Dotaz: Dobrý den, chtěl bych zateplit vnitřně strop v cihlovém domě. byt je v nejvyšším patře. Střecha plochá, takže to nejde zateplit z vnějšku. Výška stropu 270cm. Nevím čím bych to měl zateplit, kvůli teplotním mostům a plísním. děkuji za odpověď. Slavík
Neuvádíte popis složení a tloušťky jednotlivých vrstev střešního pláště, takže bohužel nelze alespoň orientačně spočítat stávající tepelný odpor. Pokud se jedná o dům stavěný před rokem 1996, bude tepelná izolace skladby nedostatečná a z pohledu současných tepelně technických předpisů nevyhovuje. Tehdejší normové požadavky předepisovaly pro střechy tepelný odpor R 2,0 m2.K/W.
V současnosti platí norma ČSN 73 0540-2, která rozlišuje dvě hodnoty součinitele prostupu tepla „U“ a to - požadovanou a doporučenou. Součinitel prostupu tepla U (jednotkou je W/m2.K) vyjadřuje tepelně izolační schopnost ohraničující konstrukce domu. Pro součinitel prostupu tepla U platí, že čím nižší jeho hodnota je, tím lepší tepelně izolační vlastnosti konstrukce má (na rozdíl od dříve užívané hodnoty R - tepelný odpor). Požadovaná minimální hodnota součinitele prostupu tepla U (W/m2.K) je pro střechu plochou 0,24 (W/m2.K). Hodnota doporučená je pak 0,16 (W/m2.K). To odpovídá hodnotám tepelného odporu R cca 4,0 m2.K/W respektive 6,25 m2.K/W pro doporučení. Vzhledem k rostoucím cenám energií doporučujeme, aby se dosáhlo hodnot doporučených. Pokud se tedy jedná o starší střechu, jak je výše uvedeno, pak pro splnění doporučené hodnoty dle současné ČSN je potřeba zvýšit tepelný odpor o cca 4,25 m2.K/W.To odpovídá tloušťce tepelné izolace, například na bázi EPS nebo XPS (expandovaný nebo extrudovaný polystyrén) - v případě EPS (tepelná vodivost λ 0,042 W/m.K) 18 cm, v případě XPS (tepelná vodivost λ 0,032 W/m.K) 14 cm.
Provádět takové zateplení z vnitřní strany se proto ani příliš nedoporučuje, platí to pro zateplení shora. Zateplení z vnitřní strany je potřeba chápat jako určité vylepšení současné situace a zpravidla se uvádí jako vhodná tloušťka 6 cm tepelné izolace. Zateplení zevnitř vždy přináší riziko změny teplotně vlhkostního režimu ve skladbě střešního pláště a tím možné ohrožení konstrukce kondenzací vody. Při zateplení zevnitř by se vždy měla osazovat účinná parozábrana. Popis provádění parozábrany je dostatečně popisován v jiných odpovědích v této poradně.
V daném případě lze dílčí zateplení provést například osazením desek Lignopor na strop. Jedná se o kombinovanou desku polystyrén 6 cm + heraklit 1,5 cm. Na to se provádí omítka na pletivo. Polystyrén má poměrně vysoký odpor difúze vodní páry, funguje tedy trochu jako parozábrana. Tepelný odpor konstrukce se zvýší o cca 1,5 m2.K/W, což asi postačovat na současnou ČSN nebude, ale únik tepla konstrukcí střechy se výrazně zmenší. Druhou materiálovou variantou pro vnitřní zateplení jsou izolace z přírodních materiálů jako například izolace na bázi dřevité vlny, konopí apod. , které jsou schopny vlhkost regulovat. Existují systémy určené pro vnitřní zateplení, které se používají bez parozábrany. Tyto materiály na přírodní bázi díky své struktuře a fyzikálním vlastnostem mají schopnost absorbovat část interiérové vlhkosti a do jisté míry regulovat prostup vodní páry konstrukcí. Jedná se například o dřevovláknité izolační desky. Systém pro vnitřní zateplení včetně omítek má v současné době v ČR certifikovaný například firma Unger-Diffutherm. Například desky UdiUNGER-DIFFUTHERM s deklarovaným součinitelem tepelné vodivosti λ 0,045. Více informací na www.ecolivecb.cz.. Při použití této desky v tloušťce 6 cm se dosáhne téměř stejného účinku zvýšení tepelné izolace, jako v případě Lignoporu. Pokud jde o výskyt plísní, zcela vyloučit je nelze. Mohly by se objevit pod novým podhledem na obvodové zdi nebo v rozích. Závisí zde na mnoha aspektech, ve většině případů však toto nenastává.
S pozdravem,
Ing. Jiří Veselý, poradce Energy Centre České Budějovice
Dobrý den pane Slavíku, děkuji za Váš dotaz.
Omlouvám opožděnou odpověď způsobenou velkým zájmem o naše poradenství.
Zateplovat je vždy doporučováno z vnější strany konstrukce a to platí i pro stř