Existuje na 40 druhů tohoto rodu, okrasnou hodnotu však mají pouze pestrolisté druhy. Zelené druhy jsou k vidění u nás na loukách v suchých půdách, pestrolisté kultivary bychom zde však hledali marně. Roste trsovitě a rozrůstá se z podzemních oddenků, které připomínají kulovité hlízy. Barevné kultivary jsou oblíbené pro své pestré listy, které jsou při rašené načervenalé a později podélně bílé a zelené zbarvené. Květní laty se objevují v létě a jsou až 80 cm vysoké. Bohužel jsou však po odkvětu uschlé a poměrně nevzhledné. Tomu však lze předejít tak, že ovsík v době květu ostříháme a opět obrazí. Tato travina zůstává pak dekorativní až do prvních mrazů, kdy se zatahuje do země.

Charakteristika rostliny

Původ: Asie, Evropa, severní Afrika
Druh: okrasná travina
Typ listu: kopinaté
Kvete: Kvete od června do srpna.
Výška: 40 - 80 cm
Náročnost pěstování: Rostlina není náročná na pěstování.
Odolnost: mrazuvzdorná
Vlhkomilnost: normální
Substrát: písčito-hlinitá půda
Náročnost na pěstování: bez nároků
Doba květů: červen, červenec, srpen

Požadavky na pěstování

Stanoviště: Rostlině se daří na plném slunci, snese však i stín a polostín.
Množení: Možno množit dělením, které je velmi snadné.
Zemina: písčitohlinitá půda

Články na téma Ovsík


Jak vysít květinovou louku a pro koho je dobrým řešením

Jak vysít květinovou louku a pro koho je dobrým řešením

Nahradit trávník na zahradě květnatou loukou je mnohostranně dobrý nápad. Získáte mile estetický a autentický prvek stálých barev, navíc v tradiční druhové sestavě. Získáte pozornost opylovačů, kteří prospějí i dalším květinám a záhonkům. Ušetříte na benzínu v sekačce, vodu ve studni na zálivce.

Obyčejná louka, přírodní stanoviště s lučním porostem, anebo výsledek lidské činnosti

Obyčejná louka, přírodní stanoviště s lučním porostem, anebo výsledek lidské činnosti

Za vznikem mnohých luk stojíme my lidé. Vlastně by bylo často lepší hovořit o technické památce, než o divokém přírodním prostoru. Louky totiž vznikaly v různých dobách, od neolitu až po dobu bronzovou a dál, v prvních stoletích našeho letopočtu pak mnohé opět zarostly lesem a znova začaly vznikat v raném středověku. Tedy louky ve smyslu středoevropského vnímání. A co se týká našeho území, mnoho přirozených přírodních luk zde nenajdeme.