Dotaz: Vlastníme RD z 4O let postavený z škvárových cihel o tlouštce stěn0,5m na jihu,0,4m na výchoní a západní straně a 0.3m na severní straně.CHtěli bychom nejslabší severní stěnu obložit Novabrikem regulár+4cm vaty.Toto jistě nebude splnovat dnešní normy ale doufám že se zvýší tepelná pohoda. Na severní straně je převážně chodba a schodiště.Mně především trápí zda konstrukce domu snese toto zatížení a to i v případě že bychom ctěli takto obložit celý dům.Dům je z1/2podsklepen ,stěny ve sklepě jsou z plné cihly,nevím tedy je li tak tvořen celý základ.Děkuji za Váš názor

Odpověď

Dodatečné zateplení domu ze škvárobetonových tvárnic je doporučené. Jedná se o stavbu ze 40. let, bude nyní tedy poměrně obtížné stanovit izolační vlastnosti škvárových cihel, aby byla zvolena optimální tloušťka zateplení.
Stávající zdivo však současné požadavky na tepelný odpor nesplňuje. Jeho izolační vlastnosti závisejí na podílu jednotlivých složek, obsahu škváry a objemové hmotnosti. Součinitel tepelné vodivosti materiálu λ se může pohybovat v rozmezí 0,4 až 0,7 W/m.K. To by u nejtenčí stěny 30 cm představovalo, že zeď má hodnotu součinitele prostupu tepla U v rozmezí od 1,4 do 2,3 (W/m2.K). To je opravdu málo. Dnešní požadavky stanovuje norma ČSN 73 0540-2. Norma rozlišuje dvě hodnoty součinitele prostupu tepla a to - požadovanou a doporučenou. Součinitel prostupu tepla U (jednotkou je W/m2.K) vyjadřuje tepelně izolační schopnost ohraničující konstrukce domu. Pro součinitel prostupu tepla U platí, že čím nižší jeho hodnota je, tím lepší tepelně izolační vlastnosti konstrukce má. Požadovaná minimální hodnota součinitele prostupu tepla U (W/m2.K) je pro obvodovou zeď 0,38 (W/m2.K). Hodnota doporučená je pro zdivo obvodové z cihel 0,25 (W/m2.K). Pokud již zateplujeme, je vhodné dosáhnout doporučené hodnoty, tedy nešetřit právě na tloušťce izolace.

Návrh tloušťky dodatečného zateplení by měl vyjít z posouzení stávající stěny a požadavků normy. V případě tohoto zdiva o tloušťce 30 až 50 cm se doporučená síla dodatečného zateplení (na bázi minerální vlny) pohybuje kolem 14 až 16 cm, pro splnění minimálního požadavku 10 cm. Rozhodně je ale lépe již uvažovat s větší tloušťkou izolace a to především s ohledem na úsporu tepla při výtápění. Je dobré si uvědomit, že zvýšená investice znamená nárůst ceny o tloušťku vlastního izolantu a vyšší rošt, ostatní komponenty fasádního systému platíte tak jako tak.

Systém Novabrik (www.novabrik.cz). je variantou odvětrávané fasády, kde mezi fasádním obkladem z prvků Novabrik a tepelnou izolací přiloženou na stávajícím zdivu je větraná vzduchová mezera, která je odvětrávaná (přívod vzduchu v soklové části a odvod u střechy). Tímto řešením je ideálně z konstrukce odváděna vlhkost. Jako izolace se zde používá paropropustá minerální nebo kamenná vlna (Orsil, Rockwool apod.). Tento systém lze tedy určitě doporučit. Systém Novabrik neuvažuje ve svých typizovaných řešeních s tak velkou tloušťkou tepelné izolace, která je však pro splnění současných požadavků na úspory tepla nezbytná. Proto je potřeba uzpůsobit řešení fasádního obkladu tak, aby bylo možno vložit více tepelné izolace. Navrhované 4 cm jsou málo a na tepelné pohodě se to příliš neprojeví. Systémové ocelové lišty Novabrik se osazují na vymezovací dřevěné latě (hranoly). Jejich výškou lze tedy vymezit prostor pro tloušťku tepelné izolace. Jejich uchycení do zdiva je nutno provést nerezovými vruty do hmoždinek. Pokud je obava z pevnosti zdiva, doporučuji nechat provést statický posudek. Ten by měl navrhnout délku a rozteče kotvení nosných prvků. Vhodné je zpracování projektu, který by měl řešit uchycení roštu na fasádu. Váha obkladu není tak velká, aby zásadně přitížila zdivo, jde spíše o zakotvení do škvárových cihel.

Pokud je obava z přitížení oprávněná, lze použít některý z lehčích systémů. Použít lze buď typizovaná řešení (kompletními systémy tohoto typu jsou například Vinyl Siding (www.comfort-siding.cz). Na trhu jsou i další typy plastových fasádních profilů s dekorem imitací různých povrchů - Decobrick, Decostone, Vinyplus, Vinybrick, profily Deceuninck a další. Výhodou plastových řešení je velmi malá hmotnost, bezúdržbovost a dlouhá životnost. Konstrukci vnějšího pláště lze navrhnout jinak. Rošt může být z kovových prvků s nerezovou úpravou, nebo dřevěný z latí. Obklad lze provést z desek na bázi dřeva (např. fasádní systémy Cetris), cemento-vláknitých desek (Beternit) nebo z dřevěných profilů. Možností je tedy více.

Ing. J. Veselý, poradce, Energy Centre Č.Budějovice

Dobrý den pane Galčane, děkuji za Váš dotaz.

Energy Centre České Budějovice