Dobry den bydlime nad sklepy,ktere nejsou vytapene.Chtela jsem nechat dat polystyren do sklepu jenze podle souseda to nema smysl pry si mam udelat nove podlahy,ze by mu vse ve sklepe hnilo a nic bych s tim nevyresila.Podle mne se dava izolece do studenejsiho mista.Tak vas prosim o radu jak mu vysvetlit,ze to smysl ma.Dekuji predem za vasi odpoved Zmeskalova

Odpověď

Zateplit stropy obytných místností nad nevytápěnými sklepy je bezpochyby nutné.

Úniky tepla v tomto místě nejsou vůbec zanedbatelné, navíc zde může hrozit i riziko plísní v bytě u podlahy právě v důsledku prochládání. U starší výstavby se tepelné izolace do podlah nebo stropů nad sklepy zpravidla vůbec nedávaly, nebo jen v minimální zanedbatelné tloušťce. Nosné konstrukce stropů, obvykle betonové, tepelně neizolují.

Dále by se měla dodržet příslušná norma na tepelné izolace, která hodnotí vlastnosti konstrukce z hlediska tepelné izolace - hodnotí se fyzikální veličinou součinitel prostupu tepla. Platí to i pro konstrukce stropů mezi byty a nevytápěnými sklepními prostory. Současná norma ČSN 73 0540-2 rozlišuje dvě hodnoty součinitele prostupu tepla a to - požadovanou a doporučenou. Součinitel prostupu tepla U (jednotkou je W/m2.K) vyjadřuje tepelně izolační schopnost ohraničující konstrukce domu. Pro součinitel prostupu tepla U platí, že čím nižší jeho hodnota je, tím lepší tepelně izolační vlastnosti konstrukce má. Požadovaná hodnota součinitele prostupu tepla U (W/m2.K) pro strop z vytápěného k nevytápěnému prostoru je 0,60 (W/m2.K), hodnota doporučená je 0,40 (W/m2.K). Vzhledem k rostoucím cenám energií doporučujeme, aby při návrhu staveb byly naplněny hodnoty doporučené, nebo i lepší. V případě temperance nebo částečného vytápění sklepa jsou pak v normě

Doporučení tedy je provést zateplení těchto stropů osazením tepelné izolace zespodu. Doporučená tloušťka izolantu je 6 až 10 cm, čím více, tím jistě lépe, jde také o podchodné výšky apod. Vkládat takovou tloušťku izolace do podlah shora je pochopitelně prakticky neřešitelné. Rovněž i z hlediska osazení – vždy je technicky správné izolovat konstrukci z chladnější strany, nikoli té „teplejší“. Tím by se právě zvyšovala rizika nežádoucí kondenzace v konstrukci (jedná se o vodní páru prostupující konstrukcí stropu z bytu dolů) a to právě na straně stropu sklepa. Zateplením zespodu se rovněž optimálně využije i tepelně akumulační schopnost stávající stropní konstrukce.

Zvážit je potřeba to, jaký materiál bude použit. Nejčastěji se používá polystyrén a to jednak kvůli ceně a i poměrné snadnosti při provádění a lepení. Pokud jde ještě o otázku vlhkosti ve sklepě – zde je potřeba zvážit její skutečné příčiny, pokud sklep je nyní vlhký. Zpravidla vždy to je v důsledku vzlínání zemní vlhkosti, což se tedy projevuje ve spodní části zdiva na podlahách, nikoli na stropě. Vysoká vlhkost se pak ve sklepích udržuje i v důsledku toho, že se nevětrají. Proto je důležité zateplení stropů, aby se mohlo větrat i v zimním období, snad jen s výjimkou větších mrazů, aby nezamrzly případné rozvody vody. To, že se na podhledy stropů nalepí polystyrén vzlínající vlhkost nemůže prakticky ovlivnit. Dále je možno použít kamennou nebo minerální vlnu v tuhých deskách, osazenou lepením a přikotvením hmoždinkami podobně jako polystyrén. Technickou variantou je i použití například sádrokartonových podhledů, nad které bude položen minerální izolant v potřebné tloušťce. Přiklonil bych se však spíše k polystyrénu. Nicméně pokud jsou sklepy opravdu extrémně vlhké, lze jistě doporučit prohlídku specialistou v oboru sanace a odvlhčení staveb a provedení nějakého opatření, které by vlhkost snížilo.

Ing. J. Veselý, poradce, Energy Centre Č.Budějovice

Dobrý den paní Zmeškalová, děkuji za Váš dotaz.

Energy Centre České Budějovice