Dotaz: Dorý den, vlastním 25 let starý montovaný RD typu MULTI 066. Obvodové panely mají tuto skladbu: osinkocementová deska, voskovaný papír, prkna na sraz 2cm, skelná vata 5cm, prkna s mezerami (větrání) 2cm, osinkocementová deska. Výrobce uvádí pro tyto panely R = 2,1 m2/C/kcal (v nových jednotkách 2,44 ?) Postupem času jsem panely zevnitř polepil 0,5 cm polystyrenu + tapety, z venkovní strany je na stěny připevněn 4cm heraklit + 1cm perlitová omítka. Můžete mi, prosím, sdělit, jak se těmito úpravami změnil tepelný odpor stěny? Jaká přídavná izolace by se ještě měla použít, aby stěny splňovaly nové normy?
Předem děkuji za odpověď.

Odpověď

Jedná se o lehkou konstrukci obvodové stěny, protože její plošná hmotnost je nyní velice blízko 100 kg na plošný metr.

Stěna by měla po dodatečném zateplení vyhovět požadavkům současné platné normy ČSN 73 0540-2 Tepelně technické vlastnosti budov. Ta rozlišuje dvě hodnoty součinitele prostupu tepla a to - požadovanou a doporučenou. Je na výběr - požadovaná hodnota součinitele prostupu tepla U (W/m2.K) pro obvodovou stěnu lehkou je 0,30 (W/m2.K), hodnota doporučená je 0,20 (W/m2.K). Součinitel prostupu tepla U (jednotkou je W/m2.K) vyjadřuje tepelně izolační schopnost ohraničující konstrukce domu. Pro součinitel prostupu tepla U platí, že čím nižší jeho hodnota je, tím lepší tepelně izolační vlastnosti konstrukce má.
Dříve se používala hodnota tepelný odpor R (jednotkou je m2.K/W), kterou i uvádíte. Pro názornost tedy uvedu hodnoty tepelné izolace v tepelných odporech, má to tu výhodu, že se zde dají tepelné odpory R sčítat, kdežto součinitele U ne. Jinak platí, že U je přibližně 1/R.

Tepelný odpor R původního panelu dle výrobce je nadsazený. Rozhodující je zde tloušťka tepelné izolace ze skelné vaty. Pokud je jí opravdu jen 5 cm, pak tepelný odpor panelu R je cca 1,45 (W/m2.K). Aby to bylo deklarovaných 2,44 (W/m2.K), muselo by být tepelné izolace z čedičové vlny alespoň 10 cm, možná to tak bude.
Dodatečnými úpravami jste zvýšil tepelný odpor R o cca 0,37 (W/m2.K), takže nyní je kolem 1,82 a s připočtením součinitelů přestupu tepla na vnitřním a vnějším povrchu je to téměř 2,0 (W/m2.K). Kdyby v panelu bylo 10 cm čedičové vaty, bylo by to cca 2,9 (W/m2.K). To odpovídá součiniteli prostupu tepla U 0,5 resp. 0,35 (W/m2.K).
Pro dosažení minimální hodnoty dle normy by bylo potřeba zateplit ještě vrstvou izolantu (řekněme o tepelné vodivosti λ 0,045 W/m.K) o tloušťce 6 cm, ale pro dosažení doporučení 14 cm. Rozhodně bych se přiklonil k variantě s větší tloušťkou izolace, tedy alespoň 14 cm, ale lépe více. Je zde nutno zohlednit i tepelné mosty, které vytvoří kotvící prostředky nebo například rošt, do kterého by se další izolace vkládala.
Druhou otázkou je, jaký materiál a systém použít. V zásadě nemusí být vyloučeno zateplení polystyrénem, bude ale nutno staticky vyřešit kotvení systému. Patrně by bylo možno použít nerezové, například kadmiové vruty uchycené do dřeva a desek pod heraklitem. Pak by bylo potřeba posoudit skladbu z hlediska kondenzace vodní páry – to provede specialista na stavební tepelnou techniku nebo projektant, který bude mít vhodný program.

Bezpečnější variantou je pak použít takzvanou provětrávanou fasádu. Zateplení by tedy bylo provedeno vložením rohoží nebo desek z minerální nebo kamenné vlny do roštu ze svislých latí. Vláknitá izolace je dobře paropropustná a nebude konstrukci panelu difúzně uzavírat. Jako izolace se hodí i materiály na přírodní bázi, například dřevitá vlna, ovčí vlna apod. Ty mají λ kolem 0,045 až 0,050 (W/m.K), takže se velmi blíží běžným vláknitým izolacím na bázi kamenné nebo minerální vlny. Výhodou přírodních materiálů je to, že díky buněčné struktuře mají schopnost vlhkost zadržet a neztrácejí tak i při určité vlhkosti v konstrukci své izolační schopnosti. Nutným konstrukčním řešením je pak provedení provětrávání vzduchovou mezerou – svisle, s přívodem vzduchu u soklu a odvodem u střechy. Mezera by měla být minimálně 4 cm. Pokud by z vnější strany tepelné izolace byla ještě osazena folie proti větru, je nutno použit vysokodifúzní typ folie s maximálním prostupností pro vodní páry. Použití fólií má vliv na snížení úniku tepla z chaty netěsnostmi konstrukce.

Ing. J. Veselý, poradce, Energy Centre Č.Budějovice

Dobrý den pane Roubale, děkuji za Váš dotaz.
Omlouvám se za opožděnou odpověď způsobenou velkým zájmem o poradenství.

Energy Centre České Budějovice