Kerblík se dříve používal v období půstu jako postní rostlina a to zejména o Velikonocích na Zelený čtvrtek. Lidé věřili, že má dar čistit krev a posilovat organismus. Zejména listy jsou bohaté na vitamín C, karoten, hořčík a železo. Povzbuzují chuť k jídlu, pomáhají při nadýmání a plynatosti. Kromě toho podporuje zažívání a pomáhá při jaterních potížích. U nás jako by se na tuto rostlinu poněkud zapomělo a z našich jídelníčků se na čas vytratil. Už si však razí svoji cestu zpět. Zejména ve Francii je tady bylinka oblíbená a je součástí směsi fines herbes, tj. balíček 4 bylinek - kerblík, petržel, estragon a pažitka, která se přidává do omáček a polévek. Oblíbený je také kerblíkový ocet. V kuchyni si kerblík našel uplatnění v polévkách, omáčkách, salátech, v rybích a vaječných pokrmech. Aby bylinka neztratila své nezaměnitelné aroma, přidává se do teplých pokrmů až na konci jejich přípravy.

Kerblík vypadá na první pohled trochu jako petržel a má anýzovou příchuť. Gurmáni ho považují za delikatesu. Je to odolná dvouletá rostlina pěstující se zejména pro nať. Rostlina se vysévá každým rokem znova. Druhým rokem rostlina vytváří květ - okolík s drobnými kvítky bílé barvy s nádechem do růžova. Listy jsou zpeřené a připomínají petžel. Jsou světle zelené a chutnají a voní po anýzu. Listy se zbarvují do purpurové barvy, pokud teplota brzy z jara a na podzim klesne pod nulu. Na jejich chuť to však vliv nemá.

Listy sklízíme zhruba 6 - 8 týdnů od výsadby a pokud pravidelně odstraňujeme květní stvoly, jsou k mání zhruba do prvních mrazíků. Nejlepší jsou listy čerstvé. Jejich sušení je obtížné. Je možné je také zmrazit, i když jejich konzistence je trochu blátová. Je možné je však využít do polévek a omáček.

Charakteristika rostliny

Původ: Kavkaz
Druh: bylina
Typ listu: střední listy, roztřepené či vícetvaré
Barva listu: zelené
Barva květu: bílá, růžová
Kvete: Kvete od jara do léta.
Výška: 50 - 60 cm
Vůně: Listy voní a chutnají po anýzu.
Náročnost pěstování: Rostlina není náročná na pěstování.
Trvanlivost: Je to dvouletá rostlina.
Odolnost: mrazuvzdorná
Vlhkomilnost: normální
Substrát: normální zahradní ze
Náročnost na pěstování: bez nároků
Doba květů: květen, červen

Požadavky na pěstování

Stanoviště: Vyžaduje stinné stanoviště. Na slunci rostlina ztráci barvu i chuť a vybíhá do květu.
Voda: Rostlina vyžaduje pravidelnou zálivku, nikoliv však přemokření.
Množení: Pěstování je možné ze semen, která by však měly být čerstvá. Životnost semen je zhruba rok.
Sadba: Semena vyséváme zjara na venkovní záhon v druhé polovině května. Klíčí velmi rychle. Mladé rostliny lze sestřihávat 6 - 8 týdnů od výsadby. Pokud pravidelně odstraňujeme květní stonky, vytváří nové a nové listy.
Zemina: Vhodná je lehká půda.
Tip: Pěstování je možné i v nádobě.

Články na téma Kerblík


Jedlý balkón není o perníkové chaloupce. Netrháme perníček, ale zeleninu a bylinky

Jedlý balkón není o perníkové chaloupce. Netrháme perníček, ale zeleninu a bylinky

Vyběhnout si z kuchyně na zahrádku, něco ulomit, ustřihnout, utrhnout, a zase se vrátit zpátky k plotně. Ve vlastních domech se zahrádkami a na vsích se to žije. Ale v bytě? Možná ještě tak nějaké bylinky pěstované v květináči v kuchyni na okenním parapetu. Jestli ale máte balkón či lodžii, můžete si vypěstovat i trochu vlastní zeleniny, bylinek a koření. Je ale třeba plánovat a nebláznit.

Jaké rostliny jsou nebezpečné pro domácí zvířata? Hlavně naše psí a kočičí mazlíčky

Jaké rostliny jsou nebezpečné pro domácí zvířata? Hlavně naše psí a kočičí mazlíčky

Je docela logické, že se s rostlinnými otravami setkáme u býložravých hospodářských zvířat. A asi by z logiky věci každý očekával, že jsou takové otravy časté, jenže tomu tak paradoxně není. Jde spíše o okrajové, výjimečné záležitosti. A často ani nejde o jedy, nýbrž problémy způsobuje třeba zapařená či jinak nekvalitní píce. Více nebezpečí číhá především na domácí mazlíčky, hlavně psy a kočky, ale i různé ještěrky, papoušky a další druhy chovatelsky oblíbeného zvířectva. Vždyť jsou to masožravci, řeknete o psech a kočkách, jenže oni rádi kousnou i do něčeho rostlinného původu. A pozřou to. Jaké rostliny jsou pro naše domácí mazlíčky nejrizikovější?