Dotaz: Dobrý den,prosím o radu ohledně zateplení stropu.Uvažuji o přilepení 10cm polystyrenu polyuretanovou pěnou a vruty,strop bude po té mít složení:omítka,polystyrén,asi 1cm omítka,rákosová rohož,prkno(1,5cm)trám,prkno,škvárový zásyp(6-7cm) betonová mazanina(5cm) a na části je dřevěná podlaha
Jedná se o strop ve starším domě(asi 80let)na části stropu jsou obytné místnosti užívané pouze občas volný půdní prostor,časem by se prostor mezi trámy vyplnil minerální vlnou.Mám ještě přidat parozábranu?Kam umístit?Děkuji za odpověď Vilímek
Jedná se o klasickou skladbu původního trámového stropu, kde se jako tepelná izolace používal škvárový násyp. Přesto jsou izolační vlastnosti stávajícího stropu velmi malé. Navržené zateplení zespodu je řešením s vložením izolace ze strany interiéru, což se příliš nedoporučuje. Vždy je lepší vkládat tepelnou izolaci shora, tedy z exteriérové strany. Má to výhodu především v tom, že celá stávající konstrukce se dostane do „teplé zóny“. Pak je daleko méně ohrožena kondenzací vlhkosti a to je dobré především pro dřevěné trámy. Podmínkou je použít izolaci o malém difúzním odporu, aby skladba stropu shora odváděla vlhkost.
Aby se vzdušná vlhkost z interiéru nedostávala do stropní konstrukce, používají se parozábrany. Parozábranu je potřeba vložit do konstrukce na její vnitřní líc, tedy na podhled. Jako parozábrana se používají fólie s vysokým difúzním odporem (sd > 100 až 150). Nesmíme je zaměnit s difúzními podstřešními foliemi! Vytvořená vrstva musí být dokonale parotěsná, je tedy nutné pořídit vhodný spojovací materiál (těsné pásky na přelepení spojů, pásky na přilepení k okolním konstrukcím apod. Nejlépe je pořídit vše od výrobce fólie (Nicofol, Jutafol, Isocell apod.).a při pokládání se řídit jeho technickým předpisem pro provádění. Parozábrana totiž musí být opravdu 100% neprodyšná a minimálně perforovaná. Při provádění fóliové parozábrany je potřeba upravit podklad tak, aby byly pevně podložené spoje fólie (aby bylo možno spoje dobře slepit). V poslední době se jako parozábranu doporučuje používat OSB desky, které budou ve spojích na pero a drážku tmeleny pružným tmelem a spoje přelepeny parotěsnou páskou. Je to mnohem méně problematičtější z hlediska kvality provedení. Přesto jsou všechna tato řešení poměrně pracná a drahá v porovnání se zateplením shora.
K Vašemu řešení - polystyrén je materiál s velkým difúzním odporem a na podhledu bude trochu jako parozábrana působit. Přesto k prostupu určité části vodních par do stropu dojde (netěsnosti apod.). Betonová mazanina, která tvoří podlahu půdy, má rovněž poměrně velký difúzní odpor a neumožňuje odvod vlhka ze stropu. Při zateplení zespodu bude teplota v konstrukci stropu nízká a rizika kondenzace velká. Proto bych řešení s polystyrénem zespodu doporučil jen pod obytné místnosti.
Pokud jde o tloušťku tepelných izolací pro zateplení stropní konstrukce na půdě - návrh by měl vyjít z požadavků současné platné ČSN 73 0540-2, která stanovuje požadované a doporučené hodnoty U (součinitel prostupu tepla, jednotkou je W/m2.K) pro jednotlivé ohraničující konstrukce domu. Pro součinitel prostupu tepla U platí, že čím nižší jeho hodnota je, tím lepší tepelně izolační vlastnosti konstrukce má (na rozdíl od dříve užívané hodnoty R - tepelný odpor). Pro strop pod nevytápěnou půdou je požadovaná hodnota U 0,30 a doporučená hodnota součinitele prostupu tepla U je 0,20 (W/m2.K).
Stávající skladba stropní konstrukce bude mít orientačně hodnotu součinitele prostupu tepla U 1,3 až 1,4 (W/m2.K). Se zateplením polystyrénem 10 cm zespodu bude U 0,31 až 0,29 (W/m2.K), tedy jen na hranici minimální požadované hodnoty. Postačuje to však bezpečně pro konstrukci mezi vytápěným a nevytápěným prostorem - doporučení U 0,40 (W/m2.K). Pro splnění doporučení normy u konstrukce na půdě je potřeba vložit minimálně 20 cm souvislé tepelné izolace bez přerušení na podlahu nevyužívané půdy (vyplnění prostoru mezi trámy takovou tepelnou izolaci nezajistí). Pro využití půdy je možno provést provizorní prkennou podlahu nebo lávku pro přístup ke komínům – viz. jiné odpovědi na toto téma v této poradně.
Ing. J. Veselý, poradce, Energy Centre Č.Budějovice
Dobrý den pane Vilímku, děkuji za Váš dotaz.
Omlouvám opožděnou odpověď způsobenou velkým zájmem o poradenství.