Aronie či temnoplodec je keř, dorůstající výšky až 3 metrů. Svými listy připomíná listy višně. Plodem jsou velké černé malvice o průměru až 1,5cm, které rostou v hroznech. Květenstvím i uspořádáním plodů se velmi podobá červené jeřabině - botanický název jeřáb ptačí. Výrazně odlišná je pouze barva plodů. Plody mají až 60% šťávy. Tato šťáva se dá s úspěchem také použít na přibarvování světlých vín, různých nápojů, šťáv ap. a na výrobu biologicky aktivního potravinářského barviva. Z plodů jsou výborné kompoty, zavařenina, džem, vína, šťávy, plody se dají také sušit a nepodléhají snadno plísni, kvasinkám ani bakteriální hnilobě. Přírodní šťáva a plody arónie se doporučují jako léčebný prostředek při arteroskleróze, vysokém krevním tlaku a anacidních gastritidách. Je ověřeno, že šťáva snižuje hladinu cholesterolu v krvi nemocných aterosklerózou. Zvyšuje se rychlost proudění krve, což je vhodné při léčení hypertenze. Veškeré výrobky z arónie projevují aktivitu při zpevňování kapilár.

Charakteristika rostliny

Odrůdy: Aronia arbutifolia - Temnoplodec planikolistý - výška 2-4 m, vzácně do 6 m a listy jsou 5-8 cm dlouhé a zubatě ochlupené na vnitřní straně. Květy jsou bílé nebo narůžovělé. Plody jsou červené, 4-10 mm v průměru, které v zimě zůstávají na stromech. Plody si pro jejich vůni oblíbily indiánské děti.

Aronia prunifolia - Temnoplodec třešňolistý - listy jsou středně ochlupené na spodní straně. Plody jsou vybarvené od červené do černé barvy, 7-10 mm v průměru, nepřetrvávající přes zimní období.

Původ: Původem ze Severní Ameriky
Typ listu: vejčité
Barva listu: tmavě zelené
Barva květu: bílá
Kvete: Na konci května.
Náročnost pěstování: Odolná proti suchu, hmyzu, nemocem a znečištění ovzduší. Nemá prakticky „žádné“ nároky na pěstování, ošetřování a velice dobrých výnosů dosahuje i ve špatné půdě a v nepříznivých klimatických podmínkách.
Použití: Ideální dřevina pro městské zahrady. Áronie jsou v našich zahradách také atraktivní okrasné rostliny. K tomuto účelu se nejlépe hodí jako „podrost“ k vysokým, vzrostlým stromům, kde působí přirozeně.
Světlo: Má vysoké nároky na světlo, proto volíme slunnou jižní polohu.
Odolnost: mrazuvzdorná
Vlhkomilnost: normální
Substrát: normální zahradní ze
Náročnost na pěstování: bez nároků
Doba květů: květen

Požadavky na pěstování

Světlo: Má vysoké nároky na světlo, proto volíme slunnou jižní polohu.
Stanoviště: Slunné. Dostatek místa.
Teplota: Arónie je otužilá dřevina tolerující mráz do -40°C.
Množení: Sazenice získáme odřízkováním, odnožemi (kořenovými odkopky), hřížením, dělením keřů i ze semen. Je třeba sledovat semenáčky a při případných negativních vlastnostech (nízká plodnost, náchylnost na mráz, drobné plody, atd.) nekvalitní jedince odstranit.
Zemina: Temnoplodec je nenáročný na půdu, avšak svědčí mu humózní půda s dobrou zásobou živin.
Škůdci: Škůdci ani chorobami netrpí.

Časté dotazy a problémy při pěstování

Jak často a jakým způsobem mám zalévat aronii černou?

Aronii černou zalévejte pravidelně, aby půda zůstala vlhká, ale ne přemokřelá, zvláště v období sucha a růstu plodů.

Jaký je ideální stanoviště pro pěstování aronie černé?

Aronie černá preferuje slunné až polostinné stanoviště s dobře propustnou, mírně kyselou až neutrální půdou.

Články na téma arónie


Černé jeřabiny, jméno aronie je synonymem pro známý temnoplodec čili jeřáb černý

Černé jeřabiny, jméno aronie je synonymem pro známý temnoplodec čili jeřáb černý

Černé jeřabiny jsou vlastně jednou ze superpotravin a naprostým právem. Jeřáb černý, temnoplodec a nebo také aronie býval dosti běžnou dřevinou. A plody byly velice oblíbené. Připravíte z nich chutný a zdravý džem a nebo třeba likér. Že ve své zahradě aronii ještě nemáte? Je nejvyšší čas tuto “chybu“ napravit. Spolu s muchovníkem, černým rybízem, borůvkami včetně kanadských, zimolezem kamčatským, černým bezem a ostružinami vytvoří černě plodící armádu zdraví.

Fantazii se při sušení ovoce meze nekladou

Fantazii se při sušení ovoce meze nekladou

Systém sušení dotáhli naši předkové k dokonalosti, a díky jejich zkušenostem si dnes můžeme dovolit omezit experimentování na minimum. Ovšem fantazii se meze opravdu nekladou...

Nadbytku ovoce se snadno zbavíte ve výkupně, může se to vyplatit

Nadbytku ovoce se snadno zbavíte ve výkupně, může se to vyplatit

Než ovoce nechat spadat a hnít, to je už lepší jeho nadbytek prodat a nebo ještě lépe jím někoho obdarovat. A udělat tím radost sobě i jiným zároveň. Co se týká prodeje, lze samozřejmě inzerovat na internetu, dát ceduli na vrata a nebo zajet na tržiště, existuje však ještě jedna možnost. Prodat ovoce výkupně.