Druh Angelica zahrnuje okolo 50 druhů rostoucích převážně v mírném pásmu severní polokoule, v ČR roste pouze jediný druh. Dříve byla tato rostlina známá jako zelenina. V severských zemích se mladé výhony blanšírovaly a přidávaly do polévek. Tradičně se používala k dochucení nejrůznějších likérů např. vermutu, absintu, džinu. Jako bylina patří mezi nejúčinnější, trápí-li vás žaludeční potíže, nadýmání a křeče, kdy zafunguje téměř okamžitě. Kromě toho také povbuzuje oslabený organismus, pomáhá při nevolnosti. Je možné využít celou rostlinu od listů, květů, stonků, semen a kořene. Určitě se vyplatí tuto nedocenitelnou rostlinu umístit do našich zahrad, které zvelebí svojí přirozenou krásou květů. Listy jsou vynikající přísadou do nejrůznějších salátů, ragú a dochucení polévek, používají se i kandované. Listy mají vlastnost snižovat kyselost ovoce. Takže pokud připravujeme nějaký pokrm z angreštu nebo z rebarbory, svazek anděliky necháme např. chvilku povařit s tímto ovocem. Listy bylinky necháme povařit s ovocem jen skutečně chvilku, jinak jejich chuť přehluší chuť ovoce. Oblíbené jsou květy, které sladce voní a mají anýzovou chuť. Báječně se hodí do nejrůznějších sirupů, sorbetů nebo ovocných salátů. Semena se používají k dochucení polévek, vajec a vaječných pokrmů. Listy a stonky se používají také k povzbuzení chuti jídlu.
Rostlina je velice půvabná zejména v době květu. Dorůstá výšky okolo 2,5 m a v zahradě roste 2 - 4 roky. Právě v druhém nebo třetím roce rostlina tvoří květ, kterým je okolík složený z jemných zelenkavě bílých kvítků. Květ voní po anýzu. Listy jsou hluboce zpeřené a mají jasně zelenou barvu.
Andělika je nápadně podobná bolehlavu (Conium macularum), který na rozdíl od anděliky vytváří ploché květenství s bílými květy, stonky nesou purpurové skvrny. Pokud mezi prsty rozemeleme list, zapáchá. Celá rostlina je prudce jedovatá!
Kořen se sbírá na podzim a to zejména u dvouletých rostlin těsně před nasazením květů. Kořen sušíme a uskladníme na suchém, chladném místě.
Semena sklízíme nejlépe v srpnu a je nutné seříznout celý okolík, usušit jej a semena vydrolit.
Listy sbíráme na přelomu jara a léta. Ke sběru se hodí mladé listy.
Květy je možné sbírat ve druhém nebo třetím roce na jaře před jejich rozkvětem.
Charakteristika rostliny
Původ:
mírný pás severní polokoule
Druh:
bylina
Typ listu:
střední listy, roztřepené či vícetvaré
Barva listu:
zelené
Barva květu:
bílá, zelená
Kvete:
Kvete od července do poloviny srpna.
Vůně:
Rostlina voní po anýzu.
Náročnost pěstování:
Rostlina není náročná na pěstování.
Odolnost:
mrazuvzdorná
Vlhkomilnost:
normální
Substrát:
půda bohatá na humus
Náročnost na pěstování:
bez nároků
Doba květů:
červenec, srpen
Požadavky na pěstování
Stanoviště:
Pěstování je vhodné v polostínu.
Voda:
Rostlinu pravidelně zaléváme. Zejména semenáče v květináčkách jsou citlivé na opomenutí zálivky.
Množení:
Množení je možné ze semen.
Sadba:
Semena vyséváme na podzim do malých květináčků nebo sadbovačů. Sazenice pravidělně zaléváme. Na jaře je přesadíme do hluboké půdy, protože rostlina vytváří bohaté kořeny.
Magické slovo mandragora zná asi každý, mezi magické rostliny opředené nádechem tajemna ale patří i mnohdy zcela běžné bylinky a dřeviny. Tedy alespoň dříve lidé v jejich magickou moc věřili. Tyto rostliny chránily bezpečí rodiny, odháněly zlé síly a neštěstí, měly nám naopak přinášet štěstí, lásku a také pevné zdraví.