Dobrý den,



chystám se před zimou zateplit půdu v 2.podl. rodinném domě z r.1930. V horizontu 5-15 let uvažuji o přestavbě podkroví na obytné. V současnosti je skladba střechy: tašky, latě, voděodolná fólie, krokve (h.125mm š.100mm) a žádné střešní okno; plocha cca 90m2. Štíty jsou zevnitř holé cihly, tloušťka zdi cca 45cm, z jedné strany sousední dům zakrývá cca 80% štítu, z druhé strany volný prostor a dvě malá okénka (každé cca 25x15cm); plocha cca 35m2. Podlaha není příliš rovná s výškovými rozdíly až 10cm, jelikož původní dům byl v minulosti rozšířen směrem do zahrady; plocha cca 70m2. Vyhledával jsem na internetu možnosti zateplení a jsou víceméně dvě varianty:



1.) ta jednodušší a nejlevnější je zateplit pouze podlahu položením minerální vaty (2 vrstvy křížem přes sebe 200-400mm) s tím, že někdo radí dát pod ní parozábranu a jiní radí, že při dostatečné vrstvě vaty tam být nemusí. Někdo dále ještě radí zakrýt difúzní fólií, aby se vata neznehodnotila prachem. Toto řešení ale neumožňuje užívání půdy, což by v současnosti až tak nevadilo, více mě trápí, že pokud bych v budoucnu přistoupil k přestavbě podkroví, tak by všechen ten materiál a práce přišly vniveč.



2.) nákladnější a časově náročnější by bylo zateplit šikmou střechu, což by mi umožnilo užívání půdy a ušetřilo náklady a práci při případné přestavbě na obytné podkroví v budoucnu. Ideálně bych vložil 120mm vatu mezi krokve, pod to latě 60x40mm a mezi ně 60mm vatu a tak bych to nejraději nechal až do přestavby. Nikde jsem se nedočetl, zda je v další vrstvě nezbytná parozábrana, když půda bude prozatím neobývaná a nevytápěná a přijde mi lepší, aby mohla střecha zatím "dýchat". Pokud bych jí tam ale dát musel, tak nevím jak dobře by šla utěsnit kolem štítů na ty holé cihly nebo zda ji po stranách nechat volně viset do přestavby a zatím jí tam mít jen jako ochranu proti prachu a znehodnocení vaty. Ještě si nejsem jistý ohledně efektivity takového zateplení, když bych štíty zatím nechal tak jak jsou, nebo zda je nezbytné při této variantě zateplit i je. Nerad bych nyní investoval více než je nutné pro zateplení půdy jelikož přestavba na podkroví zatím není úplně jistá, ale rád bych si tam zachoval tento potenciál a rozdíl v ceně za materiál u těchto dvou variant není až tak markantní [1)do 20tis. 2) do 30tis.]. Děkuji za odpověď.



S pozdravem Dan P.


Odpověď

Dobrý den,

děkuji za Váš dotaz a zájem o naše poradenství.

Bylo by rozhodně škoda použít v první variantě materiál, který již podruhé nebude možno využít. Navíc by snížil prostor budoucího podkroví a hlavně, pak potřebujeme kročejovou a hlukovou izolaci, takže skladba stropu s podkrovím pro bydlení bude vypadat úplně jinak.

Nevýhodou varianty druhé je, že po celou přechodnou dobu budete vytápět prostor půdy s nezateplenými štíty, takže úspora na vytápění z izolace mezi krokvemi nebude velká. Ohledně parozábrany je těžší odpověď. Závisí na větrání (odvod vlhkosti) z půdy – ovlivňuje to stávající podstřešní fólie a její propustnost pro vodní páru. Ovlivnit to lze ještě okny v jednom štítu. Spíše jsem názoru, že parozábrana ve stádiu nevytápěné půdy není nutná. A ještě poznámka – Vámi uváděné tloušťky izolace nejsou dostatečné ani z pohledu doporučení dnešních norem, pod krokve nutno dát více. V druhé variantě nastane po letech i to, že část zateplení stejně předěláte, jednak pro střešní okna a pak kdoví, jaké budou trendy a nové požadavky.

V obdobných případech se jako určitá možnost jeví zateplení podlah půdy nikoliv minerální vatou v rolích, ale v deskách, obvykle v rozměru 500 x 1000 mm. S těmi půjde i po několika letech dobře manipulovat a bude je možno použít mezi krokve. Budou dražší než role, ale výhody možná převáží komplikace. Strop bude zateplený, jak má být.

Ze sortimentu vyberete ty, které jsou do šikmých střech doporučeny. V případě dostatečné tuhosti desek lze na ně položit přes roznášecí rošt z prken i pochozí lávku, aby se na půdě dalo chodit. Lze provést i celoplošné zakrytí prkny s mezery, aby izolace větrala. Zakrytí fólií proti prachu není vyloučené, je ale nutné zvolit nějakou s vysokou propustností vodní páry a stav pod fólií pro jistotu v zimě kontrolovat. Rozhodně nezaklopit OSB deskami a podobně.

Vaše střecha nemá bednění, což již pro užívané podkroví není dnes vyhovující z pohledu normy ČSN 73 1901/novela 2020 na provádění a navrhování střech. Pro střešní pláště se zde stanovují požadavky na jejich těsnost, respektive spolehlivost a těsnost provedení doplňkové hydroizolační vrstvy. Doplňková hydroizolační vrstva (DHV) je ta, kterou označujete jako vodě-odolná folie pod latěmi a taškami. Ta má být větrotěsná, tedy přelepené spoje. A samozřejmě paropropustná.

Vzhledem k tomu bych raději nevkládal tepelnou izolaci do kontaktu s fólií, ale s malou mezerou.

Nelze vyloučit, že se po letech rozhodnete střechu stejně přeložit a bednění doplnit.

S pozdravem

Ing. Jiří Veselý, energetický poradce Energy Centre České Budějovice

Energy Centre České Budějovice