Aloe vera je víceletá, stále zelená rostlina, která dorůstá do výšky kolem 30 cm. Listy jsou velké, kopinaté, na konci zašpičatělé, mají modrozelenou barvu a vyrůstají z přízemní tmavě zelené listové růžice. Po celém listu je rozeseto velké množství bílých skvrn. Uprostřed listové růžice vyrůstá stonek, na kterém jsou v hustých řadách sytě žluté květy. Aloe kvete v létě.Aloe je lečivá rostlina, z dřeně listů se získává šťáva bohatá na vitaminy a minerály, připravují se z ní koktejly, kosmetické prostředky a léčiva. Léčivé účinky: Snižuje celkovou hladinu cholesterolu. Zvyšuje poměr „dobrého“ HDL cholesterolu. Snižuje riziko ischemické choroby srdeční. Snižuje ukládání tuků v tepnách a věnčitých tepnách srdce. Posiluje imunitní systém organismu stimulací protilátek. Při nemoci střev a vředové chorobě žaludku urychluje hojení. Tlumí astmatické záchvaty. Zmírňuje vedlejší účinky provázející onemocnění AIDS (horečky, průjmy). Výrazně působí při hojení povrchových ran, léčbě omrzlin a popálenin, ekzémech, pásovém oparu, zabraňuje vzniku otoků. Je vhodná pro diabetiky, protože snižuje hladinu krevního cukru.

Charakteristika rostliny

Odrůdy: Aloe arborescens -nejznámější pro užívání vnitřně i pro vnější použití

Aloe aristata - nejodolnější aloe pro pěstování v bytě

Aloe comptonii - uplatní se jen ve větších sbírkách

Aloe erinacea - ozdobné trny, zvláštní namodralá zeleň listů

Aloe variegata - příčné bílé pruhy na listech růžice

Aloe ferox - pro vnitřní použití do kapek, tinktur

Aloe dichotoma - stromovitá, u nás se běžně nepěstuje, jen sbírková

Typ listu: zubovité, kožovité
Barva listu: zelené
Barva květu: bílá, oranžová, červená, žlutá
Kvete: Kvete v létě.
Jedovatost: Odrůda Aloe ferox je jedovatá rostlina.
Výška: 20 - 90 cm
Náročnost pěstování: Není příliš náročná
Tvarování / řez: nevhodné
Trvanlivost: Za správných podmínek je to dlouhodobá pokojová rostlina.
Světlo: Vyžaduje dostatek světla a také slunečních paprsků.
Odolnost: nemrazuvzdorná
Vlhkomilnost: méně vody
Substrát: písčito-hlinitá půda
Náročnost na pěstování: bez nároků
Doba květů: červen, červenec, srpen

Požadavky na pěstování

Světlo: Vyžaduje dostatek světla a také slunečních paprsků.
Stanoviště: Aloe má ráda hodně slunce, proto květináč umístíme nejlépe na parapet okna orientovaného na jih nebo na východ. V létě v zahradě nebo na balkonu dobře snáší i ostré přímé slunce – sice zčervená, ale po čase se barva vrátí. Nemá ráda chlad a průvan.
Teplota: V zimním období je pro Aloe vera vhodná teplota okolo 10 – 12 °C. Teplota nesmí být nižší než 5 °C, v chladnějších teplotách vám rostlina uhyne.
Voda: V zimním období zalévejte rostlinu přiměřeně, cca dvakrát týdně, půdu nechte dostatečně proschnout, aby nedošlo k uhnívání kořenů. Přes letní měsíce zalévejte rostlinu častěji, zejména, je-li umístěna na slunci. Aloe vera prospívá spíše sucho než vlhké prostředí.
Hnojení: Hnojit minerálními hnojivy. V zimním období rostlinu nepřihnojujte. V letním období obohaťte zálivku o minerální hnojivo v intervalu jedenkrát za dva až tři týdny.
Množení: Pomocí semen nebo řízkováním.Pro řízkování je vhodné použít rostlinu, která je stará alespoň dva roky. Množení Aloe vera pomocí semen je nejvhodnější provádět v jarních měsících, kdy se teplota pohybuje okolo 21 °C
Přesazování: Přesazujeme vždy na jaře, starší rostliny přesazujeme každých 5 let.
Letnění: Přes léto je vhodné umístění na slunném stanovišti na zahradě, terase nebo balkóně.
Problémy: Pokud nemá rostlina dostatek vody, listy hnědnou. Naopak přemokření způsobuje černé skvrny na listech, které mohou způsobit i úhyn rostliny.

Články na téma aloe vera


Jedlý balkón není o perníkové chaloupce. Netrháme perníček, ale zeleninu a bylinky

Jedlý balkón není o perníkové chaloupce. Netrháme perníček, ale zeleninu a bylinky

Vyběhnout si z kuchyně na zahrádku, něco ulomit, ustřihnout, utrhnout, a zase se vrátit zpátky k plotně. Ve vlastních domech se zahrádkami a na vsích se to žije. Ale v bytě? Možná ještě tak nějaké bylinky pěstované v květináči v kuchyni na okenním parapetu. Jestli ale máte balkón či lodžii, můžete si vypěstovat i trochu vlastní zeleniny, bylinek a koření. Je ale třeba plánovat a nebláznit.