Dobrý den, máme polovinu staršího dvojdomku, který bychom chtěli zateplit. Problém nám dělá terasa, cca 16m2, pod kterou je koupelna a vstupní chodba. Terasa v současné době nemá žádnou izolaci. Vím, že by bylo nejlepší udělat novou podlahu na terase spolu se zateplením. Zajímalo by mě ale, jestli je ještě jiná varianta, jak problém vyřešit. Bojím se vzniku plísně v rohu mezi dvěmi zateplenými zdmi a nezateplenou terasou. K zateplení podlahy terasy se moc nekloním, protože bychom chtěli terasu v budoucnu zrušit a udělat na ní přístavbu, ale to bude nejdřív za 5-10 let. Šla by použít nějaká forma vnitřního zateplení? Děkuji za odpověď.

Odpověď

Jako dočasné řešení lze připustit i vnitřní zateplení.

Rozhodně však nedosáhneme takových hodnot tepelné izolace, které předepisuje závazná a platná norma na zateplení. Ty jsou pro střechu plochou (terasa) poměrně přísné.

Stanovení tloušťky izolace závisí na skladbě a materiálu stávajícího stropu. Současná platná norma ČSN 73 0540-2 Tepelná ochrana budov – požadavky stanovuje dvě hodnoty tepelné izolace - požadovanou a doporučenou. Jedná se o hodnoty U (součinitel prostupu tepla, jednotkou je W/m2.K) pro jednotlivé ohraničující konstrukce domu. Pro součinitel prostupu tepla U platí, že čím nižší jeho hodnota je, tím lepší tepelně izolační vlastnosti konstrukce má (na rozdíl od dříve užívané hodnoty R - tepelný odpor). Požadovaná minimální hodnota součinitele prostupu tepla U (W/m2.K) je pro střechu (terasu) 0,24 a doporučená 0,16 (W/m2.K).

Započítávají se všechny stávající vrstvy konstrukce (které nepopisujete), ale pro představu, aby se dosáhlo uvedených hodnot, odpovídají tloušťce tepelné izolace na bázi polystyrénu kolem 25 cm.

Pokud by se terasa zachovávala, určitě bych doporučil toto zateplení terasy shora v rámci řešení zateplení stěn provést a důsledně vyřešit detaily návazností tepelných izolací v podlaze terasy a na stěnách.

Pokud se bude zateplovat zevnitř lepením izolace na strop koupelny (chodby), nebude možné použít tyto tloušťky a ani bych to nepovažoval z hlediska praxe za potřebné. Jednalo by se především vyřešení kondenzace. To ale nebude až tak dokonalé, protože nebude návaznost tepelných izolací fasády a vnitřní izolace stropu. Tepelný most zde tedy bude i nadále.

Materiály a tepelné izolace pro vnitřní zateplení jsou. Například minerální izolační desky PURA (www.redstone.cz), nebo izolační desky na bázi dřeva (Unger Diffuttherm). Použít jako dočasné řešení lze ale i například polystyrén lepený na strop (se stěrkou a sítí), nebo omítaný Lignopor. Tloušťka se volí kolem 6 cm. Nesplní se tedy ČSN, ale vylepší se povrchová teplota. Tepelný most lze omezit přetažením izolace na vnitřní stěny alespoň několik decimetrů pod strop.

Ing. J. Veselý, poradce, Energy Centre Č. Budějovice

Dobrý den.Děkuji za Váš dotaz.

Energy Centre České Budějovice