dobry den, potřeboval bych zateplit střechu v půdním prostoru,je to možné tímto způsobem ? mezi krokve připevním vysoce difuzní kontaktní fólii na tepelnou izolaci-GUTTAFOL DO 95 mezi prkny střechy a touto folii nechám mezeru 5cm pro proudění vzduchu mezi krokve umístím tepelnou izolaci- KNAUF CLASSIC 039 12cm. na tuto izolaci připevním parozabranu -JUTAFOL N 110 STANDARD,a celé obložím , -např, palubky, V celé délce hřebene bude odvětravací mezera cca 5cm tato mezera bude překryta pomocí plastového hřebenové odvětrání výrobce -katepal. je tento způsob vhodný ? nebude ve střešním prostoru docházet k tzv, stanovému efektu ? a tím k hnilobě celé střechy ? děkuji za radu,

Odpověď

Jedná se o dodatečné zateplení stávající konstrukce, kde krytina je zřejmě dle Vašeho popisu na bednění.

Nerozumím úplně dobře tomu, kde bude umístěná vysoce difúzní fólie. Zřejmě ji hodláte osadit zevnitř a přichytit z boku krokví. To by znamenalo, že tato fólie nebude souvislá. Její hlavní funkcí je zajištění pojistné hydroizolace, takže takto položená by to nezajistila. To, že musí být paropropustná je pak z toho vyplývající druhotný požadavek.

Ideálním stavem by bylo položení pojistné paropropustné fólie na bednění střechy, což ovšem znamená ji přeložit. Nyní tedy na tomto bednění není nic, nebo nějaká lepenka? Pokud je tam například asfaltovaná lepenka na sucho, pak tato plní funkci pojistné izolace a nebyl by důvod další fólii nad tepelnou izolaci vkládat (pokud do střechy neteče). V tom případě by bylo vhodné, tak jak plánujete, vynechat mezi tepelnou izolací a spodní hranou bednění odvětrávanou mezeru. Bývá konstrukčně poměrně obtížné, zajistit pak ve hřebenu propojení odvětrávaných mezer a návaznosti pojistné izolace.

V případě parozábrany je důležité, aby tato byla provedená správně. Je možno provést ji jako fóliovou, ale je potřeba si uvědomit, že její správná funkce je závislá na dokonalém provedení těsnosti. To znamená vzduchotěsně přelepit všechny spoje a návaznosti na okolní konstrukce, prakticky se to poměrně obtížně provádí, pokud spoje fólie nejsou podložené, aby se daly dobře slepit. Dále je problém s vedením elektroinstalace ke světlům skrz parozábranu a veškeré další perforace sponkami, vruty apod., které ji znehodnotí. Proto je nutno je maximálně omezit.

Pokud jde o tloušťku tepelné izolace, je navrženo málo, pokud se bude jednat o vytápěný prostor. Na nově prováděné a dodatečně zateplované konstrukce obálky budovy se vztahují požadavky současné platné a závazné normy ČSN 73 0540-2 – Tepelná ochrana budov (10/2011). Tato základní tepelně technická norma stanovuje trojí hodnoty U (součinitel prostupu tepla, jednotkou je W/m2.K) pro jednotlivé ohraničující konstrukce domu. Jsou to hodnoty požadované, doporučené a doporučené pro nízkoenergetickou výstavbu.
Pro součinitel prostupu tepla U platí, že čím nižší jeho hodnota je, tím lepší tepelně izolační vlastnosti konstrukce má. Požadovaná minimální hodnota součinitele prostupu tepla U (W/m2.K) je pro střechu šikmou 0,24 (W/m2.K). Hodnota doporučená je 0,16 (W/m2.K). Pro dosažení nízkoenergetického standardu je pak potřeba splnit hodnotu součinitele prostupu tepla „U“ dokonce 0,15 až 0,10 (W/m2.K). Minimální hodnota odpovídá tloušťce tepelné izolace (při zohlednění vlivu krokví a roštů) cca 22 až 24 cm vláknité tepelné izolace, na doporučení by to bylo ke 30 cm.

Návrh 12 cm izolace jen mezi krokve ponechává krokve jako tepelný most a právě zde je riziko kondenzace a hniloby. Proto doporučuji provést pod krokve příčný rošt a do něj vložit další vrstvu izolace (alespoň minimum 12 cm mezi krokve + 12 cm do roštu). Pak kvalitně parozábranu, případně s instalační mezerou - viz. jiné odpovědi na obdobné téma.

Ing. J. Veselý, poradce, Energy Centre Č. Budějovice

Dobrý den:
Děkuji za Váš dotaz.

Energy Centre České Budějovice