Dobrý den,chtěl bych se zeptat jestli mám na kamený dům stavený z opuky - sířka zdí 70 až 80cm použít polystyren (isover) nebo vatu (rockwool fasrock) a případně jakou tloušťku izolace.Dům je z jedné strany zapuštěný cca 1m v terénu a izolovaný proti vlhkosti nopovou folií.Děkuji za radu
Rozhodujícím kritériem pro volbu systému zateplení u kamenného zdiva bude jeho vlhkost.
Před zateplením kamenné zdi je tedy potřeba zjistit a vyhodnotit její vlhkost a salinitu. To by Vám mohl provést v rámci nabídky a technické specifikace dodávky výrobce zateplovacího systému. Obraťte se tedy s tímto požadavkem na technické zástupce firem – Baumit, Weber, Schwenk, Caparol, Schomburg a jiné. Při vlhkosti zvýšené (nad 5%) již nelze používat kontaktní lepené systémy a zvýšená vlhkost zdiva zde určitě bude. Variantou je použití systému se sanačním účinkem s děrovaným polystyrénem Baumit Open S. Zde je akceptovatelná vlhkost do cca 7%. Výrobce stanovuje i maximální hodnoty salinit pro jednotlivé soli.
Použití šedé, difúzně otevřené (děrované) fasádní desky na polystyrénové bázi lze doporučit. Nabízejí se výrobky Baumit Open Reflect (Baumit) nebo EPS-F-Clima (Weber) a jistě i další výrobci. Tyto desky mají tepelnou vodivost λ 0,031 W/m.K a faktor difúzního odporu = 10. Především vysoká propustnost pro vodní páru je příznivá z hlediska kondenzace vodní páry v konstrukci, ke které by v takto zateplené stěně nemělo docházet.
V případě, že vlhkost bude vyšší, lze doporučit systém provětrávané fasády s obkladem. Princip spočívá v tom, že do předsazeného roštu je vložena tepelná izolace z desek minerální nebo kamenné vlny, která má minimální difúzní odpor a nebrání odvětrání vlhkosti z kamenné zdi. Před vatou je provětrávaná mezera 4 - 5 cm vymezená obkladem fasády. Ten může být z různých materiálů – dřevo, desky na bázi dřeva s povrchovou úpravou, plastové systémy, a jiné.
Pokud jde o tloušťku zateplení, tak ta vychází ze současné platné normy ČSN 73 0540-2. Rozlišuje tři hodnoty součinitele prostupu tepla a to – požadovanou, doporučenou a cílovou pro nízkoenergetickou a pasivní výstavbu v souladu s novými evropskými směrnicemi. Součinitel prostupu tepla U (jednotkou je W/m2.K) vyjadřuje tepelně izolační schopnost ohraničující konstrukce domu. Pro součinitel prostupu tepla U platí, že čím nižší jeho hodnota je, tím lepší tepelně izolační vlastnosti konstrukce má (na rozdíl od tepelného odporu R, kde je to naopak).
Požadovaná minimální hodnota součinitele prostupu tepla U (W/m2.K) je pro vnější stěnu zděnou 0,30 (W/m2.K), ale s tím, že do konce roku 2012 se ještě připouští hodnota dle původní verze normy 0,38. Hodnota doporučená je 0,25 (W/m2.K), pro nízkoenergetickou a pasivní výstavbu 0,18 až 0,12 (W/m2.K).
Z hlediska splnění požadavků tepelně technické normy ČSN 73 0540-2 je potřeba počítat se zateplením kamenného zdiva min. 14 až 16 cm, což představuje například s větranou mezerou a obkladem cca 20 až 24 cm. Je potřeba tedy vše dobře přeměřit a rozmyslet. Nopová fólie není izolací, je to jen separační vrstva od zemní vlhkosti a pokud bude potřeba vlhkost snížit razantněji, bude se to muset udělat jinak. Doporučuji nechat zpracovat projekt od projektanta se zkušenostmi v tomto oboru.
Ing. J. Veselý, poradce, Energy Centre Č. Budějovice
Dobrý den.
Děkuji za Váš dotaz.