Dotaz: Dobry den ,mam novostavbu postavenou s brousenych cihel superterm 44.chtel bych dum jeste zateplit,ale bojim se kondenzace vodnich par.je vubec vhodne jeste zateplovat??kdyz ano jakou tloustku polystyrenu zvolit??uvazoval jsem o5cm

Odpověď

Provedení obvodové zdi tak, aby splňovala současné normové požadavky z hlediska tepelné izolace je možné i bez dodatečného zateplení. Odpovídá tomu i specifikace technických vlastností zdiva Heluz.

V případě cihel 44 STI SB dle údajů výrobce jsou součinitel prostupu tepla U 0,22 W/m2.K, a postaru tepelný odpor R 4,32 m2.K/W. Tyto krásné hodnoty však platí v ideální ploše zdiva, prakticky tu ale máme tepelné mosty. Především ve věncích, překladech a patrně také u základu. Doufám ale, že detail zateplení základu extrudovaným polystyrénem jste provedl správně. Doporučuje se první řadu cihel provést v tloušťce 40 cm, aby se desky XPS vytáhly nad terén před první řadu a pak vyplnit spodní nebo i druhou řadu perlitem. I při správně provedených všech detailech by průměrná hodnota součinitele U byla o něco horší. Vliv tepelných mostů se přibližně v těchto zdících systémech odhaduje na 10% zhoršení izolačních vlastností. Tepelné mosty lze výpočtově přesně posoudit a jejich vliv započítat do celkové energetické bilance.

I tak je zdivo poměrně dobré, reálná hodnota součinitele prostupu tepla bude kolem U 0,25 (W/m2.K) a to splňuje s rezervou požadavek současné platné normy ČSN 73 0540-2 a je někde u doporučení. Požadovaná hodnota součinitele prostupu tepla U (W/m2.K) pro obvodovou stěnu těžkou je 0,38 (W/m2.K), hodnota doporučená je 0,25 (W/m2.K).

Při použití tohoto typu zdiva se již další zateplení nedoporučuje, jedná se o zdivo určené pro jednovrstvé zdění. Významnou roli hraje zmíněné dodržení technologického předpisu výstavby a především řešení detailů. Výhodou konstrukce zde jsou kromě vysoké tepelné izolace i optimální difúzní vlastnosti – jednovrstvé zdivo dobře odvádí vlhkost. V případě zateplení tohoto zdiva tepelnou izolací ať již na bázi polystyrénu nebo minerální vaty se tepelně vlhkostní chování výrazně mění. Dochází zde k jinému rozložení průběhu teplot uvnitř zdiva a zároveň vznikají podmínky pro nežádoucí kondenzaci uvnitř konstrukce. Riziko kondenzace na rozhraní nosného zdiva a vnitřního líce izolantu se zvyšuje při použití již dobře tepelně izolující cihly s kombinací izolantu o menší tloušťce. Ke kondenzaci by při tloušťce dodatečného zateplení 5 cm určitě došlo. Proto by bylo nutno navrhovat větší tloušťku izolantu, obvykle ale vychází kondenzace i při 16 a více cm zateplení. Je praktický nesmysl zvyšovat tloušťku zdi na 60 a více cm. O typu stěny (se zateplením nebo bez) se rozhoduje na začátku projektování, nyní je již rozhodnuto a úvahy o zateplení nejsou relevantní.

Jakýsi smysl by to mělo, pokud by se z domu dělal pasivní dům. Pak by se počítalo s více paropropustnou minerální nebo kamennou vlnou a v každém případě by se prováděl kontrolní výpočet kondenzace v konstrukci. Izolace by se dávalo minimálně 20 cm. Nebyl by to však šťastný a doporučený postup.

Dobrý den pane Michale, děkuji za Váš dotaz.
Omlouvám opožděnou odpověď způsobenou velkým zájmem o poradenství.

Energy Centre České Budějovice