Zateplení staršího domu ještě z vepřovic.
Prosím o váš názor a radu.Dům je podsekán nové podlahy s polystyrenem 100mm severní stěna 30 cm cihla, 2x50 mm polystyren ,plastová okna.Jižní strana 60 cm vepřovice nezateplena z důvodu teplé oblast jižní moravy ,nová dřevěná okna, dům jednopatrový v zástavbě. Řeším teď stropy a případně snad i možná podkroví. Stropy jsou :omítka ,prkna, 18cm dutina, prkna a vrstva vepřovice . Následuje půdní nezateplený prostor (šikmá střecha). Foukaná izolace stropu není možná , protože některé prostory jsou vyplněny plevy .Postupně z vrchu odstraňuji vepřovici a pod prkna mezi vyčištěný prostor trámů vkládám vatu URSA DF39 16cm bez folie(snad není nutná) Vracím desky .Plánuji v budoucnu plovoučku nebo beton 6cm .Zatím předpokládám zakrýt paropropustnou fólií (v zimně profukuje sních -starši Francouzská 14 - pálená střešní taška Tondach asi 30 let stará). Jelikož se mě moc nelíbí investice do nové střechy (300m2)rád bych použil v budoucnu další paropropustné fólie bez sundání křidlic tzn. kolem trámu ,příadně i pojistnou folii ,pak 18cm vatu mezi trámy a pak překrytí 10cm vaty , folii a sádrokarton. Nejsem si jist jestli překládat starou křidlici by bylo rozumné. Prosím o vyjádření a radu, děkuji.
doporučuji Vám obrátit se na stavebního projektanta, případně na některé nedaleké středisko EKIS (ve Vašem případě například RENVODIN - ŠAFAŘÍK, spol. s r. o.
U Vodojemu 1275/34, 693 01 Hustopeče, telefon: 519 323 861 nebo 603544 915,
604 255 037), aby Vám přímo na místě poskytli odbornou konzultaci.
Z Vašeho postupu prací je zřejmé, že nepostupujete správně, protože parotěsná fólie by měla zabránit pronikání vodní páry z interiéru do tepelné izolace (URSA DF 39) a tudíž by měla být umístěna pod tepelnou izolací. To samozřejmě je technicky pod trámy těžko proveditelné.
Z výše uvedeného důvodu by bylo vhodné nechat si stavebním projektantem navrhnout již plánované stavební řešení podkroví a provést takovou skladbu stavební konstrukce stropu, aby vyhověla jak požadavkům ČSN 73 0540 –2 Tepelně technické vlastnosti stavebních konstrukcí Požadavky, tak také hygienickým požadavkům týkajících se přenosu kročejového hluku a vibrací. Zároveň je potřebné vypočítat na základě navržené a normou požadované skladby stropní (podlahové) konstrukce také bilanci zkondenzované vlhkosti, aby bylo jisté, že vlhkost nebude zůstávat ve stavební konstrukci.
Pokud budete postupovat jak je výše uvedeno, podaří se Vám Váš stavební záměr lépe realizovat a předejdete zbytečným chybám i následným vyšším výdajům na stavbu.
S přátelským pozdravem Lubomír Klobušník, energetický poradce ECČB
Hezký den,