Mam 1-patrovy panelovy domek a chci jej zateplit. Rozhoduji se mezi polystyrenovymi deskami 500x1000x100 mm a nebo Ytongem o stejne sile 100 mm. Ktery z techto dvou materialu bude tepelne vyhodnejsi? Od polystyrenu se obavam i plisni.
Z porovnání Vámi uváděných možností dodatečného zateplení vyplývá následující srovnání:
YTONG v udávané tloušťce 100 mm jsou přesné pórobetonové příčkovky, které je možno použít k dodatečnému zateplení z vnější strany stěny formou přizdívky. Udávaný součinitel tepelné vodivosti je 0,12 W/m.K, pro tloušťku 100 m vychází součinitel prostupu tepla takovéto izolace cca 1,2 W/m2.K
Fasádní polystyrén má součinitel tepelné vodivosti 0,04 W/m.K. Z této hodnoty vychází součinitel prostupu tepla pro stejnou tloušťku izolace 0,35 - 0,4 W/m2.K. Tepelně izolační vlastnosti polystyrénu oproti tvárnicím YTONG jsou tedy výrazně lepší.
Pokud bychom chtěli dosáhnout při použití tvárnic YTONG stejných tepelně izolačních vlastností jako při použití polystyrénu , musela by být tepelná izolace cca 3 x silnější.
Opačná situace je ale u faktoru difuzního odporu, který charakterizuje možnost prostupu vodní páry stěnou, který je naopak lepší u tvárnic YTONG. Výrobci udávají u tvárnic Ytong tento faktor ve výši 5/10, zatím co polystyrén má pouze 0,002 až 0,0047. U výrobků z minerální vlny pak 1,2 – 5.
Řešením, které minimalizuje kondenzaci vodních par na stěnách a tím i možnost vzniku plísní je použití tepelně izolačních materiálů minerálního původu, na př. ROCKWOOL, ORSIL, NOBASIL a pod., které mají součinitel tepelné vodivosti a tedy tepelně izolační vlastnosti shodné s polystyrénem.
S pozdravem
Ing. Jaroslav Winkler
energetický poradce ECČB
Děkuji Vám za Váš dotaz a za zájem o naše poradenství.