Dotaz: Dobrý den,
chystám se zateplovat rodinný domek, stáří 23 let, obvodové stěny ve skladbě vnitřní omítka, siporex tl. 300 mm, venkovní břizolitová omítka. Chystám se zateplovat pěnovým polystyrenem tl. 8 cm. Myslíte, že je to dostačující? Trochu se o to zájímám a chtěla jsem spočítat součinitel prostupu tepla, ale nikde nemohu najít součinitele tepelné vodivosti pro siporex a břizolit. Nevíte kde by se daly tyto hodnoty zjistit? A dále, platí pro siporex normové hodnoty součinitele prostupu tepla U pro lehké stěny, tedy 0,30 a 0,20 nebo hodnoty 0,38 a 0,25? Děkuji.

Odpověď

Dodatečné zateplení obvodové zdi z tvárnic Siporex při tloušťce 30 cm, s běžnými omítkami by mělo být provedeno tak, aby odpovídalo požadavkům současné normy na tepelné izolace.

Přesné fyzikální vlastnosti Siporexu je nyní obtížné zjistit. Pod názvem Siporex byly vyráběny tvárnice a různé stěnové dílce bývalými závody podniku Prefa, ale také obdobným podnikem na Slovensku. Ve starých katalozích, které mám k dispozici, se nikde λ neuvádí, ale objemová hmotnost těchto výrobků je tam uváděna v ustáleném stavu v rozmezí 600 až 890 kg/m3. Za sucha pak 500 až 700 kg/m3. Jedná se v podstatě o pórobetonovou hmotu, srovnatelnou s plynobetonem nebo plynosilikátem. Zde stará norma ČSN 73 0542 z roku 1977 uvádí pro tyto materiály v rozmezí od 400 až 900 kg/m3 součinitel tepelné vodivosti λ od 0,17 do 0,45 W/m.K. Pokud tedy pro výpočet vezmeme střední hodnotu, tedy tak 0,25 až 0,30, budeme se blížit reálným vlastnostem. Jistě můžete i jednu tvárnici vyjmout a zvážit, ale to si myslím je opravdu zbytečné.

Pokud jde o břízolit, příliš bych si sním hlavu také nelámal. Použil bych hodnotu uváděnou normou někde na rozmezí VC malt a cementové malty, tedy λ od 1,0 do 1,1 W/m.K. Vzhledem k malé tloušťce této vrstvy se to na nárůstu izolačních vlastností prakticky nijak moc neprojevuje. Zdivo Vaší stěny z tvárnic Siporex má tedy dle norem z doby výstavby domu součinitel prostupu tepla U bez omítek v rozmezí 1,0 až 0,85 (W/m2.K). Pokud jde o normu, kterou znáte - současná platná norma ČSN 73 0540-2 rozlišuje dvě hodnoty součinitele prostupu tepla a to - požadovanou a doporučenou. Plošná hmotnost Vašeho zdiva bude i s omítkami 200 až 250 kg, hodnotil bych ji tedy jako konstrukci těžkou. Lehkou konstrukcí jsou míněny dřevostavby. Požadovaná minimální hodnota součinitele prostupu tepla U (W/m2.K) pro obvodovou zeď 0,38 (W/m2.K) se mi zdá již překonaná a nedoporučuji se s ní spokojit. Hodnota doporučená je pro zdivo obvodové 0,25 (W/m2.K). Vzhledem k rostoucím cenám energií doporučujeme, aby jak u novostaveb ale i rekonstrukcí fasád RD byla naplněna právě tato hodnota, tedy alespoň 0,25 (W/m2.K).

Takže konkrétně, pokud jde o tloušťku dodatečné izolace - pro splnění požadovaných hodnot dle současné platné normy lze počítat s potřebným dodatečným zateplením tepelnou izolací v tl.8 cm (což nedoporučuji) pro bezpečné dosažení doporučené hodnoty dle ČSN pak 14 cm. Do 16 cm lze používat plastové hmoždinky, součinitel U by pak byl 0,22 (W/m2.K). Zateplení fasády je investicí s dlouhou návratností, ale tloušťka izolantu je právě to, co bude v budoucnu šetřit Vaše peníze, tedy šetřit na tomto teď je právě to špatné. Spočtěte, jaký podíl v celkové investici činí 6 až 8 cm polystyrénu navíc.
Důležité u zateplení je i správně řešit detaily, například u základu (protáhnout pod terén) nebo oken (zateplení špalet po obvodu, utěsnění spáry okna těsnícími páskami), návaznost izolace fasády na zateplení půdy apod.

Ing. J. Veselý, poradce, Energy Centre Č.Budějovice

Dobrý den paní Vondrušková, děkuji za Váš zajímavý dotaz a zájem o naše poradenství.

Energy Centre České Budějovice