Bazalka znamená v řečtině "král", to dokazuje, jak byla dříve ceněna. V kuchyni patří mezi jednu z nejpoužívanějších bylinek. Patří mezi jednoletou rostlinu, kterou je nutné každoročně vysévat. Daří se jí lépe v květináči nežli ve volné půdě. Na konci léta květináč s rostlinou přenášíme do interiéru. Ze záhonu ji popř. přesadíme do květináče.Tvoří 25 - 60 cm vysoké lodyhy, které se větví. Listy jsou řapíkaté a obvykle mají zelenou barvu. Existují však i druhy s kadeřavými listy či druhy červenolisté. Kvete od května do srpna krémovými květy seskupenými v hroznu. Celá rostlina je aromatická. Na její chuť je třeba si zvyknout. Někomu chutná bylina sladce, někomu trochu slaně nebo mírně pálivě.

Povzbuzuje chuť k jídlu a trávení. Odstraňuje pocit přejedení, nadýmání. Působí mírně projímavě. Říká se, že u kojících žen podporuje tvorbu mléka, těhotným ženám se však konzumace nedoporučuje. V Itálii a Anglii tradice praví, že je bazalka symbolem toho, že je dívka k mání - nezadaná. Zatímco v Itálii si ji dívky zaplétaly do vlasů, v Anglii ji zavěšovaly do okna. V kuchyni se výborně hodí k masu, rybám, do salátů, těstovin, pomazánek. Čerstvá bazalka se výborně hodí k pokrájeným rajčatům. Spolu s olivovým olejem a solí tvoří dokonalou symfonii. Bazalka je nepostradatelná do italské pochoutky zvané Pesto, která se používá do těstovin nebo jako marináda.

Ideálním obdobím sběru je před 1. rozkvětem květů. Listy uchováváme čerstvé, sušené nebo mražené. Čerstvé listy uchováváme krátce v igelitovém sáčku v lednici. Déle vydrží naložené v olivovém oleji nebo v octě. Mražené listy jemně rozmixujeme a s trochou vody je dáme zmrazit do tvořítka na led. Až zmrznou, tak je přendáme do igelitového pytlíku do mrazničky. Sušené listy sušíme na tmavém stanovišti, aby neztratily svou barvu. Sušená bazalka snadno přijímá vlhkost z okolí a tím ztrácí své aroma. Stejně tak reaguje na světlo. Skladujeme ji proto v tmavé, vzduchotěsné nádobě.

Charakteristika rostliny

Odrůdy: Existuje mnoho druhů, které se liší barvou, velikostí a vůní.
bazalka pravá - vejčité, zelené listy. Květy jsou bílé, lehce zbarvené do fialova.

řecká bazalka - tvoří hustý keřík s drobnými listy zelené barvy;

fialová kadeřavá bazalka - zkadeřené listy mají jemně zvlněný okraj a mají fialovou barvu;

tmavě opálová bazalka - listy jsou pilovité a mají fialovou barvu, chuť je podobná zázvoru;

O. basilicum Cinnamon (skořicová bazalka) - tvoří olivově zelené listy, vůně je ostře kořenitá.

O. tenuiflorum (bazalka svatá) - tvoří jemně ochmýřené listy, její chuť a vůně je velmi výrazná. Oblíbená je zejména v thajské kuchyni.

O. basilicum Napolitano (bazalka kadeřavá) - vejčité listy jsou zkadeřené. Tento druh bazalky je velmi oblíbený do salátů, těstovin a pesta.

O.x citriodorum (bazalka citronová) - tento druh nejenom voní, ale také chutná po citrusech. Ideální je do salátových zálivek, ale také do osvěžujících sorbetů.
Původ: střední Evropa a jižní Asie
Druh: bylinka
Typ listu: malé listy, vejčité
Barva květu: bílá
Kvete: Kvete od května do srpna.
Výška: 25 - 60 cm
Vůně: Celá rostlina je silně aromatická.
Náročnost pěstování: Rostlina je středně náročná. Alfou a omegou je pravidelná zálivka.
Použití: Hodí se výborně do středomořské kuchyně, rajčatům, sýrům a rybám. Používá se do omáčky pesto (bazalka, česnek, sýr, piniové oříšky).
Tvarování / řez: Rostlinu je možné během vegetace seříznout 2 - 3x.
Trvanlivost: Je to jednoletá rostlina.
Odolnost: nemrazuvzdorná
Vlhkomilnost: normální
Substrát: normální zahradní ze
Náročnost na pěstování: středně
Doba květů: květen, červen, červenec, srpen

Požadavky na pěstování

Stanoviště: Pro pěstování je vhodné slunné stanoviště.
Voda: Pravidelná zálivka je nutností. Půda nesmí nikdy zcela vyschnout. Za horkého počasí se zalévá denně.
Množení: Možno množit semeny.
Přesazování: Na konci sezóny rostlinu ze záhonu přesazujeme do květináče, abychom ji přezimovali.
Sadba: Sazenice je nutné před výsadbou předpěstovat. Semena vyséváme od března do dubna, malé rostlinky přepichujeme. V druhé polovině května je vysazujeme ven.
Zemina: Rostlina má ráda dobře propustnou půdu bohatou na vápník.

Články na téma Bazalka


Vyznáte se v bazalkách? Jak se od sebe liší?

Vyznáte se v bazalkách? Jak se od sebe liší?

Všechny bazalky mají v podstatě stejné účinné látky v odpovídajícím množství, ovšem liší se velikostí, tvarem a zbarvením listů, chutí i vůní. U nás nejčastěji narazíme na bazalku pravou, ale též v široké nabídce odrůd.

Jedlý balkón není o perníkové chaloupce. Netrháme perníček, ale zeleninu a bylinky

Jedlý balkón není o perníkové chaloupce. Netrháme perníček, ale zeleninu a bylinky

Vyběhnout si z kuchyně na zahrádku, něco ulomit, ustřihnout, utrhnout, a zase se vrátit zpátky k plotně. Ve vlastních domech se zahrádkami a na vsích se to žije. Ale v bytě? Možná ještě tak nějaké bylinky pěstované v květináči v kuchyni na okenním parapetu. Jestli ale máte balkón či lodžii, můžete si vypěstovat i trochu vlastní zeleniny, bylinek a koření. Je ale třeba plánovat a nebláznit.

Jak zhodnotit přebytky nejen z bylinkové zahrady?

Jak zhodnotit přebytky nejen z bylinkové zahrady?

Co si budeme povídat, původní módní myšlenka na dochucování pokrmů vlastnoručně vypěstovaných nebo zakoupených zeleným kořením časem trochu ztrácí na efektu. Ale nezoufejte, je tu prostor pro změnu.