Dobrý den, na sousedním pozemku bylo vydáno stavební povolení na hotel a penzion. Penzion do výšky 7 m a hotel v nejvyšším bodě štítu 12m,ale pro hosty výška cca 9m,pak podkroví pro vzduchotechniku cca 11m a pouze jeden štít dosahoval výšky 12m.Teď pozemek koupil nový investor, záměrem jsou bytové domy s nebytovými prostory v přízemí a výškou stavby 12m. Potřebuji poradit, jedná se o zcela jiné využití pozemku? Bude muset investor žádat o změnu stavby před dokončením? Na nový projekt probíhá i změna územního plánu. Je argument pro výšku nově navrhovaných staveb to, že povolení předchozího projektu hotelu bylo (byť jen v jednom bodě střechy) také 12m?
Děkuji za odpověď

Odpověď Tak nový záměr musí být v souladu s platným územním plánem! K takovéto změně stavby v jejím průběhu musí být nové písemné závazné stanovisko úřadu pro územní plánování (podle §6, odst. 1 písm. e) ve vazbě na § 96 § stavebního zákona č. 183/2006 Sb.), protože se mění i účel užívání budoucí stavby…. A jestli teprve probíhá změna územního plánu, tak do poslední chvíle platí původní územní plán a takovouto změnu nelze povolit.

Takže opakuji, investor musí zažádat o změnu v průběhu stavby a v řízení vy musíte být účastníkem řízení se všemi právy, tudíž i s právem podávání námitek a s právem se do rozhodnutí odvolat. Slušný investor vás vyhledá a bude hledat cestu, aby vám měněná stavba nevadila. To, že jeden z argumentů bude výška původní stavby je možné, podle mne to není ale rozhodující. Prostě se nedejte, váš největší spojenec je čas a čas jde proti investorovi, takže by měl hledat dohodu. Ale pečlivě celou situaci sledujte a tak 1 x měsíčně se na stavebním úřadě dotazujte, zda se něco v této věci děje.

Městský úřad Jindřichův Hradec - Odbor výstavby a územního plánování