Dobrý den,

obracím se na vás s prosbou ohledně doporučení zateplení řadového dvoupatrového rodinného domku Okál postaveného v r. 1982. Jde o standardní stavební provedení, s nedávno instalovanými plastovými okny, zároveň poslední domek v řadě. V letošním roce byla provedena z vnější strany tepelná izolace 3 obvodových stěn obložením deskami z extrudovaného polystyrenu. Nedošlo však k vnějšímu obložení 4. obvodové stěny z důvodu nedostatku místa mezi naším a sousedním domkem (bylo provedeno pouze zaslepení mezery mezi naším a předposledním domkem po jejím obvodu deskami vnějšího obkladu) a ani k zateplení stropů. S ohledem na skutečnost, že provedené zateplení se zdá nedostatečné zejména v 2. obytném patře domku, prosím poradit, jak dále v zateplení postupovat. Uvažujeme o následujících možnostech:
- zateplení 4. obvodové stěny a to z vnitřku domku polystyrénovými deskami (případně v kombinaci se sádrokartonem)
- odstranění tapet a utěsnění všech případných spár ve zdech a ve spojích zdí se stropem/podlahou skelnou vatou nebo polyuretanovou stavební pěnou
- zateplení stropu podhledovými polystyrénovými deskami o tloušťce 0,5 cm na stropě místností ve 2. patře nebo položením pochozí izolace na podlahu nevytápěné půdy (skelná vata + dřevotřískové desky)
- zatím jsem neuvažovala o způsobu řešení parozábrany, nevím jestli je třeba
Prosím o radu, zda byste uvedený postup a materiály doporučili? Jaká by měla být minimální tloušťka výše uvedeného dalšího zateplení?
Děkuji předem za případnou radu.

Jana Švingrová

Odpověď

Štítová stěna domu Okal bude mít patrně stejnou skladbu konstrukce jako stěny podélné. Skladba konstrukce domu (panel) byla obvykle:

Tapeta na sololitové nebo dřevotřískové desce, parozábrana z fólie, minerální plsť v dřevěné rámové konstrukci 12 cm, vnější opláštění panelu dřevotříska. Pak na panelech rošt z latí (vytváří vzduchovou mezeru) a osinkocementové desky nebo desky na bázi azbestu. Mezi řadovými domy toto venkovní opláštění patrně není.

Pokud budeme zateplovat zevnitř, nepovažuji za podstatné dosáhnout doporučených hodnot dle současné normy. Zevnitř se zateplovat příliš nedoporučuje především z důvodu nevýhodného uspořádání vrstev v konstrukci vzhledem ke kondenzaci. Nicméně platná ČSN 73 0540-2 rozlišuje dvě hodnoty součinitele prostupu tepla a to - požadovanou a doporučenou, je na výběr - požadovaná hodnota součinitele prostupu tepla U (W/m2.K) pro obvodovou stěnu lehkou je 0,30 (W/m2.K), hodnota doporučená je 0,20 (W/m2.K). Součinitel prostupu tepla U (jednotkou je W/m2.K) vyjadřuje tepelně izolační schopnost ohraničující konstrukce domu. Pro součinitel prostupu tepla U platí, že čím nižší jeho hodnota je, tím lepší tepelně izolační vlastnosti konstrukce má.
Dříve se používala hodnota tepelný odpor R (jednotkou je m2.K/W), kterou i uvádíte. Pro názornost tedy uvedu hodnoty tepelné izolace v tepelných odporech, má to tu výhodu, že se zde dají tepelné odpory R sčítat, kdežto součinitele U ne. Jinak platí, že U je přibližně 1/R.

Tepelný odpor R stávajícího panelu je cca 2,3 až 2,4 (W/m2.K). To odpovídá součiniteli prostupu tepla U 0,42 (W/m2.K). Minimální hodnota dle ČSN U = 0,30 (W/m2.K) odpovídá cca postaru tepelnému odporu R 3,3 (m2.K/W). Pro zvýšení tepelného odporu o 1,0 je potřeba 4 až 5 cm tepelné izolace na bázi polystyrénu navíc. Doporučil bych, v případě zateplení zevnitř, použít polystyrén (EPS) v tloušťce 6 cm, například jako kombidesku, kde je polystyrén již nalepen na OSB desku (nebo jinou obdobnou). Polystyrén a OSB desky mají vysoký difúzní odpor, budou tedy plnit i určitou funkci parozábrany. Spoje desek je nutno přelepit těsnící páskou. Výsledný součinitel prostupu tepla takové skladby bude kolem U 0,26 (W/m2.K). Tuto skladbu stěny by bylo ještě vhodné, dle zjištění skutečného složení vrstev, posoudit z hlediska kondenzace.

Pokud jde o strop pod půdou – dle normy je požadovaná hodnota U 0,30 a doporučená hodnota součinitele prostupu tepla U je 0,20 (W/m2.K). Do celkové hodnoty tepelné izolace se započítávají všechny současné vrstvy skladby stropu. Tepelně izolační schopnost současné stropní konstrukce bude ale určitě menší. Nalepení 0,5 cm polystyrénu na podhled nic moc neřeší. Doporučuji provést zateplení shora položením izolace na podlahu půdy. Je vhodné použít paropropustné rohože nebo desky z minerální vaty nebo kamenné vlny (Orsil, Rockwool, Ursa). Tento materiál má optimální difúzní vlastnosti z hlediska prostupu vodní páry. Skladba se nesmí shora uzavírat folií, která by působila jako parozábrana a mohlo by docházet ke kondenzaci v izolaci. Parozábrana v současné skladbě je nejistá, proto je nutno umožnit volný odchod vodních par, nutno zajistit i odvětrání půdy. Doporučená tloušťka je minimálně 20 cm izolace a zaklopení shora provést pouze prkny s mezerami, aby bylo umožněno odvětrávání vlhkosti (nepoužívat OSB desky apod).
Dále doporučuji zvážit ještě možnosti zateplení stropů sklepa, jedná o opatření s nižší investicí a lepší návratností.

Ing. J. Veselý, poradce, Energy Centre Č.Budějovice

Dobrý den paní Švingrová, děkuji za Váš dotaz.
Omlouvám se za opožděnou odpověď způsobenou velkým zájmem o poradenství.

Energy Centre České Budějovice