Dotaz: Otec po své smrti (2006)zanechal závěť, ve které 1/2 domu, kterou vlastnil, přenechal dvěma dětem mého bratra. Já jako jediný sourozenec mého bratra(a moje dvě děti) nemáme žádný nárok na dědictví mého otce? Jak bych měla postupovat v dědickém řízení?

Druhou polovinu domu jsme vlastnili napůl s mým bratrem, to bylo dědictví po našem dědovi ještě pře více než 40 lety. V roce 1985 jsem se vystěhovala za účelem sňatku do Jugoslávie. Při vystěhovaleckém řízení mi bylo tehdy nařízeno, že pokud se chci vystěhovat nesmím vlastnit v ČSSR žádný majetek. Proto jsem svoji 1/4 domu darovala svému bratru a jeho manželce. V roce 2001 jsem se z bezpečnostních důvodů vrátila se svými dětmi do ČR. Měla bych nárok dostat tuto 1/4 darovanou v rovr 1985 zpět?
Děkuji za případnou odpověď.
Markovičová.

Odpověď

Ze zákona jsou neopometulnými dědici děti zůstavitele. Pokud zůstavitel výslovně některé ze svých dětí (musí uvést zákonný důvod) nevydědí, tak jej nelze v závěti pominout. Pokud v závěti neuvede jaký je jeho dědický podíl, pak platí, že dědí ze zákona, a to pokud je již zletilý tak 1/2 podílu, který by na něj připadal ze zákona.
Pokud byli děti Vašeho bratra určeny jako jediní dědicové všeho otcova majetku a Váš bratr žije, pak byste Vy i on měli také dědit. Pokud tudíž již nejsou žádní další možní dědicové(další sourozenci, nebo v závěti další uvedené osoby) a závěť vyčerpává veškerý majetek zůstavitele, pak byste měli dědit Vy i Váš bratr 1/6 majetku, a děti bratra 4/6. Samozřejmě celé věc může být ovlivněna ještě dalšími okolnostmi zjm. s ohledem na obsah závěti, a proto doporučuji přizvat si k dědickému řízení advokáta, který Vám přesně určí Váš podíl na dědictví.

Pokud jde o darovanou část nemovitosti, tak tu byste mohla žádat zpět za zákonem daných okolností. I v tomto případě doporučuji navšívit advokáta, který zjistí zda jsou tyto okolnosti naplněny a zda byste mohla být úspěšná.

Barbora Treppeschová