Dotaz: Dobrý den, potřebuji poradit se zateplením podlahy. Bydlím v 1 nadzemním patře (v přízemí pod bytem jsou sklepní kóje). Panelový byt je z 80-tých let, není vůbec zateplen. Na schůzi členů jsem žádala o zateplení stropu, bohužel mi lidé řekli, že to je pro ně neadekvátní, že oni to nepotřebují a ať si to zaplatím. Na to jsem tedy po delším přemýšlení kývla a lidé mi neústupně odvětili, že mi zase neotevřou sklepy. Ve sklepech není topení a navíc tam pořád lidé otevírají okna. Takže mi nezbývá nic jiného než zateplit podlahu v bytě. Vůbec nevím čím. V nejlepším případě kvalitní koberec, ale co pod něj. Můžete mi poradit? Je tam strašná zima. Předem děkuji, Molavcová.

Odpověď

Tepelné izolace se do stropů mezi sklepy a byty v 1.podlaží u panelových domů v době výstavby vůbec nedávali.

Důsledkem je velká tepelná ztráta touto konstrukcí, byty je pak obtížné často i řádně vytopit. Studená podlaha pak znamená i velký pocit chladu. Kromě toho vlastně sklep „vytápíte“ nejen Vy sama. Zateplením dojde k úspoře tepla na vytápění domu jako celku, takže určitý přínos to přinese při rozúčtování nákladů na topení všem.
Nejlepším řešením v daném případě je skutečně zateplení stropu ze strany sklepa. Postačí to provést nalepením izolace například na bází polystyrénu na podhled v tloušťce kolem 8 cm. Tato úprava nemá žádný negativní vliv klima ve sklepě. Obzvláště tehdy, jsou-li tak jako nevytápěné a navíc se zde intenzivně větrá. Kromě toho je to řešení mnohem levnější než provedení nové podlahy v bytě. Jediným negativem a argumentem proti je zvýšení požárního zatížení. Může se ale použít izolace z nehořlavých tuhých desek z kamenné nebo minerální vlny (Rockwool, Orsil, Ursa) a na ně provést povrchovou úpravu tenkovrstvou stěrkou.

Při zateplení shora položení pouze koberce samo o sobě až tak nepomůže. Pokud by jste chtěla dosáhnout lepšího účinku, bylo by nutné zde položit alespoň nějakou tepelnou izolaci. Důležité je, zvolit takový typ izolačního materiálu, který bude mít co nejlepší izolační vlastnosti. To splňují například desky z extrudovaného polystyrénu, u kterých uvádí výrobce součinitel teplené vodivosti λ 0,027, max. 0,031 W/m.K.
Skladba by se pak mohla provést takto: Po odstranění stávajících vrstev podlahy by na nosné betonové konstrukci patrně musela být provedena samonivelační tenkovrstvá stěrka, aby byl rovný. Pak výše zmíněné izolační desky a to alespoň v tl. 2 cm (vejde-li se více, tím lépe, ale jde o to, o kolik cm lze zvednout úroveň podlahy). Na izolaci se pokládá nosná vrstva z podlahových desek – pro úsporu tloušťky zase volit co nejtenčí skladbu. Zde se používají buď sádrokartonové podlahové desky (v dvou vrstvách) nebo desky Cetris, případně OSB desky. Lze i v jedné vrstvě, pokud je spojování na pero a drážku. Pak je vhodné použít koberec. Celková tloušťka při 2 cm izolace je pak do 5 cm. To je potřeba zvážit s ohledem na dveře a přechody různých výšek podlah (vsup, koupelna apod.) Toto opatření bezpochyby problém výrazně zlepší.

Ing. J. Veselý, poradce, Energy Centre Č.Budějovice

Dobrý den paní Molavcová, děkuji za Váš zajímavý dotaz.
Zároveň omlouvám opoždění odpovědi způsobené množstvím vyřizovaných dotazů.

Energy Centre České Budějovice