaveno vyšší vlhkosti (20%), může být bioticky napadeno.

Parotěsná fólie by měla mít ekvivalentní difúzní tloušťku Sd větší než 150 (většinou hliníkové fólie) a musí mít vzduchotěsně lepené spoje a návaznosti na okolní konstrukce (strop, podlaha) a dále bez neutěsněných prostupů a minimem perforací. Proto bude vhodnější na ní osadit ještě latě, aby nebyly díry od každé palubky. O provádění parozábran naleznete více v jiných odpovědích v poradně, nebo v technologických návodech výrobců fólií.

Ing. J. Veselý, poradce, Energy Centre Č. Budějovice

Dobrý den.
Děkuji za Váš dotaz.

Nový vnitřní obklad je určitě příležitostí zvětšit tepelnou izolaci stěny chaty.

Energy Centre České Budějovice