Begónií existuje na 900 druhů. Nabídka se často mění podle trendů, které tyto květiny podléhají. Obecně se však dělí podle velikosti květu na drobnokvěté a velkokvěté a podle kořenů na begonie s vláknitými a masitými kořeny. Begonie s vláknitými kořeny mají obvykle listy okrouhlé, zatímco druhy s masitými kořeny mají listy nesouměrně srdčité a konce jsou zubaté. Listy se liší podle druhu, mohou být tmavě nebo naopak světle zelené a obvykle s kresbou. I když jsou dužnaté stonky křehké, nesou bohatá květenství. Květy mohou být jednoduché nebo plnokvěté. Některé druhy mají květy různě ozdobené – zvlněné nebo třepenité. Květy nesou nejrůznější odstíny bílé, růžové, žluté a červené.

Tyto bohatě kvetoucí trvalky se pěstují v ozdobných nádobách nebo truhlících. Můžeme je však pěstovat i na záhoně, je však třeba je doma předpěstovat. Patří mezi nemrazuvzdorné rostliny, na podzim je teda třeba hlízy vyndat ze země a uchovat je na chladném avšak suchém stanovišti nejlépe v rašelině. Jediný druh B. grandis (begónie zimovzdorná) je zimovzdorný. Před mrazem však vyžaduje chránit přikrývkou.

Charakteristika rostliny

Odrůdy: Vláknité kořeny: B. Thousand Wonders nese listy světle zelené; B. Coctail má listy hnědé; B. semperflorens (voskovka) je druh 15 – 20 cm nízký, květy jsou červené, růžové nebo bílé, pěstuje se jako letnička.

Masité kořeny: B. tuberhybrida je nejznámější velkokvětý druh kvetoucí od června do září – Sugar Candy (růžová), Guardsman (červená), Fairy Light (bílé květy s jemným červeným lemem); B. pendula roste převisle; B. multiflora je mnohokvětý druh
Druh: hlíznatá rostlina
Typ listu: střední listy, srdčité, zubovité
Barva květu: bílá, růžová, červená, žlutá
Kvete: Kvete podle druhu od června do září.
Výška: 15 - 50 cm
Použití: Nejlépe se hodí pro pěstování v nádobách nebo truhlíkách.
Trvanlivost: Hlíznaté druhy patří mezi trvalky. B. semperflorens (voskovka) se však pěstuje pouze jednu sezónu jako letnička.
Odolnost: nemrazuvzdorná
Vlhkomilnost: normální
Substrát: půda bohatá na humus
Náročnost na pěstování: bez nároků
Doba květů: červen, červenec, srpen, září

Požadavky na pěstování

Stanoviště: Ideální je polostín. Nesnášejí sluneční úpal.
Voda: Pravidelně zaléváme obzvlášť za teplého počasí.
Hnojení: V době vegetace hnojíme tekutým hnojivem nejlépe pro begonie.
Množení: Hlíznaté druhy množíme dělením starších hlíz.
Sadba: Hlízy vysazujeme od března do dubna.
Zemina: nevápnitá půda bohatá na humus
Škůdci: Rostlina je náchylná na padlí, jež se projevuje bílými skvrnami na listech.

Články na téma Begónie


Máte stinnější balkón či lodžii? Pěstujte zde kvetoucí begonie

Máte stinnější balkón či lodžii? Pěstujte zde kvetoucí begonie

Naprostá většina balkónových rostlin vyžaduje plné slunce, několik z těchto letniček však potřebuje naopak polostín a snese i stín. A právě begonie nám bohatě vykvetou i tam, kam se přímé sluneční paprsky nedostanou po celé dny. Máte balkón či okenní parapety orientované na sever? Stíní vaše balkónovky nějaká vyšší budova či třeba les anebo vysoký strom? Máte okna či pavlač orientovanou do tmavého dvora? Odpovědí jsou begonie, tedy především hlíznaté begonie.