Dotaz: Bydlím v panelovém domu o 6 b.j, rok výstavby 1980 až 1981, máme založené SVB. Ve 4 b.j., si vlastnící vyměnili okna za plstová. Zateplení plánujeme do roku 2012. Chtěli bych před zimou si aspoň zateplit stropy v přízemí, kge jsou garáže svépomocí. Prosím o sdělení, jaký máme použít polyester, jaké tloušky, zda stačí tl. 30 mm.
Děkuji za odpověď a s pozdravem
Haluzová Miroslava, Průhonice

Odpověď

Tepelné izolace se do stropů mezi přízemním technickým podlažím a byty v 1.patře u panelových domů v době výstavby vůbec nedávali. Je tedy nutné izolace nyní doplnit. Projeví se to především na tepelné pohodě bytů nad garážemi a i v úspoře tepla.

Pokud bychom měli vyjít z požadavků současné platné ČSN 73 0540-2 - norma stanovuje požadované a doporučené hodnoty U (součinitel prostupu tepla, jednotkou je W/m2.K) pro jednotlivé ohraničující konstrukce domu. Pro součinitel prostupu tepla U platí, že čím nižší jeho hodnota je, tím lepší tepelně izolační vlastnosti konstrukce má (na rozdíl od dříve užívané hodnoty R - tepelný odpor). Pro strop z vytápěného prostoru k nevytápěnému je požadovaná hodnota U 0,60 a doporučená hodnota součinitele prostupu tepla U je 0,40 (W/m2.K).

Nejlepším řešením v daném případě je zateplení stropu ze strany sklepa. Postačí to provést nalepením izolace například na bází polystyrénu na panel zespodu. Pro dosažení minimální požadované hodnoty by to bylo v tloušťce kolem 7 cm. Je ale rozhodně lépe dosáhnout hodnoty U doporučené, což odpovídá 10 cm tepelné izolace na bázi polystyrénu při uvažované výpočtové hodnotě součinitele tepelné vodivosti λ do 0,042 W/m.K. Součinitele tepelné vodivosti λ uvádějí výrobci izolací v technických listech. V případě záměru dosáhnout nízkoenergetického standardu domu by to bylo ještě o něco více izolace, neměla by se však snížit podchodná výška přízemí pod minimum dle stavebních předpisů. Zde předpokládám bude výška dostatečná.

Co je však potřeba posoudit je zvýšení požárního zatížení. Z požárního hlediska není polystyrén výhodný. Vykazuje určitou hořlavost a zplodiny při jeho hoření jsou toxické. Proto by jeho použití mělo být omezeno na ty prostory, kde navýšení požárního zatížení nebude mít vliv na požární bezpečnost stavby jako celku. Určitě tedy ne tam, kde jsou chodby deklarovány jako částečně chráněné únikové cesty nebo prostory bez požárního rizika. To bude například v zádveří a vstupu, možná i v nějakých chodbách navazujících na schodiště. Garáže v bytovém domě by měly tvořit samostatný požární úsek, nicméně vložení hořlavé izolace ani zde nemusí zcela vyhovovat.
Doporučuji Vám proto problém požárního zabezpečení konzultovat se specialistou – konkrétně projektantem oprávněným pro posuzování staveb z hlediska prevence požární ochrany. Jedná se o autorizované osoby, jejich seznam by měla mít Česká komora autorizovaných inženýrů a techniků (www.ckait.cz). K nalezení jsou i ve Zlatých stránkách nebo na internetu.

Tam kde nebude možno použít polystyrén je možno provést náhradou tuhé desky z minerální nebo kamenné vlny (Rockwool, Ursa, Orsil apod.). Tyto materiály požárně zcela vyhovují, jejich cena v současnosti není o mnoho vyšší než u polystyrénu. Tloušťka minerální izolace bude stejná jako u EPS, obdobná by byla povrchový úprava perlinkou. Pro zajištění zateplovacího systému se mohou použít hmoždinky vrtané do stropních železobetonových panelů. Variantou jsou dále sendvičové izolační desky s nehořlavým lícem na bázi sádrokartonu apod., nebo použití zavěšeného požárně odolného podhledu a vložení izolace nad něj.

Dobrý den paní Haluzová, děkuji za Váš zájem o poradenství.

Energy Centre České Budějovice