Dotaz: N našem panelovém domě probíhá zateplení fasády.Tlouštka zateplení je 12cm.Dostal jsem se do sporu s dodavatelskou firmou ohledně zateplení ostění.Stavebníci chtějí provést zateplení ostění oken jen 2cm.polystyrenem.Ja jsem si schválně přídil okna s rozšiřovacím profilem,abych měl spravně provedené zateplení.V dostupne literatuře je uvedena nejmenší tlouštka zateplení ostění 4cm.Já požaduji tuto tlouštku jako minimum,které jsem ochoten akceptovat.Byt mám v osobním vlastnictví. Děkuji za poradu. Jaromír Janka

Odpověď

V každém případě trvejte na provedení zateplení ostění v tloušťce 4 cm. Uvádění této hodnoty má své opodstatnění.

Argumentem firmy pro provedení pouze 2 cm může být projektová dokumentace. Projektová dokumentace by to totiž měla řešit. Pokud předepisuje zateplení špalety pouze 2 cm, musí mít toto podložené výpočtem tepelného mostu v osazení okna a prokázáním, že v tomto místě nedojde ke kondenzaci, která pak má za následek vznik plísní. Uvažuje se relativní vlhkost vnitřního vzduchu 50%, návrhová teplota vnitřního vzduchu 21°C a venkovní dle teplotní oblasti (od -15 do -21°C). V koutě u rámu by nemělo dojít k ohrožení detailu kondenzací na vnitřním povrchu. Samozřejmě, že čím menší je tloušťka tohoto zateplení, zvětšuje se riziko kondenzace a vzniku plísně.
4 cm jsou uváděny na základě již provedeného množství obdobných výpočtů jako tloušťka již poměrně bezpečná. To ale neznamená, že je vždy dostačující! Je to ovlivněno tvarem detailu a materiály.

Výpočet teploty na vnitřním povrchu se většinou provádí programem na dvojrozměrné vedení tepla v konstrukci, ručně se to prakticky nedá spočítat. Požadavky na vnitřní teplotu v kritickém místě udává závazná norma ČSN 73 0540-2 – Tepelně technické vlastnosti budov, požadavky. Nazývá se to zde faktorem teploty vnitřního povrchu, který vypočtený musí být větší než hodnota uvedená v tabulce normy. Pokud toto projekt neřeší, je za případné následné vady odpovědný dodavatel, který musí plně garantovat dodržení stavebních norem. Výše zmíněná norma je závazná, protože se na ní odvolává závazný předpis – Vyhláška o obecných technických požadavcích na výstavbu. Pak by měl výpočet doložit on, což předpokládám by musel zadat u specialisty, protože běžní projektanti a firmy těmito programy nedisponují a problematika se tím vlastně ani v projektech podrobně neřeší. Proto se uvádí hodnoty tloušťek izolací takové, kde se předpokládá již s rezervou vyhovění požadavkům. Dodavatel by byl sám proti sobě, kdyby se na stranu bezpečnosti nepřiklonil. Lze to považovat za velmi lehkovážný přístup, který bude mít příčinu v neznalosti problematiky.

Doporučuji proto toto řešit v součinnosti s vaším technickým dozorem, který by měl postupovat nezávisle na mínění dodavatele a projektanta, který by se měl k tomu vyjádřit. I on se jistě rád přikloní k bezpečnému řešení. Navíc opatření nebude znamenat zásadní navýšení ceny. Z hlediska pracnosti je to jedno a rozdíl ceny izolací 2 nebo 4 cm při současných cenách nemůže být velký. Ověřte rovněž, jak projekt řeší vybavení osazovací spáry okna. Doporučuje se používat vnitřní těsnící pásku s funkcí parozábrany (chrání spáru před kondenzací v PU pěně) a vnější utěsnění proti zatékání do spáry difúzně otevřenou páskou. Dále je dobré pohlídat provedení izolace pod parapetním plechem, kde je potřeba minimálně stejné tloušťky a pak souvislé provedení a návaznosti izolace – často se někde kus vynechá a to se pak lokálně plísněmi může projevit.

S pozdravem, Ing. J. Veselý, poradce Energy Centre Č.Budějovice

Dobrý den pane Janka, děkuji za Váš dotaz.
Omlouvám se za opožděnou odpověď způsobenou velkým zájmem o poradenství.

Energy Centre České Budějovice