Dobrý den,
měl bych jeden dotaz týkající se vodoprávního řízení (povolení umístění ČOV a nakládání s vodami) a k tomu vztažené výstavby RD.
Chystáme se stavět rodinný dům (vodní odpad bude řešen pomocí ČOV). Na stavebním úřadě probíhá řízení k ohlášení stavby a povolení umístění stavby RD. Na vodoprávním úřadě probíhá samostatně řízení k povolení stavby ČOV a nakládání s vodami. Řízení na vodoprávním je mimořádně zdlouhavé – teprve 4 měsících od podání žádosti, se naší žádostí začali zabývat (prý z důvodů hodně práce a málo lidí). Jakmile budeme mít povolení k ČOV z vodoprávního, předložíme ho na stavební a ten povolí stavbu RD (to nám řekli na stavebním úřadě).
Chtěl bych se zeptat, jestli stavební úřad může (v souladu se zákonem) vydat povolení ke stavbě RD (v našem případě souhlas s ohlášenou stavbou) již v době, kdy teprve probíhá řízení na vodoprávním (tedy ještě před konečným vydáním povolení na stavbu ČOV)? Nebo toto zákon neumožňuje, a vždy se musí čekat do doby, než je vydáno povolení k ČOV? To že stavební úřad může vydat povolení k výstavbě RD, hned po zahájení řízení k ČOV na vodoprávním mi sdělili přímo na vodoprávním úřadě a také nám to řekl náš projektant – na stavebním úřadě s tím ale nesouhlasí.
Děkuji.
P. Jaroš
Takže opravdu stavební úřad musí mít důkaz o tom, že likvidace splaškových vod je právně zajištěna.
Ale nyní záleží na vašem úřadě. Já tyto situace řeším tak, že se snažím s naším životním prostředí domluvit tak, že s jejich souhlasem domek povolím, s tím, že budou dočasně likvidovat splaškové vody v jímce na vyvážení (žumpě) a teprve po dokončení vodoprávního řízení místo žumpy bude připojena ČOV. Než totiž stavbu dokončíte i vodoprávní řízení doběhne do konce. Kdyby přesto k povolení ČOV nedošlo, tak zůstanete delší dobu napojení na žumpu. Ovšem v dnešní době lze řízení různě spojovat a podobně, ale to zřejmě váš případ není.
Krejčí