Dotaz: Prosím poraďte, jak zateplit stěny roubenky, která je památkově chráněná a je u ní tedy striktní požadavek na zachování vnějšího vzhledu. Celá stavba, včetně kamenného soklu i kamenné části o síle zdí 80cm se zdá být suchá. Poradíte mi nějakého odborníka, který by byl schopen v Posázaví provést šetření přímo na místě? Předem děkuji za odpověď.
V případě památkové ochrany bude nutno provést zateplení zevnitř. Provádění tepelných izolací z vnitřní strany však není příliš doporučováno. Zpravidla má mnoho nevýhod a rizik, ale při optimální volbě materiálů je lze eliminovat.
Nejdůležitější věcí je, aby se skladbou se zateplením nezměnila schopnost konstrukce odvádět vlhkost a aby nedošlo k uzavření dřeva roubené stěny do paronepropustných vrstev. Pokud jde o tepelnou izolaci dřeva – při tloušťce stěny kolem 25 cm je součinitel prostupu tepla U 0,65 až 0,55 (W/m2.K). U kamenného soklu nebo stěny 80 cm záleží na druhu kamene, rozmezí pro U je od 2,5 do 1,8 (W/m2.K). Pokud se podíváme na požadavky normy – jedná se o ČSN 73 0540-2 Tepelně technické vlastnosti budov. Norma rozlišuje dvě hodnoty součinitele prostupu tepla a to - požadovanou a doporučenou. Součinitel prostupu tepla U (jednotkou je W/m2.K) vyjadřuje tepelně izolační schopnost ohraničující konstrukce domu. Pro součinitel prostupu tepla U platí, že čím nižší jeho hodnota je, tím lepší tepelně izolační vlastnosti konstrukce má (na rozdíl od dříve užívané hodnoty R - tepelný odpor). Požadovaná minimální hodnota součinitele prostupu tepla U (W/m2.K) je pro obvodovou stěnu těžkou 0,38 (W/m2.K). Hodnota doporučená je 0,25 (W/m2.K). Vzhledem k rostoucím cenám energií doporučujeme, aby u novostaveb RD byla naplněna hodnota doporučená, tedy alespoň 0,25 (W/m2.K). V tomto případě je potřeba hledat rozumný kompromis.
Provést šetření na místě je nutné. Měl by jej provést jednak specialista na biotické napadení dřeva, ale rovněž odborník na sanace staveb, nejlépe se zkušenostmi s dřevěnými konstrukcemi. Mohu například doporučit specializovanou projekci Murus, s.r.o., pracoviště v Praze, ing. Jan Vinař, www.murus.cz., která se zabývá památkově chráněnými objekty. Doporučil bych provést ověření vlhkosti konstrukce, především soklu, podrobnější stavební průzkum se zaměřením na vyhodnocení rizik spojených se zateplením. Pokud by se objevily narušené dřevěné prvky, bude vhodné je předem vyměnit nebo poškozené trámy nastavit. Dle zjištěné vlhkosti soklu by se provedlo nějaké opatření, nejvíce se osvědčují větrací kanálky, odvětrání základu vzduchoizolační dutinou apod.
Vlastní zateplení bude vhodné provést z přírodních materiálů jako například izolace na bázi dřevité vlny, konopí nebo ovčí vlny. Jsou systémy určené pro vnitřní zateplení, které ovšem u nás nejsou zatím příliš rozšířené. Zpravidla se používají bez parozábrany. Tyto materiály na přírodní bázi díky své struktuře a fyzikálním vlastnostem mají schopnost absorbovat část interiérové vlhkosti a do jisté míry regulovat prostup vodní páry konstrukcí. Jedná se například o dřevovláknité izolační desky. Systém pro vnitřní zateplení včetně omítek má v současné době v ČR certifikovaný například firma Unger-Diffutherm. Například desky UdiUNGER-DIFFUTHERM s deklarovaným součinitelem tepelné vodivosti λ 0,045. Při tloušťce desky 6 cm bude již na roubené stěně orientačně hodnota součinitele prostupu tepla U. 0,38 (W/m2.K). Izolace může být vložena i do roštu a interiérovou stranu pak řešit obkladem dřevem. Více informací na www.ecolivecb.cz. Dále je možno pro zajištění tepelné akumulace a lepší regulace vlhkosti použít přizdívky z nepálených hliněných cihel. Tyto přizdívky nebo omítky dobře regulují vlhkost v interiéru, opět je možno je kombinovat například s izolacemi ze dřevitých vláken.
J. Veselý, poradce, Energy Centre Č.Budějovice
Dobrý den pane Stašku, děkuji za Váš dotaz.