Dotaz: Dobrý den.. Chtěli bychom zateplit přízemí rodinného domku. Protože jsou zdi postaveny z poloviční části z pískovce, chtěli bychom provést zateplení z vnitřní části objektu, za účelem zachování stávajícího vzhledu budovy. Prosím o Vaší radu - do jaké míry je toto možné? ; jaké materiály lze použít, abychom nenapáchali zlo? Stáří domu je 30 let. Děkuji.

Odpověď

Provádění tepelných izolací z vnitřní strany není příliš doporučováno. Má mnoho nevýhod a rizik. Ovšem tam, kde nelze jinak, je možné izolaci zevnitř provést, ale za splnění určitých podmínek.
Především by zateplovaná zeď neměla být zatížena vlhkostí ze spodní stavby, což je rizikové právě v přízemí. Předpokládám, že dům stavěný před 30 lety bude mít funkční hydroizolace. V případě pochyb je možno nechat vlhkost změřit.

Hlavní nevýhodou při zateplování zevnitř je nepříznivý sled jednotlivých vrstev konstrukce z pohledu jejich fyzikálních vlastností. Správně by měla hodnota tepelného odporu jednotlivých vrstev ve směru z interiéru ven stoupat a naopak hodnota difúzního odporu klesat. Tedy tepelně izolující vrstvy mají tvořit vnější plášť budovy a difúzně uzavřené konstrukce mají být blíže k interiéru. V tomto případě tomu bude naopak. Neuvádíte materiál druhé části stěny, patrně se bude jednat o nějaký typ cihlové nebo jiné tvárnice. Při nevýhodném uspořádání materiálů z hlediska tepelné vodivosti přicházíme především o schopnost akumulace tepla ve hmotné části konstrukce. To má významný vliv na tepelnou stabilitu místnosti. Přes vnitřní tepelnou izolaci nedojde k ohřátí hmotné nosné části zdi, která zůstává v zimním období studená. Naopak v létě se přehřívá a akumuluje teplo. Hlavním rizikem je však možnost kondenzace v konstrukci. Ta nastane v chladné části konstrukce, zpravidla na rozhraní vnější málo paropropustné a chladné vrstvy. Kondenzaci je možno ověřit výpočtem. Konkrétní výpočet je možno provést na základě znalosti přesné tloušťky a fyzikálních vlastností jednotlivých vrstev. Spíše jej považuji za orientační, ale v případě že vyjde nepříznivá bilance kondenzované a odpařené vody, je nutno tomu přizpůsobit stavební řešení zateplení zevnitř. O výpočet možno požádat specialistu na stavební tepelnou techniku.

Způsoby řešení vnitřního zateplení jsou dva. První předpokládá vytvoření účinné parozábrany na vnitřním líci zateplované konstrukce. Tu lze vytvořit například fóliovou. Tepelná izolace bude vložena do roštu. Na něj bude osazena parozábrana - speciální parotěsná fólie, zpravidla s Al vrstvou, ekvivalentní difúzní tloušťka sDby měla být větší než 100. Je nutno těsně přelepit všechny spoje a návaznosti na okolní konstrukce, nejlépe použít dodávané lepící pásky k fólii a nutno na minimum omezit počet perforací vruty. Rovněž nesmí procházet instalace. Proto je proveden druhý rošt, který jednak vytváří mezeru pro vedení instalací a zároveň slouží k uchycení vnitřního obkladu. Tloušťka izolace se doporučuje kolem 8 cm, aby byla splněna požadované hodnota tepelné izolace stěny dle normy.

Druhou variantou je použití systémů spaciálně vyvinutých pro vnitřní zateplení, které ovšem u nás nejsou zatím příliš rozšířené. Zpravidla se používají bez parozábrany. Jedná se o materiály na přírodní bázi, které díky své struktuře a fyzikálním vlastnostem mají schopnost absorbovat část interiérové vlhkosti a do jisté míry regulovat prostup vodní páry konstrukcí. Jedná se například o dřevovláknité izolační desky. Systém pro vnitřní zateplení včetně omítek má v současné době v ČR certifikovaný například firma Unger-Diffutherm. Jedná se o sendvičové desky UdiUNGER-DIFFUTHERM s deklarovaným součinitelem tepelné vodivosti λ 0,045. Při tloušťce desky 6, resp. 8 cm bude orientačně hodnota součinitele prostupu tepla U 0,45, resp. 0,38 (W/m2.K). Větší tloušťka tedy postačí již pro splnění alespoň požadované hodnoty dle normy. Více informací na www.ecolivecb.cz. Dále je možno pro zajištění tepelné akumulace a lepší regulace vlhkosti použít přizdívky z nepálených hliněných cihel.

Ing. J. Veselý, poradce, Energy Centre Č.Budějovice

Dobrý den pane Hrycku,
děkuji za Váš dotaz a omlouvám opožděnou odpověď z důvodu velkého zájmu o naše poradenství.

Energy Centre České Budějovice