Dotaz: Dobrý den, chtěl bych se zeptat, čím zateplit hrubou stavbu z Porotherm 40 CB. Architekt nám navrhl zateplení minerální izolací Nobasil o tloušťce 8 cm. Z finančních důvodů jsem zvažoval i použití polystyrenu. Vytápění domu bude elektrickým kotlem - radiátory. Děkuji

Odpověď

Obvodová stěna Vašeho domu je v projektu koncipována jako sendvičová konstrukce, kde se uvažuje se zateplením vnějším kontaktním zateplovacím systémem. Není však navržena zcela optimálně. Je pravda, že zateplením se dosahuje lepších hodnot tepelné izolace stěny při celkové menší tloušťce konstrukce. Principem ale je, že se nosná část zdi navrhuje na menší tloušťku z pevnějších a hmotnějších cihel (zpravidla postačí 25, max. 30 cm) a pak se více zateplí. Důležitou a vítanou vlastností hmotného zdiva je vyšší tepelná akumulace. Ve Vašem případě se již jedná o dutinami vylehčenou cihlovou tvarovku. Výrazně lepších hodnot akumulace a tepelné stability v místnostech se tedy dosahuje při použití těžkých vápenopískových cihel nebo bloků..

Výhodou Vámi popsané skladby je v každém případě použití paropropustné vláknité izolace na vnější straně, což je z hlediska odvodu vlhkosti ze stěny výhodné. Dobře totiž z hlediska difúze vodní páry fungují skladby, kde použité materiály ve směru z interiéru do exteriéru mají klesající difúzní odpor. Naopak tepelný odpor těchto vrstev by měl v tomto směru, tedy k exteriéru, stoupat. Z používaných materiálů má největší difúzní odpor polystyrén, který bych v tomto případě a v této tloušťce rozhodně nedoporučoval.
Pokud má zdivo samo o sobě dobré izolační vlastnosti a to CB 40 má, pak při použití tepelné izolace v menší tloušťce (8 cm je málo) dochází k velmi nevýhodnému rozložení průběhu teploty v konstrukci. To má za následek kondenzaci v blízkosti styku zdiva s izolací, kde to vážně ohrožuje životnost konstrukce, mohlo by dojít i k poruše systému. Správným řešením v daném případě by bylo provedení kontrolního výpočtu průběhu teplot a kondenzace vodní páry v konstrukci, který provádí specializované firmy na stavební tepelnou techniku nebo projektanti disponující výpočetním programem. Tento výpočet lze brát však jako velmi orientační, neboť nedokáže postihnout přesně skutečný teplotně-vlhkostní stav, který zde nastane, především v místě různých detailů apod. Nemusí to znamenat až tak zásadní problém, pokud v celoroční bilanci bude výrazně převyšovat schopnost konstrukce vlhkost odvádět nad množstvím zkondenzované vodní páry. Vyšší bezpečnosti dosahujeme pak při větších tloušťkách tepelné izolace, kterou je nutno výpočtem stanovit a často se pohubuje od 16 cm výše. Tato řešení nejsou však příliš ekonomická. Takže pokud jde o použití paropropustné vláknité izolace považuji to za přínos v tom smyslu, že k cihelnému pálenému zdivu, které je poměrně dobře paropropustné, nepřikládám bariéru pro vodní páry jako v případě polystyrénu. Výhodou jsou i mnohem lepší požární vlastnosti a zčásti i lepší akustika

Při návrhu tloušťky tepelné izolace je potřeba vyjít z platných norem. Současná platná norma ČSN 73 0540-2 rozlišuje dvě hodnoty součinitele prostupu tepla a to - požadovanou a doporučenou. Součinitel prostupu tepla U (jednotkou je W/m2.K) vyjadřuje tepelně izolační schopnost ohraničující konstrukce domu. Pro součinitel prostupu tepla U platí, že čím nižší jeho hodnota je, tím lepší tepelně izolační vlastnosti konstrukce má (na rozdíl od dříve užívané hodnoty R - tepelný odpor). Požadovaná minimální hodnota součinitele prostupu tepla U (W/m2.K) je pro obvodovou zeď 0,38 (W/m2.K). Hodnota doporučená je pro zdivo obvodové z cihel 0,25 (W/m2.K). Vzhledem k rostoucím cenám energií doporučujeme, aby u novostaveb RD byla naplněna hodnota doporučená, tedy alespoň 0,25 (W/m2.K). Pokud se rozhodnete pro parametry ještě lepší, které se blíží standardu nízkoenergetického domu, nutno docílit hodnotu U alespoň 0,20 až 0,15 (W/m2.K), v případě snahy o pasivní standard pak 0,15 až 0,10 (W/m2.K).

V případě cihel Porotherm 40 CB udává výrobce postaru tepelný odpor zdiva zdiva bez omítek R = 2,95 (m2.K/W), což odpovídá součiniteli prostupu tepla U 0,32 (W/m2.K). To by tedy postačilo pro splnění minimálního požadavku ČSN na U≤ 0,38 (W/m2.K). Cihla je určena pro použití bez dalšího zateplení a spíše tam, kde nejsou velké požadavky na tepelnou izolaci. Protože hrubá stavba již stojí a dům chcete mít energeticky úsporný, zvažte zateplení. Pro dobré izolační vlastnosti hovoří i to, že budete topit elektrokotlem, tedy nejdražší energií, kde v průměru každá 1 kWh Vás bude nyní stát až 3,0 Kč (při rozpočítání pevných plateb do ceny).
Při zateplení konstrukce Porotherm 40 CB minerální vatou 8 cm bude výsledná hodnota součinitele prostupu tepla U 0,21 (W/m2.K). Při 12 cm to bude U 0,17 (W/m2.K) a při 16 cm U 0,15. Větší tloušťky izolace jsou tedy již na hranici nízkoenergetického standardu. Doporučil bych tedy variantu s 16 cm izolace na bázi minerální nebo kamenné vlny a to především s ohledem na snížení rizika kondenzace při větší tloušťce izolace. U minerální vaty je dobré si uvědomit, že deklarovaná hodnota součinitele tepelné vodivosti zpravidla uváděná výrobci, se z „kosmetických důvodů“ udává při nulové nebo velmi malé praktické vlhkosti. Ta však v mrazivých dnech a v důsledku dočasné kondenzace vodní páry v izolantu může být větší. Rizika poruchy v důsledku kondenzace vodní páry v konstrukci se však s větší tloušťkou izolantu snižují.

Pro dosažení dobrých energetických vlastností domu jako celku nezávisí jen na obvodových stěnách. Je nutno splnit doporučené (tedy ty přísnější) hodnoty tepelné izolace i u ostatních konstrukcí tak, jak doporučuje norma.
Požadovaná hodnota součinitele prostupu tepla U (W/m2.K) pro podlahu přilehlou k zemině je 0,45 (W/m2.K), hodnota doporučená je 0,30 (W/m2.K).
Požadovaná hodnota součinitele prostupu tepla U (W/m2.K) pro obvodovou stěnu těžkou je 0,38 (W/m2.K), hodnota doporučená je 0,25 (W/m2.K).
Požadovaná hodnota součinitele prostupu tepla U (W/m2.K) pro obvodovou stěnu lehkou je 0,30 (W/m2.K), hodnota doporučená je 0,20 (W/m2.K).
Požadovaná hodnota součinitele prostupu tepla U (W/m2.K) pro strop pod nevytápěnou půdou se střechou bez tepelné izolace je 0,30 (W/m2.K), hodnota doporučená je 0,20 (W/m2.K).
Požadovaná hodnota součinitele prostupu tepla U (W/m2.K) pro střechu plochou plochou a šikmou do 45° (podkroví) je 0,24 (W/m2.K), hodnota doporučená je 0,16 (W/m2.K).
Opět vzhledem k rostoucím cenám energií doporučujeme, aby při návrhu staveb byly naplněny hodnoty doporučené.
To znamená do podkroví nebo střechy vložit alespoň 30 až 34 cm tepelné izolace (lze i více, například u NED a pasivních se tloušťka izolace pohybuje kolem 40 až 50 cm), do podlah kolem 14 cm, v případě podlahového topení i více, použít okna s U pod 1,1 W/m2.K, správně řešit detail u základu, odizolovat nevytápěné místnosti uvnitř domu, správně orientovat dům ke světovým stranám apod.

Dobrý den pane Hrnčárku, děkuji za Váš zájem o poradenství.

Energy Centre České Budějovice