Zdravím, potřeboval bych vědět jaký máte názor na zavěšení skřínek kolem čela postele až ke stropu, když jde o venkovní stěnu. Nemusí se člověk bát plísní na zdi když jde o venkovní stěnu a skříňky jsou hned na zdi



? Děkuji za rady a zkušenosti.


Odpověď

Dobrý den,

je velmi správné se nad tím zamyslet, neboť produkce vlhka v ložnicích bývá často vyšší než v ostatních místnostech bytu. Nemuselo by tak být, pokud by byla zajištěná správná výměna vzduchu během spaní. To v zimě nebývá dodržováno.

Pokud dochází ke kondenzacím, pak první ohrožená místa jsou rohy a kouty u podlahy na obvodové stěně, pak rohy a kouty pod stropem a samozřejmě plocha, pokud je přirozenému prodění vzduchu kolem stěny zabráněno zastavěním nábytkem.

Naprosto rozhodující roli ale hrají tepelně izolační vlastnosti obvodové stěny a přítomnost tepelných mostů. Tepelný most, nebo tepelná vazba, je nejčastěji místo, kde se potkávají konstrukce různých vlastností v různém směru. Nejčastěji styk obvodová stěna – strop (nahoře i dole), obvodová stěna – ztužující železobetonový věnec, obvodová stěna – příčná stěna, nároží domu, všechny rohu a kouty u lodžií, předstupující a naopak zapadající plochy fasády. A také nadokenní překlady, špaleta okna apod.

Na Vámi uváděné stěně to bude přesně tak. Pokud bychom se podívali v zimě při mrazech na stěnu v interiéru termovizní kamerou, ukázaly by se ve všech koutech a v rozích chladná místa, na kterých může docházet ke kondenzaci. V případě, že by byl dům zateplen velmi dokonale vnější izolací a žádné tepelné mosty by nebyly, pak by tomu tak nebylo, tedy téměř bez rizika plísně.

Ve Vašem případě tedy nezbývá, než zjistit, z čeho je zeď postavená, jak jsou řešeny věnce v úrovni stropů a kde jsou případné tepelné mosty.

Příklad 1: Starší dům z plných cihel na tloušťku zdi 45 cm špatně izoluje, plocha zdi bude v zimě velmi chladná a riziko zaplesnivění značné. V takovém případě rozhodně nezakrývat stěnu až do rohů a koutů a ty nechat volné a ani v ploše to nemusí být dobré.

Příklad 2: Dům novější výstavby z jakýchsi cihelných bloků (třeba CD Týn, nebo i mladší z 90.let) které nemají až tak dobré izolační vlastnosti, jsou zděné na maltovou spáru, mají špatně nebo vůbec zateplené věnce stropů – platí v zásadě to samé jako v prvním příkladu.

Příklad 3: panelový nezateplený dům. V ploše patrně bez rizika, ale svislé spáry panelů v rozích mohou velmi prochládat. Pokud je panelák dobře zateplený a byly „obaleny“ i tepelné mosty, pak asi v pořádku.

A poslední příklad – nový dům postavený z dobře izolujících pálených bloků, ale pozor, nemusí být dobře zateplený věnec. Pak by nemuselo fungovat umístění skříněk až pod strop.

Obecně lze říci, že domy koncipované s dostatečným vnějším zateplením (nosná stěna + celý dům zateplen izolací třeba 16 cm a více) a s vyřešenými tepelnými mosty nemají chladná vnitřní místa a jsou bez rizik plísně a nábytek u stěn nevadí.

V případě pochyb se vyplatí předem udělat termovizní prohlídku, to je možné a účelné až při v zimě.

S pozdravem
 

Energy Centre České Budějovice