Dotaz:
Dobrý den, potřeboval bych poradit, jak zateplit stropy rodinného domu.Představuji si, položit izolaci z minerální vaty na podlahu půdy do roštu a následně OSB desky.
Strop je z hurdisek, traverzí 16 cm, zasypané škvárou, minerální vata 5cm , lepenky a 5 cm betonu.
Střecha pobitá prkny, lepenka a eternit. Je neodvětraná. Pouze okny či vykýři.
Prosím o radu v jaké skladbě izolaci provést a zda použít parozábranu pod izolaci či nikoli. Děkuji za odpověď.
Tepelně izolační schopnost současné stropní konstrukce bude velmi malá. Při volbě pořadí materiálů a tepelných izolací ve skladbě konstrukcí složených z více vrstev je optimální, aby difúzní odpor použitých materiálů ve směru z interiéru do exteriéru klesal.
To současná skladba příliš nesplňuje. Největší odpor prostupu vodním parám klade vrchní beton a lepenka, naopak násyp škváry je poměrně dobře pro páry propustný. Jedná se o strop z keramických vložek, tato konstrukce je z hlediska prostupu vodní páry patrně více propustná než betony. Dá se tedy předpokládat, že při nízkých teplotách a malé vlhkosti vzduchu na půdě bude docházet k prostupu určitého množství vlhkosti z vytápěných místností do půdy i přes stávající vrstvy. Materiály typu polystyrén a OSB desky jsou pro prostup vodní páry velkou překážkou. OSB deska se dokonce používá jako parozábrana a její použití ve skladbě nahoře není z hlediska difúze optimální – odpor směrem k exteriéru se výrazně zvětšuje. Mohlo by zde docházet ke kondenzaci v konstrukci. Bylo by tedy nezbytné, nechat u specialisty na stavební tepelnou techniku posoudit tuto skladbu z hlediska kondenzace a prostupu vodní páry. Z výpočtu se zjistí, zda ke kondenzaci bude docházet a pokud ano, jaké bude množství vody a jaké bude následné vypařování z hlediska celoroční bilance.
Pokud se chceme těmto komplikacím vyhnout, lze navrhnout způsob dodatečného zateplení tak, aby skladba směrem do půdy zůstala difúzně otevřená. Znamená to použití izolací na bázi minerálních nebo kamenných vln, případně jiných materiálů s malou difúzní tloušťkou (například izolace na bázi buničiny, přírodní materiály jako dřevité vlny, konopí apod.). Přimluvil bych se proto například za skladbu, kde by byl na současném betonu vytvořen dřevěný rošt, do něj vložena tepelná izolace a zaklopení by se provedlo z prken volně na sraz (mezery mezi prkny bude skladba větrat). Rozhodně již zde nevkládat žádnou další ochrannou fólii nebo parozábranu.
Pokud jde o návrh tloušťky tepelné izolace stropní konstrukce pod nevytápěnou půdou, tak ta vychází z požadavků platné ČSN 73 0540-2 Tepelně technické vlastnosti budov - požadavky. Tato norma stanovuje požadované a doporučené hodnoty U (součinitel prostupu tepla, jednotkou je W/m2.K) pro jednotlivé ohraničující konstrukce domu. Pro součinitel prostupu tepla U platí, že čím nižší jeho hodnota je, tím lepší tepelně izolační vlastnosti konstrukce má. U dříve udávané hodnoty R tepelný odpor to bylo naopak, čím větší, tím lepší tepelná izolace. Pro strop pod nevytápěnou půdou je požadovaná hodnota součinitele prostupu tepla U 0,30 (W/m2.K) a doporučená hodnota součinitele prostupu tepla U (W/m2.K) je pak 0,20 (W/m2.K). Do celkové hodnoty při výpočtu součinitele U se započítávají všechny vrstvy skladby stropu. V daném případě je to vlastní nosná konstrukce z desek Hurdis, násyp škváry, minerální vata 5 cm, případně ostatní vrstvy a materiály (omítka, beton). Násyp škváry přispívá k tepelné izolaci stropu, jeho součinitel tepelné vodivosti λ je kolem 0,27 (W/m.K), předpokládejme tloušťku cca 5 cm, podobně současná izolace. Stávající strop bude mít tepelný odpor R cca 1,5 až 1,6 (m2.K/W), což odpovídá součiniteli prostupu tepla U na hodnotě kolem 0,6 až 0,7 (W/m2.K), tedy hodně pod požadovanými hodnotami. Pro splnění minimálně požadovaných hodnot dle současné platné normy je nutno počítat s dodatečným zateplením tepelnou izolací v tl. alespoň 8 až 10 cm pro dosažení doporučené hodnoty U dle ČSN minimálně 16 cm. Bylo by lépe dosáhnout doporučené hodnoty, tedy více izolace. Rozhodně lze na zateplení přidat i více, na úsporách se to jistě projeví.
Ing. J. Veselý, poradce, Energy Centre Č.Budějovice
Dobrý den pane Herbrychu, děkuji za Váš dotaz.
Omlouvám zpožděnou odpověď způsobenou velkým zájmem o poradenství.