Dotaz: Dobrý den,žijeme v bytovém domě (vilka),který je zhruba 100 let starý.Spodní část domu (sokl) je tvořena plnými cihlami a kameny (zhruba 50cm tloušťka).V soklové části je suterénní byt a sklepy.Zbytek domu je cihlový.Ve spodní části je problém se vzlínající vlhkostí (i přes anglické dvorky).V současné době chceme dům opravit fasádou .Firma navrhuje také dům zateplit extrudovaným polystyrenem, ale máme obavy z toho, aby se neuzavřela cirkulace vzduchu a byty neplesnivěly.Na podzim byl sokl domu oklepán na cihlu a kámen a takto ponechán přes zimu,ale v suterénním bytě se tvořila zvýšená vlhkost a stěny byly mokré více než s fasádou. Prosím o radu,zda jsou tyto typy domů vhodné k zateplení,případně jaký materiál je vhodný .Děkuji

Odpověď

Dobrý den a děkuji za Váš dotaz.


K zateplení je vhodná většina domů, zejména ty, které nevyhovují současným požadavkům na tepelně-izolační vlastnosti. Jsou to domy, které byly postaveny podle tehdy platných požadavků a za tehdy platných cen energií.



Ve Vašem případě smíšené zdivo soklu- cihla + kámen - zřejmě nemá požadované tepelné vlastnosti. To se projevilo po oklepání omítky soklu. Tím se již tak nevyhovující vlastnosti ještě zhoršily. K vlhnutí stěn může docházet ze dvou hlavních důvodů. Jednak je to vzlínající vlhkost z podloží. Tento nedostatek je obtížně odstranitelný. Vyžaduje jednak zjištění zdroje vlhkosti a zejména pak volbu vhodné metody, jak vzlínání vlhkosti zabránit. Účinné bývá, pokud je to možné, dodatečné podřezání obvodových stěn a jejich doplnění plechovými nerezovými zábranami. Možné je i obnažení základů z vnější strany a instalace nopkové folie, která bude zajišťovat odvětrávání základů.



Druhým zdrojem je kondenzace vzdušné vlhkosti na nejchladnějších místech stěn. Dodatečnou izolací dojde ke zlepšení izolačních vlastností, vnitřní povrchové teploty se zvýší a ke kondenzaci nebude docházet. Vlhkost vznikající užíváním místností je pak nutno odvádět pravidelným větráním. K tepelné izolaci lze použít minerální vatu, fasádní polystyrén nebo pro místa s vyšší vlhkostí venkovního prostředí a místa, kde je stěna ve styku s zeminou extrudovaný polystyrén. Vhodnou tloušťku izolace, včetně materiálu, stanoví projektant po prohlídce na místě samém.



Dále je nutno upozornit na program „zelená úsporám“, podle kterého můžete na provedení tepelné izolace žádat o dotaci. Její výše při dílčím zateplení závisí na dosažené výši možného snížení spotřeby tepla. Při snížení roční měrné spotřeby o 20 % je výše dotace 650 Kč/m2 vytápěné plochy a při snížení o 30 % je výše dotace již 850 Kč/m2. Lze předpokládat, že při vyloučení zdrojů vlhkosti a při izolování fasády by bylo požadovaného snížení měrné spotřeby tepla dosaženo a byla by odstraněna vnitřní vlhkost v suteréním bytě.

Energy Centre České Budějovice