Dobry den, mam rodinny dum, jehoz obvodove zdivo je z dutych skvarovych tvarnic v tloustce 45 cm. Jaky typ materialu by byl nejvhodnejsi a v jake tloustce? Slysela jsem i o novince - izolacni pena Icynene, ktera snad ma mit dokonce lepsi parametry nez mineralni vlna. Predem dekuji za odpoved a radu. M.P.
Z pohledu současných doporučení na tepelnou izolaci obvodových konstrukcí budov je dutinová škvárová tvárnice v tloušťce zdiva 45 cm nedostatečná.
Pro stanovení tloušťky izolace by se mělo vyjít z údajů tehdejšího výrobce, které již asi nebudou k sehnání. Lze tedy vyjít z toho, že zdivo má izolační vlastnosti odpovídající normě z doby výstavby, což byl tepelný odpor zdiva R kolem 1,0 (m2.K/W), v 90.letech pak 2,0 (m2.K/W).
Současná platná norma ČSN 73 0540-2 rozlišuje tři hodnoty součinitele prostupu tepla a to – požadovanou, doporučenou a cílovou pro nízkoenergetickou a pasivní výstavbu v souladu s novými evropskými směrnicemi. Součinitel prostupu tepla U (jednotkou je W/m2.K) vyjadřuje tepelně izolační schopnost ohraničující konstrukce domu. Pro součinitel prostupu tepla U platí, že čím nižší jeho hodnota je, tím lepší tepelně izolační vlastnosti konstrukce má (na rozdíl od tepelného odporu R, kde je to naopak).
Požadovaná minimální hodnota součinitele prostupu tepla U (W/m2.K) je pro vnější stěnu zděnou 0,30 (W/m2.K), ale s tím, že do konce roku 2012 se ještě připouští hodnota dle původní verze normy 0,38. Hodnota doporučená je 0,25 (W/m2.K), pro nízkoenergetickou a pasivní výstavbu 0,18 až 0,12 (W/m2.K).
Zateplení lze doporučit na úrovni doporučených hodnot ČSN, což odpovídá tloušťce běžného izolantu na bázi bílého fasádního polystyrénu EPS 70 F (tepelná vodivost λ 0,039 W/m.K) v tloušťce 14 až 16 cm. U materiálů s nižší tepelnou vodivostí by postačovalo v tloušťce 12 až 14 cm.
Pokud je zdivo izolované proti zemní vlhkosti a je suché (vlhkost zdiva do 5%) a nezatížené solemi, pak není důvod obávat se polystyrénu. Vyšší propustnost pro vodní páry mají pak systémy s minerální vatou.
Obdobně jako MV jsou na tom šedé, difúzně otevřené (děrované) fasádní desky na polystyrénové bázi, které lze rovněž doporučit. Nabízejí se výrobky Baumit Open Reflect (Baumit) nebo EPS-F-Clima (Weber) a jistě i další výrobci. Tyto desky mají tepelnou vodivost λ 0,031 W/m.K a faktor difúzního odporu = 10. Především vysoká propustnost pro vodní páru a malá nasákavost jsou příznivé z hlediska kondenzace vodní páry v konstrukci, ke které by v takto zateplené stěně nemělo docházet.
Při použití izolačních pěn je potřeba postupovat dle technologických předpisů výrobce, materiál musí mít českou certifikaci. Izolačních schopnosti jsou srovnatelné s šedým EPS, faktor difúzního odporu uvádí dodavatelé technologie = 3 až 4.
Zde by ale aplikace byla do roštu, což znamená zvolit správný způsob konstrukce roštu, aby se omezil vliv tepelných mostů prvků roštu. Rovněž je potřeba počítat s fasádou. Tedy mezi pěnou a fasádním obkladem je větraná mezera, materiál fasádního obkladu se nabízí různý. Od dřeva, přes plastové profily, vláknocementové desky a další. Díky obkladu bude toto řešení spíše dražší, bude mít ale dobré vlastnosti odvětrávaní fasády z hlediska difúze vlhkosti.
Dobrý den.
Děkuji za Váš dotaz.