Dotaz: Dobrý den.Potřeboval bych poradit,jak zateplit strop z betonových PZ desek.Mám koupelnu a strop je udělán z PZ desek.Nad stropem je nezateplený prostor a do budoucna to jinak nebude.Původně na stopě byla izolační lepenka a 10 cm všelijaké suti,což je velmi ubohé.Toho všeho jsem se zbavil,i když lepidlo z lepenky moc dolů nešlo.Na příč jsou trámy ve výšce od stropu 10 cm.Uvažuji vyplnit mezeru 10 cm kamennou vatou a shora přitlouci prkna.Bude to stačit nebo mám udělat ještě jednu vrstvu nebo je jiné řešení?

Odpověď

Tepelně izolační schopnost současné stropní konstrukce z betonových desek bude velmi malá. Při návrhu dodatečného zateplení stropní konstrukce pod nevytápěným prostorem, předpokládám že zde pod půdou, se vychází z požadavků současné platné ČSN 73 0540-2. Tato norma stanovuje požadované a doporučené hodnoty U (součinitel prostupu tepla, jednotkou je W/m2.K) pro jednotlivé ohraničující konstrukce domu. Pro součinitel prostupu tepla U platí, že čím nižší jeho hodnota je, tím lepší tepelně izolační vlastnosti konstrukce má (na rozdíl od dříve užívané hodnoty R - tepelný odpor). Pro strop pod nevytápěnou půdou je požadovaná hodnota U 0,30 a doporučená hodnota součinitele prostupu tepla U je 0,20 (W/m2.K).

Do celkové hodnoty tepelné izolace se započítávají všechny vrstvy skladby stropu. Vlastní nosná konstrukce z betonu se podílí z hlediska tepelné izolace zanedbatelně. Pro splnění požadovaných hodnot dle současné platné normy je nutno počítat s dodatečným zateplením tepelnou izolací v tloušťce alespoň 14 cm a pro dosažení doporučené hodnoty U dle ČSN v tloušťce minimálně 20 cm. Bylo by v každém případě dobře dosáhnout doporučené hodnoty.

Jako izolaci je vhodné použít paropropustné rohože nebo desky z minerální vaty nebo kamenné vlny (Orsil, Rockwool, Ursa) volně položené na současnou podlahu půdy. Tento materiál má optimální difúzní vlastnosti z hlediska prostupu vodní páry. Skladba se nesmí shora uzavírat folií, která by působila jako parozábrana a mohlo by docházet ke kondenzaci v izolaci. Současná skladba totiž patrně neobsahuje parozábranu a přesto, že se zde nachází málo paropropustná vrstva betonu, k určitému prostupu vodních par dochází. Vodním parám z interiéru, které prochází stropem, je nutno umožnit volný odchod, nutno zajistit i odvětrání půdy. Ne příliš vhodné jsou materiály s vysokým difúzním odporem, například polystyren.

Provedení podlahy pro využívání půdy je tedy nejlépe provést buď vložením izolace do dřevěného roštu, který bude shora zaklopen prkny na sraz. Rošt je vhodné udělat křížový (tedy použít izolaci v rolích 2x10 cm). Druhou možností je použít tuhé desky z kamenné vlny a prkennou podlahu na ně položit (jakási „plovoucí“ podlaha). To je vhodné, nebude-li podlaha půdy příliš zatěžována a výhodou zde je souvislý průběh izolace bez přerušení roštem. Na tuhé izolační desky je položen rošt z prken ve vzdálenostech cca 0,5 m a přes ně kolmo se přivrutují opět prkna na sraz. Pokud nutno řešit jen přístup na střechu, lze pouze pochozí lávkou. Prkna na sraz mají výhodu v tom, že mezery mezi nimi umožní dobré odvětrání. Desky typu OSB na vrchní podlahu nejsou příliš vhodné, působí zde jako parozábrana, neboť mají velký difúzní odpor. Mimo izolací vláknitých je možno použít i jiné vhodné materiály, například buničitou izolaci Climatizer.

Ing. J. Veselý, poradce, Energy Centre Č.Budějovice

Dobrý den.

Energy Centre České Budějovice