Dotaz: Bydlím v bytovce v přízemí, pod mým bytem jsou garáže, sklepy a prádelna. Dům je zděný, ale starý 40 roků. Problém je v tom, že v zimě protopím dost plynu, abych vytopil celý byt (3+1) a podlahy jsou stále studené. Můžete mi prosím poradit účinné řešení? Nechci rozebírat své podlahy, přemýšlím o zateplení stropů zespoda. Máte jinou radu?
Děkuji.

Odpověď

U starší výstavby se tepelné izolace do podlah nad sklepy zpravidla vůbec nedávaly, nebo jen v tak malé tloušťce, že je to téměř zanedbatelné z hlediska zvýšení tepelné izolace. Navíc je zde patrně použit betonový, nebo konstrukčně podobný strop, z betonovými deskami a to jsou všechno materiály, které tepelně prakticky neizolují.

Vlastnosti konstrukce z hlediska tepelné izolace se hodnotí fyzikální veličinou součinitele prostupu tepla. Platí to i pro konstrukce stropů mezi byty a nevytápěnými sklepními prostory. Současná norma ČSN 73 0540-2 rozlišuje dvě hodnoty součinitele prostupu tepla a to - požadovanou a doporučenou. Součinitel prostupu tepla U (jednotkou je W/m2.K) vyjadřuje tepelně izolační schopnost ohraničující konstrukce domu. Pro součinitel prostupu tepla U platí, že čím nižší jeho hodnota je, tím lepší tepelně izolační vlastnosti konstrukce má. Požadovaná hodnota součinitele prostupu tepla U (W/m2.K) pro strop z vytápěného k nevytápěnému prostoru je 0,60 (W/m2.K), hodnota doporučená je 0,40 (W/m2.K). Vzhledem k rostoucím cenám energií doporučujeme, aby při návrhu staveb byly naplněny hodnoty doporučené, nebo i lepší. V případě temperance nebo částečného vytápění sklepa jsou pak v normě uváděny ještě hodnoty i jiné a předpokládám, že garáže se určitě nevytápí.

Doporučení tedy je provést zateplení těchto stropů osazením tepelné izolace zespodu. Doporučená tloušťka izolantu je 6 až 10 cm, čím více, tím jistě lépe, jde také o podchodné výšky apod. Vkládat takovou tloušťku izolace do podlah shora je pochopitelně prakticky neřešitelné. Rovněž i z hlediska osazení – vždy je správné izolovat konstrukci z chladnější strany. Tím se optimálně využije i tepelně akumulační schopnost stávající stropní konstrukce. Zvážit je potřeba to, jaký materiál bude použit. V případě polystyrénu to znamená zjistit požární požadavky na konstrukce sklepních prostorů. Pokud nelze zvýšit požární zatížení, není problém použít kamennou nebo minerální vlnu v tuhých deskách, osazenou lepením a přikotvením hmoždinkami jako polystyrén. Technickou variantou je i použití například sádrokartonových podhledů, nad které bude položen minerální izolant v potřebné tloušťce. Také je potřeba zohlednit rozvody elektroinstalace (osvětlení) a případné úpravy na ní.

Ing. J. Veselý, poradce, Energy Centre Č.Budějovice

Dobrý den pane Langmajere, děkuji za Váš dotaz.

Energy Centre České Budějovice