Dotaz: Dobrý den. Máme dům tvaru L, který nechceme zateplit zvenku (příliš velká plocha), ale chceme pouze zateplit strop (hurdisky, škvára, perlitobeton)z půdy. Zvažujeme dát na perlitobeton parozábranu, na ni fasádní polystyren 2x 8 cm křížem přes spáry a nahoru OSB desky 1,2 - 2 cm. Je to tak, prosím, správně? Dále ve sklepních prostorách chceme nalepit na strop polystyrenové desky, aby se zateplil obytný prostor. Děkuji za rady a přeji Vám pěkný den. Škorpíková
V každém případě je potřeba zvolit tloušťku tepelných izolací na úrovni doporučení normy, tedy více než požadované minimální hodnoty. Pokud jde o zateplení stropní konstrukce na půdě - návrh tloušťky tepelné izolace by zde měl vyjít z požadavků současné platné ČSN 73 0540-2, která stanovuje požadované a doporučené hodnoty U (součinitel prostupu tepla, jednotkou je W/m2.K) pro jednotlivé ohraničující konstrukce domu. Pro součinitel prostupu tepla U platí, že čím nižší jeho hodnota je, tím lepší tepelně izolační vlastnosti konstrukce má (na rozdíl od dříve užívané hodnoty R - tepelný odpor). Pro strop pod nevytápěnou půdou je požadovaná hodnota U 0,30 a doporučená hodnota součinitele prostupu tepla U je 0,20 (W/m2.K).
Stávající skladba stropní konstrukce bude mít odhadem (neuvádíte tloušťky jednotlivých vrstev) hodnotu součinitele prostupu tepla U 1,0 až 1,4 (W/m2.K). Pro splnění minima je nutno použít 12 cm tepelné izolace, pro doporučení však 18 cm souvislé tepelné izolace bez přerušení nějakými rošty nebo tepelnými mosty.
Použití polystyrénových desek se zde nedoporučuje. Jedná se o materiál s vysokým difúzním odporem, kde hrozí že dojde ke kondenzaci. Stát se to může například na rozhraní dvou polystyrénových vrstev. Ještě horší je pak použití desek OSB na horní podlahu půdy. Jsou prakticky paronepropustné, používají se dokonce ve skladbách stěn a stropů jako parozábrana. Na jejich spodním líci by se mohl vytvářet kondenzát a stékat dolů. Proto se zde používají jiné materiálové skladby.
Jako izolaci je vhodné použít paropropustné rohože nebo desky z minerální vaty nebo kamenné vlny. (Orsil, Rockwool, Ursa). Skladba se nesmí shora uzavírat OSB deskou ani folií, která by znemožnila odvětrání a mohlo by zde opět dojít ke kondenzaci v izolaci – vodním parám z interiéru, které přece jen projdou stropem, je nutno umožnit volný odchod, nutno zajistit též větrání půdy. Typ izolace je možno zvolit s ohledem na následné použití v půdní vestavbě mezi krokve. Pro využití půdy lze udělat dočasnou prkennou podlahu na rošt, zde je potřeba ale přiměřeně zvýšit tloušťku izolace o vliv tepelných mostů, které jsou způsobené roštem. Kromě izolantu na bázi MV lze použít i jiné materiály, například Climatizer apod., ovšem zase jen takové, které budou mít dostatečnou paropropustnost.
Provedení podlahy pro dočasné využívání půdy je pak nejlépe provést buď vložením izolace do dřevěného roštu, který bude shora zaklopen prkny na sraz (mezery odvětrávají vlhkost). Rošt je vhodné udělat křížový (například použít izolaci v rolích 2 x 10 nebo 12 cm). Druhou možností je použít tuhé desky z kamenné vlny a prkennou podlahu na ně položit (jakási „plovoucí“ podlaha). To je vhodné, nebude-li podlaha půdy příliš zatěžována a výhodou zde je souvislý průběh izolace bez přerušení roštem. Na tuhé izolační desky je položen rošt z prken ve vzdálenostech cca 0,5 m a přes ně kolmo se přivrutují opět prkna na sraz. Pokud nutno řešit jen přístup na střechu, lze pouze pochozí lávkou a půdu nechat dočasně bez podlahy.
Pokud jde o zateplení stropu sklepa, zde se použití polystyrénu nevylučuje, kondenzace zde tolik nehrozí. Co je však potřeba posoudit je zvýšení požárního zatížení. Z požárního hlediska není polystyrén výhodný. Vykazuje určitou hořlavost a zplodiny při jeho hoření jsou toxické. Proto by jeho použití mělo být omezeno na ty prostory, kde navýšení požárního zatížení nebude mít vliv na požární bezpečnost stavby jako celku.
Pokud jde o tloušťku, měli bychom opět vyjít z požadavků současné platné ČSN 73 0540-2. Pro strop z vytápěného prostoru k nevytápěnému je požadovaná hodnota U 0,60 a doporučená hodnota součinitele prostupu tepla U je 0,40 (W/m2.K).
Nejlepším řešením v daném případě je zateplení stropu ze strany sklepa. Postačí to provést nalepením izolace například na bází polystyrénu na panel zespodu. Pro dosažení minimální požadované hodnoty by to bylo v tloušťce kolem 7 cm. Je ale rozhodně lépe dosáhnout hodnoty U doporučené, což odpovídá 10 cm tepelné izolace na bázi polystyrénu při uvažované výpočtové hodnotě součinitele tepelné vodivosti λ do 0,042 W/m.K. Součinitele tepelné vodivosti λ uvádějí výrobci izolací v technických listech.
V případě záměru dosáhnout v budoucnosti nízkoenergetického standardu domu by bylo nutné použít nyní ještě o něco více izolace, což pak platí i pro podlahu půdy. Tam by se pak mělo objevit alespoň 28 cm tepelné izolace na bázi MV (při uvažované výpočtové hodnotě součinitele tepelné vodivosti λ do 0,042 W/m.K), na podhled sklepa pak alespoň 14 cm EPS.
S pozdravem, Ing. J. Veselý, poradce Energy Centre Č.Budějovice
Dobrý den paní Škorpíková, děkuji za Váš dotaz.
Omlouvám opožděnou odpověď způsobenou velkým zájmem o poradenství.
Zateplení fasády bude jistě dobré časem udělat. Pokud však nyní správně provede