Dotaz: Dobrý den,
mám dotaz ohledně zateplení domu. Mám v plánu výstavbu RD ze ,,sendviču" tzn. pálená cihla 30P+D + zateplení. Mnozí známí z oboru stavebnictví mi tvrdí, že stavba po zateplení ,,nedýchá" , že v sousedním Německu strhávají polystyren z domů a že by raději stavěli třeba ze 44 P+D (ti známí) bez zateplení. Jsou tato tvrzení oprávněná? Všude jen čtu zateplovat, zateplovat a zateplovat.
Děkuji za odpověď.
Požadavky na vlastnosti obvodových stěn stanovuje ČSN 7305 40-2, která udává pro vnější stěny požadovaný součinitel prostupu tepla pro těžkou stěnu 0.38 W/m2.K a doporučený 0,25
W/m2.K.
Pro zdivo z cihel KERATHERM 30 P+D udává výrobce hodnotu tohoto součinitele 0,422 W/m2.K. Použitím tepelně izolační omítky by bylo možno se přiblížit normou požadované hodnotě, ale nikoliv hodnotě doporučené. Pro zlepšení tepelně-izolačních vlastností stěny je pak nutno stěnu doplnit tepelnou izolací. Při 15 cm polystyrenu by činila hodnota součinitele prostupu tepla přibližně 0,159 W/m2.K ( v závislosti na druhu a tloušťce použitých omítek). Tato hodnota pak splňuje i doporučenou hodnotu normy. Použití izolace o větší tloušťce by sice přineslo další zlepšení tepelně izolačních vlastností, ale toto by již nebylo úměrné zvýšeným nákladům.
zvýšeným nákladům.
Nevýhodou polystyrénu je jeho velmi malá propustnost vodní páry, která by mohla zapříčinit nežádoucí kondenzaci ve zdivu nebo na rozhraní mezi zdivem a tepelnou izolací. Přesný bod kondenzace by bylo nutno stanovit výpočtem. K tepelné izolaci by bylo možno ale použít izolační materiál na minerální bázi, např. Orsil, Rockwool (skelnou vlnu) apod., jejichž propustnost pro vodní páru je významně větší a izolační vlastnosti v porovnání s polystyrénem shodné. Nebezpečí kondenzace je u těchto materiálů minimální.
Ing. Jaroslav Winkler
energetický poradce ECCB
Dobrý den pane Javoříku. Děkuji Vám za Váš dotaz a za zájem o naše poradenství.